piše: Marijan Lukić - Luky
... nakon interpretacijskog centra Speleon, vrijedilo se spustiti do drugog obližnjeg cilja - Baraćeve špilje. Djelo je to najstarije umjetnice imena: PRIRODA. Našu državu Bog je podario sa puno podzemnih krasota poput ove. Mnoge su srećom uređene za posjetitelje. Dolazak je cestom iz smjera Rakovice nekih šest kilometara u smjeru istoka. Skretanje do samih špilja je na lijevo nekih tristotinjak metara prije Speleona. Selo je (adresa) Nova Kršlja 47A. No svakako bih preporučio prvo posjetiti Speleon. Osnovni razlog je steći neka bitna predznanja i ući "potkovaniji" informacijama u obilazak podzemlja. Postoje tri špilje, Gornja, Donja, i Nova, koja se donedavno u starijoj literaturi nazivala Trećom. Od prostranog neasfaltiranog parkirališta i toaleta spuštam se dvjestotinjak metara prema glavnom ulazu drvenom stazom pored uređenih igrališta za djecu i odmor posjetitelja.
... drvena kućica sa lijeve strane u dolasku služi kao blagajna i suvenirnica. Uređenost okoliša je savršeno pitoreskna što bi rekao jedan naš komičar. Sadržaji za odmor od puta, klupe, oaza za kućne ljubimce, bicikliste, suvenirnica, igralište za badminton i mali nogomet. Sa desne divite se potoku, opet klupama i sjenicama za odmor, uređenim pješačkim stazama uz obilje poljskog cvijeća i crnogorica. Sve odzvanja cikom djece, pričom i pjesmom odraslih, mirisima prirode i žuborom vode obližnjih potočnih rukavaca glavnog potoka Baričevac. Vodenu masu čini niz ponornica, a dalje otiču poljima potokom Suhaja. Kartografija prostor bilježi od 1699. godine, a prvi zapisi o špiljama potiču iz 1874. godine od I. T. Buneka u djelu „Die Wassernoth im Karste”. Posebnu pažnju paleontolškim i arheološkim izučavanjima špilja posvećuje Mijo Kišpatić, koji to objavljuje u Vijesniku Hrvatskog arheologičkoga društva iz 1885. godine, kao i u svojoj knjizi Slike iz Geologije. Kišpatić potiče osnivanje Odbora za istraživanje i uređenje Baraćevih špilja. Špilje su očima javnosti otvorene i predstavljene 14. kolovoza 1892. godine, dan uoči Velike Gospe. Od tada postoji puno drugih zapisa i djela o istraživanju Baraćevih špilja te okolna prostora. U vremenu nakon drugog svjetskog rata špilje bivaju zaboravljene, a tek 1999. godine osniva se odbor u općini Rakovica koji radi na obnovi i revitalizaciji ove prirodne krasote.
... naš stručni vodič, ljubazna Katarina spremna je povesti grupu u podzemni svijet. Posjetiteljima je kretanje unutar špilje dozvoljeno samo u pratnji stručnog vodiča. Posjeta traje od 45 - 60 min. Svi posjetitelji tijekom obilaska špilje obvezni su nositi zaštitnu kacigu. Fotkanje je dozvoljeno, ali isključivo bez blica radi nenarušavanja mira stalnih stanovnika špilja, prvenstveno šišmiša. Konstantna temperatura unutar podzemlja je 9 celzijevaca. Vrijedi i ljeti ponijeti neku jaknicu ili topliju majicu. Nije za preporuku klaustrofobičarima, zatim povesti malu dječicu ili teže pokretne osobe radi povremenih užih puteljaka te skliskosti.
