erasmus svi

Dvije Pakračanke, Tena Skalnik i Antonela Šubert, sudjelovale su na Erasmus+ projektu “YouthQuake 4 EU: fighting disinformation” gdje su provele prethodnih tjedan dana u Brnu učeći o demokraciji, Europskom parlamentu i „fake newsu“, a sudjelovalo je 40 mladih ljudi iz deset zemalja starosne dobi od 16 do 30 godina. 

Nositelj projekta „Cesta rozvoje“ iz Češke i partner "Better Me" iz Zagreba, obje pakračke prijateljske udruge, kroz svoj rad implementiraju Erasmus projekte u lokalne zajednice. 

Jedna od većih problematika u svijetu je neuključenost mladih u politički život i donošenje odluka Europske Unije, unatoč činjenici da politika ima utjecaja na njihove živote. Kroz interaktivne radionice poput kreiranja političkih kampanja i debatnih radionica, polaznici su naučili kako funkcioniraju političke reforme, zašto i kako obraniti ljudska prava i slobodu te pokušali stvoriti političke opcije koje su korisne za sve građane EU-a.

Izradom „memea“ na temu trenutnog stanja u državama članicama projekta, snimanjem video-uradaka te teatralnom radionicom u kojoj su morali napraviti kratku predstavu, pronalazili su rješenja za pitanja poput rasne, političke, međukulturalne, stereotipne tematike. Krucijalna solucija za suzbijanja „fake news“, kojom se šire dezinformacije većinski u medijskom svijetu, je rad na razvoju kritičkog razmišljanja pa su bile organizirane radionice bazirane na princip filozofskih rasprava i predstavljanja određenih pojmova poput dezinformacija, demokracije, na pojednostavljeni način.

Osim radnog dijela, nakon radionica su bile organizirane interkulturalne večeri u kojimu su učesnici predstavili svoju zemlju, zanimljivosti kroz prezentaciju i kviz, službene plesove, narodne nošnje te neizostavni dio - hranu. Pakračanke su predstavile i Slavonski banovac kao prepoznatljivi simbol Grada. 

erasmus interkulturalna

Polaznice kažu da je ono najvažnije što su naučile kroz sve aktivnosti, uključenost u društveni i politički život na lokalnoj i regionalnoj razini, vrijednost sudjelovanja i moć pojedinca da napravi konkretne promjene za dobrobit društva. Nadalje, neophodnost poštovanja, razumijevanja različitih kultura i obrazaca ponašanja obzirom na to da je sudjelovalo deset zemalja koje su zajednički surađivale u svim radionicama.

Nastavak mobilnosti je u Samoboru od 22. do 27. listopada kada će polaznici prolaziti kroz simulaciju Europskog parlamenta.

erasmus parlament