- PIŠE: Domagoj Ajman
- 1104
Nakon najave županice Antonije Jozić o izgradnji školske sportske dvorane u Prekopakri u studenom prošle godine, 11. lipnja 2026. godine učinjen je daljnji iskorak potpisivanjem ugovora u Osnovnoj školi braće Radića Pakrac o radovima i uslugama stručnog nadzora građenja iste.
Izgradnju dvorane dimenzija 200 kvadratnih metara u sklopu projekta „Izgradnja i opremanja školske sportske dvorane Područne škole Prekopakra za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole pri Osnovnoj školi braće Radića Pakrac“ potpisom su se obavezali obaviti direktor tvrtke Demaring d.o.o. Dejan Marinić uz stručni nadzor tvrtke Daing d.o.o. na čelu s direktorom Mladenom Kneževićem, a s kojima je ugovore potpisala ravnateljica pakračke osnovne škole Sanja Delač.
Na području naše županije dosad je odobreno ukupno 12 ovakvih projekata u ukupnom iznosu od 655.923,58 eura, a nositelj programa je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. S 524.495,78 eura bit će financiran od strane Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a Požeško-slavonska županija osigurat će 131.427,80 eura, izvijestila je Ivana Kovačević, pročelnica Ureda za obrazovanje, kulturu i sport.
Tako će učenici Područne škole Prekopakra uz energetsku obnovu školske zgrade dobiti i novu sportsku dvoranu koja će im podići kvalitetu tjelesne i zdravstvene kulture te im dodatno obogatiti sportske aktivnosti.
Sanja Delač, ravnateljica Osnovne škole braće Radića Pakrac, posebice je zahvalila Županiji na čelu sa županicom Jozić i Razvojnoj agenciji PANORA na provedbi i realizaciji projekta.
„Ovo nama znači ostvarenje želja koje su nekad bile samo nada. Djeca će imati prikladan prostor za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, a po završetku energetske obnove škole u Prekopakri, učenici će imati moderno i financijski održivo okruženje kakvo imaju učenici i u većim sredinama. Sportska dvorana će biti korištena i u svrhe održavanja raznih priredbi ne samo naših školaraca nego i za mještane Prekopakre čime dobiva dodatan značaj i za našu lokalnu zajednicu“, rekla je ravnateljica Delač.
Gradonačelnik Pakraca Tomislav Novinc prisjetio se kako je njegovo prvo radno mjesto bilo upravo u Područnoj školi u Prekopakri te kako je tada kao učitelj o ovakvim projektima mogao samo sanjati.
„Veliko hvala Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih i Požeško-slavonskoj županiji što će nam omogućiti bolje uvjete u Područnoj školi Prekopakra uz izgradnju nove sportske dvorane koja će biti jedan veliki poticaj u razvoju našeg naselja Prekopakre“, izjavio je gradonačelnik Novinc.
Županica Antonija Jozić istaknula je kako je cilj ovakvim projektima podići kvalitetu obrazovanja i stvarati bolje uvjete za učenike.
„Na području županije je trenutno projekata u vrijednosti od preko 45 milijuna eura pod okriljem Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Vlade Republike Hrvatske, a uskoro nas očekuje i potpisivanje ugovora o izgradnji školske sportske dvorane u Pakracu, a ono što nas trenutno najviše veseli je skorašnji završetak radova energetske obnove škole u Prekopakri kako bi se učenici mogli vratiti u svoju školu na koju su navikli. Zahvaljujem gradonačelniku Novincu na podršci našim projektima jer netko tko dolazi iz sustava školstva zasigurno razumije potrebe naših najmlađih“, rekla je županica Jozić.
- PIŠE: Domagoj Ajman
- 983
Učenici Osnovne škole braće Radića Pakrac danas su u prijepodnevnim satima u veselom tonu obilježili kraj školske godine te započeli sportsko prvenstvo kada su se po dva učenika iz svakog 8. razreda „obračunali“ s gradonačelnikom Tomislavom Novincom u raspucavanju sa 7, 9 metara i centra, koji je branio udarce naših izlaznih osnovnoškolaca.
Učitelj Anđelko Lucić osmislio je pravila raspucavanja pa su tako učenici udarac sa 7 metara pucali slabijom nogom, s 9 jačom, dok je udarce s centra „vrataru“ Novincu bilo dozvoljeno braniti samo nogama, a kako je to izgledalo možete pogledati na sljedećoj poveznici.
Nakon vrlo zabavnog natjecanja, svi natjecatelji su dobili ulaznice za Bazene Lipik i pištolje na vodu, a najuspješniji je bio Dominik Švajghart koji je jedini uspio zatresti mrežu Novinca dva puta (sa 7 i 9 metara).
