Što poduzetnici u vidu potpora, poticaja i drugih materijalnih pomoći u razvoju mogu očekivati ove godine i narednog razdoblja od mjera Grada, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ministarstva branitelja i Lokalne razvojne agencije „Zeleni trokut“ bila je glavna tema Dana poduzetništva, održane prijepodne u kongresnoj dvorani Poduzetničkog centra koju ova potporna institucija tradicionalno organizira u sklopu obilježavanja Dana Grada Pakraca, kojoj je prisustvovalo 40-tak osoba, najvećim dijelom pakračkih poduzetnika i obrtnika.
Predstavljajući mjere aktivne politike zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Mirjana Duvnjak iz područne službe Požega istaknula je u prvi plan prilagodbu epidemiološkim prilikama koje su prisutne unazad dvije godine i stoga sve veće poslovanje s klijentima elektronskim putem pa se na internetskoj stranici www.mjere.hr može naći detaljno obrazloženje trenutno aktualnih mjera koje su namijenjeni poduzetnicima, nezaposlenim, ali i zaposlenim osoba. I dalje ih je devet, a osim zapošljavanja kod poduzetnika potiče se i samozapošljavanje, javni rad i obrazovanje. U skladu s aktualnim stanjem na tržištu rada znatno je razrađeniji postupak zapošljavanja stranaca te status „stalnog sezonca“, kao i vaučeri za obrazovanje odraslih. Novost su i dodatno poticanje takozvanih „zelenih“ i „digitalnih“ radnih mjesta što je dio programa Europske unije.
Poželjne braniteljske zadruge
Program stručnog osposobljavanja i zapošljavanja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji predstavila je Marijana Tkalec iz Ministarstva hrvatskih branitelja čiji je cilj kroz šest vrsta potpora smanjiti broj nezaposlenih branitelja i članova njihovih obitelji. To je šesti ciklus ovog programa i vrijedit će za razdoblje 2021-23. godine. Osim novčanih potpora za koje se obvezno raspisuje javni natječaj, Ministarstvo toj problematici pristupa edukativno i pokušava povezati proizvođači i potrošače u čemu su naročito uspješni na relaciji poljoprivredne braniteljske zadruge-Podravka, ali i trgovine isključivo namijenjenih prodaji proizvoda braniteljskih zadruga. U tom segmentu je gradonačelnica Anamarija Blažević prepoznala prigodu za pakračke branitelje i neiskorištene poljoprivredne potencijale ovog kraja apelirajući na zainteresirane na pokretanja takve zadruge na lokalnom nivou.
Sedam lokalnih mjera
O programu poticanja poduzetništva Grada Pakraca govorila je Zrna Garača iz gradske uprave podsjećajući da takve mjere Grad provodi od 2018. godine i da su jako dobro prihvaćene. U ovoj godini, zaključno do 30. studenog, kako smo to već u našim medijima opširno pisali u više navrata, poduzetnicima je na raspolaganju sedam mjera koje se međusobno, kada je u pitanju isti poduzetnik, ne isključuju. Nova je samo primjena patenata i inovacija, dok u preostalih šest, u odnosu na lanjsku godinu ima poneka manja izmjena. Uvijek su najinteresantnije mjere koje sufinanciraju ulaganja u dugotrajnu imovinu ili unutarnje i vanjsko uređenje poslovnog prostora. Prvi korak u realizaciji gradske potpore je dolazak u gradsku upravu ili ulazak na službenu gradsku internet stranicu.
Uloga LAG-a Zeleni trokut u provedbi plana Zajedničke poljoprivredne politika RH predstavio jer Igor Matek, upravitelj LAG-a. Predstavio je aktivnosti LAG-a, ponajviše njegovih sedam do sada provedenih natječaja kroz koji je LAG u 41 projekt uložio oko 7,5 milijuna kuna, od čega je više od polovine tih sredstava utrošeno, dok su ostala u tijeku. U tijeku je i prikupljanje ponuda za natječaj kroz koji će LAG podijeliti 1,1 milijun kuna sredstava iz programa Ruralnog razvoja poljoprivrednim proizvođačima. Ovo je zadnja godina ove omotnice EU, te je u pripremi nova za razdoblje 2023-27. godine kada će se moći konkretnije govoriti o iznosima i namjeni takvih sredstava. Što bi taj program trebao sadržavati kroz brojne radionice ove godine imat će prilike sudjelovati svi zainteresirani, najavio je Matek.
Poduzetništvo na području Grada Pakraca u razdoblju 2016-20. godine je predstavila Vanja Ražov, voditeljica Odjela u LRA PCP. Uz pomoć službenih podataka HZZ i Fine za gospodarske čimbenike obveznike plaćanja poreza na dobit ona je pokušala nizom statističkih brojaka, grafikona i tablica predstaviti što se to unazad četiri godine događalo u pakračkim tvrtkama i dijelu obrtništva koji su, primjerice u 2020. godini, zadnjoj za koje postoje objavljeni kompletni podaci, prihodovali ukupno bezmalo 210 milijuna kuna i imali troškove nešto veće od 203 milijuna kuna, ostvarivši dobit veću od 5 milijuna kuna pri čemu su isplaćivali plaće za 730 zaposlenih u prosječno neto mjesečnom iznosu od 4.645 kuna.
Veći broj poslovnih subjekata i zaposlenost
Uz pozdrav i zahvalnost prisutnima Dan poduzetništva je otvorio Vladimir Gazić, direktor LRA PC Pakrac, u čemu mu se pridružio i dožupan Ferdinand Troha čestitajući svima koji su sudjelovali u poslijeratnom oporavku ovog kraja koji je doprinio velikom porastu zaposlenosti.
Gradonačelnica Anamarija Blažević podsjetila je na tradicionalnost ove manifestacije kao i na tradicionalnu orijentiranost pakračkog gospodarstva na obrtništvo i malo poduzetništvo kojem smo se vratili poslije rata nastojeći njegovim oporavkom vratiti i izgubljena radna mjesta. Rezultat toga su poduzetnički inkubatori i zone u koje je stavljena sva gradska imovina van funkcije pri čemu su ponovo skoro popunjeni svi kapaciteti, ali i mjere potpore poduzetnicima kroz koje je lani izravno poduzetnicima iz proračuna isplaćeno milijun kuna, a rezultat svega toga je veći broj poslovnih subjekata i zaposlenost.