U sklopu obilježavanja Dana Grada, jučer je u konferencijskoj sali Poduzetničkog centra Pakrac održan Dan poduzetništva koji su organizirali Grad Pakrac, LRA „PAK-RA“ i PCP, a glavni cilj bio je pružiti objedinjene i korisne informacije za unapređenje poslovanja poduzetnika i obrtnika.
Direktor Poduzetničkog centra Pakrac, Vladimir Gazić, naglasio je važnost razvijanja gospodarskih zona i izgradnje poduzetničkih inkubatora u kontekstu ponovnog pokretanja gospodarstva po završetku rata. Napomenuo je da Pakrac ima dugu poduzetničku tradiciju te naglasio kako je trenutačno više od 500 radnih mjesta vezano uz tvrtke koje posluju u najvećoj pakračkoj poduzetničkoj zoni. „Poduzetnička zona „Pakrac 1“ djeluje od 1999. godine, a 2010. i 2011. godine proglašavana je najboljom poduzetničkom zonom u Hrvatskoj. Svrha Zone male privrede Pakrac je poticanje i razvoj malog i srednjeg poduzetništva“, rekao je Gazić.
Podsjetio je i na povijest Drvne industrije „Papuk“, jednog od najstarijih poduzeća iz sektora drvne industrije u Republici Hrvatskoj, osnovanog davne 1892. godine, koje je do početka Domovinskog rada bilo glavni gospodarski subjekt pakračkog područja i velik izvoznik namještaja, poglavito stolica. U Domovinskom ratu gotovo čitava tvornica je uništena i spaljena, a ratna šteta procijenjena je na oko 200 milijuna kuna. Nakon poslijeratnih peripetija, uključujući neuspješno ponovno pokretanje proizvodnje, stečajne postupke i daljnju devastaciju, vlasništvo nad bivšim Papukovim parcelama 2016. godine naposljetku je počeo preuzimati Grad, čime su stvoreni preduvjeti za obnovu temeljne infrastrukture i objekata te poticanje gospodarskih aktivnosti zainteresiranih lokalnih poduzetnika.
Gradonačelnica Anamarija Blažević nadovezala se na priču o Pakracu kao industrijskom gradu koji je sve to izgubio u Domovinskom ratu. Napomenula je kako je prije osam godina, na početku njenog gradonačelničkom mandata, visina izvršenog proračuna bila oko 2 milijuna eura, dok se prošle godine to popelo na 8 milijuna eura, što predstavlja četverostruko povećanje. „Kada govorimo o izvornim prihodima našega grada, prije osam godina oni su iznosili 550 tisuća eura, dok su se prošle godine popeli na preko 1,6 milijuna eura. To je znak da rastemo, da pratimo trendove, a čemu je dokaz činjenica kako smo od ove godine svrstani u petu skupinu razvijenosti gradova, što je vama poduzetnicima koji ste tome doprinijeli i Gradu Pakracu na ponos i predstavlja značajan iskorak“, zaključila je gradonačelnica.
Ante-Janko Bobetko, zamjenik predsjednika Uprave te Maja Ljubić Čmelar iz HAMAG-BICRO ispostave Požega predstavili su programe i projekte Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, a o mogućnostima financiranja Hrvatske kreditne banke za obnovu i razvoj govorio je voditelj područnog ureda Osijek, Boris Čagalj.
Okupljenim poduzetnicima obratila se i županica Požeško-slavonske županije, Antonija Jozić. „Požeško-slavonska županija je jedna od pet slavonskih županija koje se nalaze u Razvojnom sporazumu Slavonija, Baranja i Srijem i po pokazateljima je vidljivo da to najbolje koristimo. Bilježimo najveći postotni rast plaća u odnosu na sve slavonske županije (29 %), ulaganje u dugotrajnu imovinu tvrtki i obrta poraslo je za 54 %, a bilježimo i povećanje izvoza od 80 % u posljednjih nekoliko godina“, istaknula je u svom obraćanju županica.
Hrvoje Bujanović, državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, rekao je kako njihovo ministarstvo i Vlada općenito ulažu značajne napore kako bi bili partner poduzetnicima mikro i malim poduzetnicima te obrtnicima, koji su temelj gospodarstva, a posebno u teškim vremenima poput onih uzrokovanih pandemijom koronavirusa i potresima. „Politika Vlade RH je zadržati socijalnu koheziju i zaštiti kupovnu moć građana, a bez poduzetnika koji su kičma razvoja i koji čine velik dio BDP-a nema razvoja“, zaključio je državni tajnik.
Denis Relota, viši stručni suradnik za gospodarstvo i EU fondove u LRA „PAK-RA“, pojasnio je načine na koje Grad Pakrac nastoji poduzetnicima pružati podršku u svakodnevnom poslovanju preko Programa poticanja zapošljavanja i razvoja poduzetništva, a u sklopu kojega je od 2018. do 2023. godine poduzetnicima s područja Grada Pakraca isplaćeno preko 620 tisuća eura. Osim toga, predstavio je detalje dorađenog Programa koji će se provoditi i 2024. godine, a kojim se poduzetnicima osim postojećih nude još i neke dodatne pogodnosti.
Budući da nije bilo pitanja okupljenih, Relotinim izlaganjem ujedno je i zaključen ovogodišnji Dan poduzetništva.