U četvrtak 21. studenoga, policijskim službenicima je prijavila 68-godišnjakinja s područja Lipika da ju je dana 20. studenoga na mobitel nazvala nepoznata osoba koja se predstavila kao broker za bitcoin te joj rekla da je zaradila novčani iznos putem bitcoina nakon čega je pristupio njenom bankovnom računu s kojeg je skinuo novac.
Slijedi daljnje kriminalističko istraživanje dok će zaprimljena kaznena prijava biti proslijeđena nadležnom državnom odvjetništvu.
Upozoravamo građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtva ovakvih kaznenih djela. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.
Što vam uvijek mora biti sumnjivo:
- obećanja o brzoj zaradi novca bez posla,
- poruke u kojima se nudi laka zarada,
- molbe za manjim donacijama ili neki drugi načini traženja novčane pomoći,
- traženje osobnih podataka (preslika ili fotografija osobne iskaznice, bankovne kartice, PIN ili CVV broj),
- molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis gdje su uglavnom kreirane lažne stranice za plaćanje - primjer tipičnog phishing e-maila,
- nepersonalizirane poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim greškama,
- poruke koje pozivaju na hitno poduzimanje neke radnje.
O zlouporabi bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192.
Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost saznajte na stranici Web heroj.