... osvijetljenim putem podzemlja između velebnih siga vodi nas stručni vodič uz objašnjenja i priču o povijesti tisućljetnog nastajanja špilje, njenoj geološkoj građi i vrijednim arheološkim nalazima. Otkriva nam brojne kamene spomenike, nekadašnje stanište špiljskog medvjeda, mjesto pronalaska brončane narukvice iz srednjeg vijeka. Vođenje će se na trenutak pretvoriti u apsolutnu tišinu i mrak kako biste taj jedinstveni doživljaj podzemlja zauvijek ponijeli sa sobom. Vodičica nas poziva zašutjeti te isključivanjem svih svjetala uroniti u tišinu i mrak podzemlja. Neopisivo jednominutno iskustvo! Snalazite li se u mrklom mraku i tišini? Jednini zvuk je povremeno ritmično kapanje vode.
... ubrzo nakon ovog iskustva dolazimo do pozicije gdje su nađeni ostatci života; kosti, keramika i malo oruđe. Pronađeni su ovdje i značajni arheološki i paleontološki nalazi, kao narukvica iz 7. st. pr. Kr. Zatim su tu nađeni ostatci špiljskog medvjeda i lava. Za posjetu je otvorena samo jedna špilja: Gornja Baraćeva špilja. U preostale posjetitelji ne mogu, što radi uskih prostora, prostora ispunjenih vodom, prostora gdje žive endemične i ostale vrste kao endemični Pavlekin žmurac. Velik je, odnosno sićušan ni dva mm. Njegovu uvećanu kopiju možete pogledati u Speleon interpretacijskom centru, odnosno u desnom donjem kutu gornje kolaž fotografije. Potaknuti ovim značajnim i velikim pronalascima pokrenuta su daljnja istraživanja ulaznog dijela Gornje Baraćeve špilje u suradnji s Ministarstvom kulture, speleološkim klubom Ursus spelaeus, Sveučilištem u Wyomingu i Sveučilištem u Oregonu iz SAD-a.
... suradnja sa poznatim sveučilištima iz SAD-a traje od 2013. godine, a do sada su provedena četiri zajednička arheološka, antropološka i paleontološka istraživanja prilikom kojih je pronađeno više od 100 000 različitih ostataka životinjskih kostiju iz ledenog doba, koje su na ovim prostorima živjele prije više od 50 000 godina!
... u podzemnim dvoranama ispod škrtog ličkog krša skriva se ovo podzemno carstvo. Voda s površine klizi niz vapnene stijene, stvara od njih stalaktite i stalagmite te stupove koji prkose gravitaciji. Jedan centimetar rasta za sto godina postojanja. Impresivno i impozantno. Špilje su rabljene i kao utočišta, kako životinjama tako i ljudima, pogotovo u Osmanlijsko doba, ali i u ostalim ratnim epohama.
... zanimljivi su nazivi dvorana: Dvorana slonovih noga gdje dominiraju sigaste strukture (stalagmita i stalaktita) do vrlo visokih stupova - stalagnata. Zatim Zmajevo ždrijelo i Dvorana izgubljenih duša. Nakon obilaska špilje koja čuva velike i mnoge tajne doživljaj se nastavlja pješačenjem interpretacijskom poučnom stazom.
... staza ledenog doba; povratak u vrijeme kovanja svijeta između leda i vatre! Ovdje se možemo upoznati sa dlakavim dokazima zajedničke geološke povijesti. Vidimo prikaze špiljskog lava, vunastog nosoroga te velikog špiljskog medvjeda (biljojeda zastrašujuća izgleda). Predstavljaju nam dokaz izumiranja pleistocenske megafaune. Jesu li to i onda bile klimatske promjene ili je uzrok već tada čovjek (lovac)? Utvrđuju i znanstvena koplja lome o tomu učene glave današnjice. Zanimljiva je postavljena rotacijska instalacija. Okrećete kamene plohe i nalazite poučne priče. Posebno zanimljiva najmlađima jest zvučna točka; postavljene su slušalice na kojima možete slušati zvukove zvijeri, tj. prirode ledenog doba. Otiđite i posjetite, ne žalite vrijeme, a pogotovo novac za ulaznicu. Premalo je ovdje prostora za opisati sve viđeno. Vrijedi doživljaja. Ne zaboravite poći i do Speleona radi potpuna iskustva.