- PIŠE: Suzana Bartolić
- 995
„Iza nas su godine pune smijeha i učenja važnih životnih lekcija. Naučili smo kako podijeliti posljednji komadić čokolade, kako utješiti prijatelja kada padne, kako se najbrže pomiriti nakon male svađe oko igračke i kako se glasno i iskreno smijati. Djelatnici vrtića upoznali su nas i znaju o nama gotovo sve, zato ih volimo“, istaknula je Katarina Lahovsky Kobetić, ravnateljica Dječjeg vrtića Maslačak Pakrac, opisujući što su sve predškolci naučili tijekom svojih vrtićkih dana na završnoj svečanosti održanoj 29. svibnja u Hrvatskom domu dr. Franje Tuđmana.
„Hvala vam, dragi roditelji, na povjerenju koje ste nam ukazali povjerivši nam ono najvrjednije što imate. A vi, djeco, prije nego što doista odrastete i sjednete u školske klupe, želimo još jednom uživati u vašoj čaroliji. Ovo je vaša posljednja vrtićka pozornica“, dodala je ravnateljica.
Uz simpatične najave malih istoimenih voditelja djevojčice i dječaka Nike, na pozornici su nastupile odgojne skupine Juhuhu iz matičnog vrtića, Leptirići iz Prekopakre, Ribice iz Badljevine, Palline iz Donje Obriježi, Bambi s Kalvarije te Pčelice iz područnog vrtića Župa.
Gradonačelnik Tomislav Novinc pozdravio je sve okupljene te zahvalio odgojiteljima i djelatnicima vrtića na predanom radu, trudu i brizi koje godinama ulažu u odgoj i obrazovanje najmlađih.
„Prije nekoliko dana ispratio sam maturante, jučer učenike osmih razreda, a danas predškolcima želim puno uspjeha u školskim klupama. Nemojte se bojati, čekaju vas dobri učitelji i učiteljice“, poručio je gradonačelnik, ujedno pozvavši na oslikavanje pročelja vrtića koje će se održati u subotu, 6. lipnja.
Na kraju svečanosti ravnateljica je predškolcima uručila uspomene na vrtićke dane te diplome za sudjelovanje na Olimpijskom festivalu Požeško-slavonske županije u Požegi. Dodijeljene su i zahvalnice te priznanja odgojiteljima koji su se tijekom ove pedagoške godine posebno istaknuli u odgojno-obrazovnom radu, kao i zahvalnice udrugama i ustanovama koje kontinuirano podupiru rad vrtića.
- PIŠE: Mario Barać
- 727
Na tradicionalnom šestom po redu „Dječjem danu zanimanja“ koje je u organizaciji Turističke zajednice Grada Pakraca i Osnovne škole braće Radića Pakrac održano 28. svibnja na središnjoj gradskoj šetnici predstavilo se ukupno 9 škola iz 3 županije.
Cilj ove manifestacije je učenicima osnovne škole, prije svega učenicima sedmih i osmih razreda predstaviti srednje škole u bližoj okolici i upoznati ih s različitim zanimanjima za koje se mogu školovati.
Uz domaću Srednju školu Pakrac koja se predstavila sa općom gimnazijom i smjerovima medicinska sestra/tehničar, fizioterapeutski tehničar, građevinski tehničar, stolar, monter suhe gradnje i rukovatelj samohodnim građevinskim strojem, predstavile su se i tri škole iz Požege.
Uz Katoličku gimnazija, Poljoprivredno-prehrambena škola Požega predstavila se sa smjerovima agrotehničar, agroturistički i prehrambeni tehničar, mesar, pekar-slastičar, mehaničar poljoprivredne mehanizacije, poljoprivredni gospodarstvenik, pomoćni cvjećar i pomoćni pekar. Po prvi put na ovoj manifestaciji sudjelovala je i Obrtnička škola Požega sa zanimanjima arhitektonski tehničar, građevinski radnik u zgradarstvu, monter drvenih konstrukcija i krovova, soboslikar ličilac dekorater, stolar, konobar, kuhar, modni tehničar i tehničar za ugostiteljstvo.
Tradicionalno su na Dječjem danu zanimanja sudjelovale i tri škole iz Daruvara i ti Gimnazija, zatim Ekonomska i turistička škola sa smjerovima agroturistički i turistički tehničar, referent za poslovnu ekonomiju, prodavač, kuhar i konobar i Tehnička škola Daruvar. Oni su osnovcima predstavili zanimanja tehničar za elektroniku i komunikacije, za programiranje i za mehatroniku, zatim tehničar cestovnog prometa, elektroinstalater, operater za strojne obrade, monter strojarskih instalacija, automehatroničar, vozač motornog vozila, pomoćni kuhar, pomoćni stolar i pomoćni radnik u uređenju interijera.
