Druga sjednica novog saziva Gradskog vijeća održana je 30. lipnja, a na dnevnom redu bilo je ukupno 18 točaka.
Pored gradskih vijećnika, na njoj su sudjelovali i gradonačelnik Tomislav Novinc, potom ravnateljice gradske knjižnice i muzeja, Monika Lucić Fider i Jelena Hihlik, zamjenik zapovjednika VZ Pakrac-Lipik, Ilija Turković ml., direktor Komunalca Josip Bišćanin, voditelj lokalne podružnice Tekije, Marijan Pierobon, kao i pročelnici gradskih upravnih odjela, upravitelj Vlastitog pogona te predsjednici vijeća nacionalnih manjina Grada Pakraca.
Prve dvije točke dnevnog reda odnosile su se na promjenu statuta gradskog muzeja i knjižnice, a u pitanju su tehničke izmjene koje se tiču promjene sjedišta, budući da su muzej (djelomično) i knjižnica (u potpunosti) preseljeni u Spahijski podrum. Predsjednica gradskog vijeća Anamarija Blažević (HDZ) iskoristila je priliku čestitati dvjema ravnateljicama na preseljenju u novi prostor i poželjela im puno uspjeha u daljnjem radu. Čestitkama su se u ime svojih klubova vijećnika pridružili i Miroslav Ivančić (HDZ) te Zoran Krejči (SDP). Dvije ravnateljice izrazile su zadovoljstvo novim prostorom i pozvale sve koji to još nisu učinili da ga obiđu. Ravnateljica Jelena Hihlik još je jednom podsjetila kako je muzej u Spahijski podrum preseljen djelomično. Naime, ondje su postavljene stalne izložbe, dok je sjedište i dalje ostalo u „starom“ muzeju.
Obnova Vatrogasnog doma DVD-a Pakrac pri kraju
Izvješće o radu Vatrogasne zajednice Pakrac-Lipik predstavio je Ilija Turković ml., a za koje je dobio punu podršku oba kluba vijećnika, uz pohvale na dosadašnjem radu i želje na skorom dovršenju radova obnove Vatrogasnog doma. Turković je zahvalio svima na pozitivnim komentarima te izrazio uvjerenje kako će Vatrogasni dom biti svečano otvoren već kroz mjesec dana. Ponovio je kako DVD Pakrac i ostala društva na području Grada Pakraca prate organizacije svih manifestacija te će tako nastaviti i nadalje.
Direktor Komunalca Josip Bišćanin predstavio je izvješća o radu, gospodarenju otpadom i financijskom poslovanju za prethodnu fiskalnu godinu koja su podržala oba kluba vijećnika. Krejči je direktora zamolio da komentira relativno povećanje mase miješanog komunalnog otpada na području Pakraca u odnosu na Lipik. Bišćanin je tu diskrepanciju pripisao sastavu stanovništva i vrsti stanovanja, budući da u Pakracu ima znatno više stambenih zgrada, čiji stanari imaju manju mogućnost zbrinjavanja biootpada koji zauzvrat završava u miješanom komunalnom otpadu.
Nikola Ivanović (SDSS) također je podržao izvješća Komunalca u ime svoje stranke. Podržao je i edukacije koje Komunalac provodi u pogledu sortiranja otpada te zahvalio društvu na proširenju broja groblja koje održavaju, što smatra civilizacijskim pitanjem. Ponovio je i prijašnji zahtjev SDSS-a za uređenje pristupu mrtvačnici na Gavrinici, ali i problem kontejnera na Bučju postavljenog uz glavnu državnu cestu koji nije praktičan za upotrebu malobrojnom lokalnom stanovnišvu. Karla Reka (HDZ) zanimalo je koliko je izazovno organizirati održavanje groblja te potegnuo pitanje isplativosti tih radova. Bišćanin je potvrdio kako je održavanje groblja organizacijski i financijski vrlo izazovno, naročito u sezoni intenzivne vegetacije, pogotovo nakon što se broj lokacija koje održavaju godinama povećao na dvadeset, s daljnjom tendencijom rasta.
Zorana Hofmana (HDZ) zanimalo je kakva je suradnja Komunalca i HEP Plina, čiji je dio radnika ostao raditi u njihovim prostorima. Bišćanin je pojasnio kako je HEP Plin kupio tvrtku kćer Komunalca, Pakrac Plin, koja se bavila distribucijom plina. Oni su ostali u najmu prostora te Komunalac za njih obavlja manje završne građevinske radove. Suradnju je ocijenio korektnom i obostrano korisnom.
Građani odsad sami trebaju pripremati jame za vodomjerna okna
Izvješće o radu društva Vode Lipik i financijsko izvješće za 2024. godinu predstavio je voditelj lokalne podružnice Tekije, Marijan Pierobon. Krejči je još jednom ponovio žaljenje što društvo Vode Lipik više ne postoji i što je ovo posljednji put da raspravljaju o njihovom izvješću te izrazio nadu da će se prvom mogućom prilikom stvari vratiti na staro, iako je svjestan da se to neće tako skoro ni tako lako dogoditi.
Pierobon je na upit vijećnika o tome zašto se dugo čeka na priključivanje novih korisnika na vodovodnu mrežu rekao kako se duže čeka zbog organizacijskih mogućnosti samog poduzeća jer je prioritet održavanje mreže i sanacija kvarova kako bi se smanjili gubitci. Najavio je promjenu u realizaciji priključaka, naime u skladu s politikom društva Tekija više se neće izvoditi građevinski radovi na priključcima. Iskop i pripremu jame za ugradnju vodomjernog okna ubuduće će morati realizirati sami vlasnici nekretnina, čime će se, ako ništa drugo, skratiti čekanje na priključivanje.
Ivančića je zanimalo kakvi su uvjeti rada djelatnika u Tekiji i kakve su plaće u odnosu na one u Vodama Lipik. Direktor je rekao kako su u veljači izmjenom kolektivnog ugovora na razini cijelog društva Tekija povećane plaće za 15 posto, dok su prethodno prilagodbom sistematizacije pri samom pripajanju Tekiji plaće porasle između 3 i 5 posto, što govori da su kumulativno plaće djelatnika od pripajanja do danas porasle za do dvadesetak posto.
„Psunj se nemilice krči“
U nastavku sjednice usvojen je prijedlog godišnjeg izvješća o izvršenju proračuna Grada Pakraca za 2024. godinu. Izvješće i njegovi dodaci su prihvaćeni, s tim da je Krejči izrazio nužnost opreznog raspolaganja sredstvima gradskog proračuna kako se postojeći dug ne bi oteo kontroli te kako bi se plan za njegovo poravnanje do 2026. godine uistinu i ostvario.
Ivanović je pohvalio rad službenika Grada Pakraca u 2024. godini i količinu provedenih projekata. Osvrnuo se na program utroška sredstava šumskog doprinosa. Primijetio je kako se Psunj nemilice krči te se šumski doprinos za prošlu godinu popeo na 260 tisuća eura i izrazio želju da se dio tog novca utroši na saniranje cesta kojima se koriste prijevoznici drvnog asortimana.
Na sjednici su još usvojene Strategija zelene urbane obnove Grada Pakraca za razdoblje 2025. – 2030. godine, kao i odluka o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca te načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim i divljim životinjama, a u cilju usklađivanja s novim zakonom o zaštiti životinja.