Grad Pakrac do 3. siječnja

Srednja škola Pakrac ove jeseni ušla je u program „Škola ambasador Europskog parlamenta“.  Ovaj program se provodi od školske godine 2016/2017. u svim državama članicama Europske unije, pa tako i u Hrvatskoj, u kojoj je do sada bilo uključeno 25 srednjih škola, uglavnom iz većih gradova Hrvatske. Ove godine kao kandidati je uključeno još 25 škola, uglavnom iz manjih sredina, a među njima je i pakračka te požeška gimnazija.

Cilj programa jest podići razinu informiranosti mladih o Europskoj uniji, kao i svijesti o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građani.

Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo i razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje ovog programa kojega provodi svaka od uključenih srednjih škola ambasadora Europskog parlamenta. Program funkcionira na način da profesor ima ulogu ambasadora seniora Europskog parlamenta, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju mlađi ambasadori ili ambasadori juniori.

Nositeljica projekta u Pakracu je profesorica Vesna Ančić, a profesor Branko Križan te pedagoginja Anita Dašek su suradnici. Oni su ambasadori seniori. U projekt se u Pakracu uključilo 24 učenika iz prvog i četvrtog razreda gimnazije te prvog i drugog razreda zdravstvene struke pri čemu je jedini kriteriji bio dobrovoljnost.

Oni će cilj projekta ostvariti kroz obradu šest različitih modula na kojima će odraditi teme kao što su povijest EU, europske vrijednosti i ljudska prava, izbori za EU parlament, hrvatski interesi u EU, mobilnosti njenih stanovnika  i slično.

Uspostavit će info-točku za informiranje o aktivnostima vezanim s europskim institucijama poput Dana Europe i slično. Očekivani pozitivni odjeci programa su stvaranje čvrste veze između hrvatskih srednjih škola i Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a sve kako bi nastavnici i učenici postali što suvereniji u svojim ambasadorskim ulogama, svatko u svom školskom i lokalnom okruženju. Učenici se tako tijekom provedbe programa uz pomoć mentora - ambasadora seniora upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju, svaki u svojoj matičnoj državi članici.

Polaznici po uspješnom završetku programa pojedinačno dobivaju diplomu ambasadora Europskog parlamenta, a školi taj naziv ostaje i u narednoj školskoj godini. Stoga su radi kontinuiteta u projekt odmah uključeni i učenici prvih razreda.

Kako bi to postigli, okupljaju se svakog utorka nakon nastave na radionicama koje vode ambasadori seniori. Ambasadori juniori iz više škola povremeno će se okupljati na raznim predavanjima/radionicama radi međusobnog upoznavanja i upoznavanja s različitim temama.

Tijekom siječnja i svibnja iduće godine obići će ih stručnjaci iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj radi vrednovanja njihovog rada na projektu.

Nastavak lanjskih aktivnosti

Prvi sličan kontakt učenici Srednje škole Pakrac s institucijama Europskog parlamenta imali su u prošloj školskoj godini kada su gimnazijski maturanti u konkurenciji 50-tak hrvatskih srednjih škola osvojenim trećim mjestom na natječaju Euroscola  za izradu kratkog video spota na temu Europske unije bili nagrađeni u veljači s četverodnevnim putem u Strassbourg i posjet Europskom parlamentu gdje su imali dva radna tematska dana zajedno s učenicima svih ostalih članica EU.

 

 

Grad Pakrac do 3. siječnja