Srednja škola "August Šenoa" Garešnica je uz opću gimnaziju predstavila smjerove dizajner grafičkih proizvoda, tehničar za ugostiteljstvo, kuhar, Konobar, stolar, monter strojarskih instalacija i frizer, a po prvi put je na ovoj manifestaciji sudjelovala i Srednja škola Novska koja je predstavila opću gimnaziju, te zanimanja tehničar za razvoj videoigara, ekonomist, referent za poslovnu ekonomiju, prodavač, vodoinstalater, monter strojarskih instalacija, bravar i operater za strojne obrade.
Neizostavan dio „Dječjeg dana zanimanja“ i ove godine su bili policajci, pripadnici PP Pakrac i interventne policije kao i pripadni protueksplozivne jedinice Osijek, zatim vatrogasci odnosno pripadnici DVD Pakrac te pripadnici HGSS, Stanice Požega.
- PIŠE: Suzana Bartolić
- 1077
Polaznik Glazbenog vrtića Ivano Golub nastupio je kao poseban gost na zajedničkom, već tradicionalnom Završnom koncertu najmlađih polaznika Osnovne glazbene škole Pakrac 27. svibnja, koji su i ove godine zajedno organizirali Glazbeni vrtić i Početnički solfeggio u prostoriji kurije Jankovića.
Kako je najavila učiteljica Tea Silađi, običaj je da na koncertu svake godine nastupi poseban gost, a najčešće je to učenik prvog razreda, a ove je godine ta čast pripala upravo Ivanu. Uz pratnju učiteljice Tee na klaviru izveo je poznatu dječju pjesmicu „Blistaj, blistaj zvijezdo mala“ te za svoj nastup nagrađen velikim pljeskom publike.
Prisutnima se obratila ravnateljica Osnovne glazbene škole Pakrac Martina Golub: „Zahvalila bih učiteljicama Mariji Kubalek i Tei Silađi na njihovom predanom radu, strpljenju i ljubavi koju svakodnevno ulažu u radu s djecom“, poručila je te istaknula kako su ovakvi nastupi iznimno važni jer najmlađim polaznicima pružaju priliku za stjecanje prvih iskustava javnog nastupa te predstavljanje svojih glazbenih koraka pred roditeljima, obitelji i prijateljima.
Tijekom 45-minutnog programa publika je mogla uživati u raznovrsnim izvedbama ispunjenima pjesmom, plesom i sviranjem, a mali izvođači pokazali su koliko su napredovali tijekom godine.
Na samom kraju koncerta učiteljice su svim polaznicima podijelile Pohvalnice za uspješnu i vrijednu godinu rada, čime je na lijep način zaokružena još jedna uspješna glazbena godina.
- PIŠE: Suzana Bartolić
- 728
Ravnateljica Osnovne škole braće Radića Pakrac Sanja Delač u svom je govoru povodom obilježavanja Dana škole, održanog 28. svibnja u prepunom Hrvatskom domu dr. Franje Tuđmana, istaknula kako je njihova škola prije nekoliko dana, uz eTwinning status, osvojila i iznimno vrijedno priznanje – status „Eko škole“, kojim je potvrđena kao ustanova koja aktivno brine o okolišu.
„Čestitam svim učenicima i djelatnicima na ovom vrijednom priznanju i hvala vam što pomičete naše granice te nas potičete da za vas budemo još bolji i uspješniji. Dan škole prilika je da proslavimo naš rad, uspjehe i znanje. Škola nije samo zgrada u kojoj se uči, već i drugi dom u kojem djeca razvijaju svoje talente na različitim područjima“, poručila je ravnateljica.
Okupljenima se potom obratio i gradonačelnik Tomislav Novinc, koji je čestitao Dan škole te učenicima i djelatnicima poželio mnogo uspjeha u daljnjem radu i školovanju.
U nastavku programa održan je nastup sastavljen od deset točaka pjesme, plesa i glume koje su pripremili učenici i učitelji škole. Program je, pod sloganom „Prijateljstvo je najradosnija boja djetinjstva“, pokazao kreativnost, talent i zajednički trud svih sudionika.
Obilježavanje Dana škole nastavljeno je i danas kroz Dan znanosti i sporta. Tom su prigodom dodijeljene nagrade uspješnim učenicima i njihovim mentorima, a slavlje je nastavljeno edukativnim, zabavnim i sportskim aktivnostima u školskom dvorištu.






















