1

Velika nam je želja u muzeju bila da kada dopremimo BOV iz Belog Manastira, da nas u Pakracu dočekaju i uvezu ga u dvorište muzeja, pakrački branitelji Miroslav Vacek, Darko Brinjak i Robert Nemec. Upravo ova trojica naših prijatelja koja nam puno pomaže u radu muzeja, kao pripadnici policijskog Interventnog voda „Škorpija“ PP Pakrac 1991. i '92. godine bili su jedni od članova posade sličnog borbenog vozila (BOV-3 - protuzrakoplovni trocijevac 20 mm) koje je bilo operativno na pakračkim ulicama sve do sredine 1992. godine i dolaska mirovnih snaga.

piše: Mario Tušek, voditelj Muzeja vojne i ratne povijesti

Prvo, a za sada i jedino oklopno vozilo u postavu našeg muzeja, poklon je Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Radi se o borbenom oklopnom vozilu (BOV) oznake M-86 kojeg smo za naš izložbeni postav dobili u travnju prošle godine. Vozilo koje vam danas predstavljamo, proizvedeno je 1990. godine i u naš postav došlo je kao donacija Policijske uprave osječko–baranjske u kojoj je BOV i bio operativan te je i danas u voznom stanju. Radi se o vozilu razvijenom u tvornici TAM (Tovarna Avtomobilov Maribor), na zahtjev slovenske policije 1984. godine. Međutim, na jednoj vježbi 1985. godine, nakon što ga je ugledala JNA, preuzima ga pod svoje okrilje i 1986. godine počinje se s njegovim uvođenjem u službu.

2

Službenog naziva BOV M-86, prvenstveno je namijenjen civilnoj i Vojnoj policiji iako su postojali i primjerci namijenjeni sanitetskoj službi, što nikada nije zaživjelo. Prvi primjerci su bili naoružani strojnicom M2 Browning u kalibru 12,7 x 99 mm, dok su kasniji primjerci imali montiranu strojnicu M86 u kalibru 7,62 x 54 mm. Do raspada Jugoslavije, proizveden je 141 primjerak ovog vozila a i danas ga još uvijek koriste neke od država bivše Jugoslavije. Iako je imao više nedostataka nego pozitivnih stvari, a i da se ne govori o njegovoj " oklopnoj " zaštiti, vozilo je bilo popularno na našim prostorima. U Hrvatskoj su ga koristili pripadnici MUP-a i MORH-a ( vojna policija i bojna za specijalna djelovanja ), a čak je korišten i u našoj mirovnoj misiji u Afganistanu.

3

Vozilo mase 5,7 tona, pokreče motor Deutz F6L 413, snage 110 kW što mu omogućava da na otvorenoj cesti postiže maksimalnu brzinu od 95 km/h. Ovu priliku ujedno koristimo da se i zahvalimo našem sponzoru, Autoprijevozniku Vladi Amiću iz Badljevine koji nam je donirao prijevoz ovog BOV-a do našeg muzeja. Prema najavama MORH-a, uskoro bi se u našem postavu mogao naći i oklop Hrvatske vojske iz vremena Domovinskog rata a čim to bude realizirano, i taj novitet ćemo vam predstaviti. Na kraju moramo naglasiti da iako nam je za sada to jedini oklop u postavu, naša zbirka vozila za sada broji sedam atraktivnih vozila koje možete pogledati posjetom muzeju, a i zaviriti u njihovu unutrašnjost.

4

Unutrašnjost BOV-a, pogled na vozačevo mjesto. Lijevo od vozača, nalaze se nosači za spremnike streljiva strojnice PKT koji se zbog stabiliziranja tijekom vožnje učvršćuju leptir vijcima.

5

Pogled na stražnji dio vozila, fotografirano s vozačevog mjesta. Između prednjih i stražnjih naslona posade BOV-a, nalazi se jedan tvrdi, ravni dio podloge na kojoj stoji strojničar kada ima potrebu kontrole prostora izvan BOV-a.

6

Možda i najveća atrakcija ovogodišnje Noći muzeja bilo je i razgledanje unutrašnjosti BOV-a koju smo osvijetlili te trenutak kada smo ga upalili i uključili njegova plava rotirajuća svjetla što je prvenstveno kod najmlađih izazvalo oduševljenje.