piše: Mario Tušek
Početkom oružane pobune u Republici Hrvatskoj, novinske naslovnice bile su s pravom rezervirane za događanja na koja nitko od nas nije bio navikao. Na ulicama su se prepričavali razni događaji i s nestrpljenjem očekivao sljedeći dan kako bi u nekim od tadašnjih dnevnih novina mogli dobiti koju informaciju o događajima od prethodnog dana.
Širenjem rata i sve većim brojem prognanika, ali i strahom krajeva koji nisu bili direktno pogođeni ratom, novine su bile skoro jedina informacija iz ratom zahvaćenih područja a koja se s nestrpljenjem očekivala. Sve boljim ustrojstvom Hrvatske vojske počinje i organiziranije izvještavanje s bojišta u vidu raznih biltena, glasnika, novina i letaka. Osim podizanja borbenog morala u postrojbama, takve tiskovine imale su između ostalog i za cilj pobliže upoznati ostalu javnost s uvjetima i životom na bojištima diljem Hrvatske.
Pojedine postrojbe, operativne zone i razni štabovi teritorijalne obrane izdavali su svoje tiskovine od kojih su se neke mogle kupiti i na kioscima, kod nekih je čak postojala i pretplata dok su neke dijeljene unutar pojedinih postrojbi. Uvidjevši da se pokazala potreba za takvim sredstvima informiranja, Ministarstvo obrane je u studenom 1991. godine objavilo prvi broj časopisa Hrvatski vojnik koji je i danas rado čitani mjesečnik za sve koje zanimaju svi segmenti vezano za Hrvatsku vojsku.
Nekako u isto vrijeme (prosinac 1991. godine) i MUP objavljuje svoj glasnik pod nazivom Hallo 92. Pripremajući se za ovaj broj Pakračkog lista i ovu temu, malo smo ju više počeli istraživati te došli do informacija da se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu može pronaći još puno takvih tiskovina za koje nismo niti čuli. Razlog je u tome što su neke novine izašle možda samo s jednim brojem i u maloj nakladi te su danas osim u NSK-a, pospremljeni u kolekcionarskim vitrinama, a mi se iskreno nadamo da nisu bačene negdje sa strane.
Na ovim stranicama vam predstavljamo samo neke od tiskovina koje se nalaze kod nas u muzeju, a ako neke nismo prikazali, to je samo iz razloga što nam prostor predviđen za ovu priču nema dovoljno prostora. Naravno da nitko nema sve, pa tako niti mi, pa vas stoga i ovom prilikom pozivamo da ukoliko imate nešto od tih tiskovina, a rado bi nam poklonili za proučavanje i prezentiranje svim zainteresiranima, bili bi vam jako zahvalni. Ne dopustimo da ovaj bogati dio hrvatske povijesti padne u zaborav.
Naslovna stranica prvog broja časopisa Hrvatski vojnik, glasila Ministarstva obrane Republike Hrvatske i Glavnog stožera Hrvatske vojske koji je izašao u studenom 1991. godine. Časopis i danas izlazi iako je tijekom godina mijenjao svoj izgled te je isto tako do sada prošao tri edicije; 1991., 1995, i 2004. godine. U knjižnici muzeja imamo sve do sada izašle brojeve ovog časopisa. Zanimljivo je za istaknuti da je naslovnica prvog broja snimljena u Prekopakri i da se na njoj nalazi Mario Kovačić iz Botova, malog mjesta kod Koprivnice. Mario je bio pripadnik 105. brigade Hrvatske vojske te se je borio i poginuo na pakračkom ratištu 19. 10. 1991. godine.
Naslovnica prvog broja Pakračkog lista koji je objavljen 18. 5. 1992. godine. Do Domovinskog rata u Pakracu je izlazio Pakrački vjesnik koji je tijekom rata prestao sa svojim radom tako da je u prognaništvu u Kutini nastao „novi“ Pakrački list. Novine su izlazile kao polumjesečnik u izdanju Povjereništva Vlade Republike Hrvatske za općinu Pakrac. U srpnju 1992. godine uredništvo se seli u Pakrac gdje je i danas. U fundusu muzeja nalaze se svi brojevi Pakračkog lista koji se odnose na ratno razdoblje.
Hrvatski branitelj, glasilo Operativne grupe „Posavina“. U fundusu muzeja posjedujemo brojeve 3, 4 i 5.
Hrvatski vitez – glasilo Udruge hrvatskih dragovoljaca domovinskog rata koje je izlazilo u izdanju Udruge dragovoljaca domovinskog rata podružnica Požega. U fundusu muzeja nalazi se 6 brojeva ovog časopisa. Naslovnica ovog 7. broja, snimljena je u Pakracu za vrijeme VRO „Bljesak“ te se na njoj nalaze, snimljeni za vrijeme odmora, naši branitelji „Pinta“ i „Bepi“.
Frankopan – list Operativne zona Hrvatske vojske Karlovac. Osnivač i izdavač ovog lista je Zapovjedništvo Hrvatske vojske Operativne zone Karlovac, odjel za psihološko – promidžbenu djelatnost. U fundusu muzeja nalaze se tri broja ovog časopisa. Kao i tjednik Branimir, malog je formata 11,5 x18,5 cm, prilagođenog za nošenje u bočnom džepu hlača.
Za dom – mjesečni list Udruge hrvatskih dragovoljaca domovinskog rata Zagreb.
Branimir – tjedni list branilaca Hrvatske. Kako piše u impresumu, list je dobrovoljan rad Pokreta prijatelja prirode Lijepa Naša, a kao osnivač i izdavač navodi se Glavni sanitetski stožer Republike Hrvatske, odjel za propagandu i informiranje. Prvi broj izašao je 4. listopada 1991. godine te je objavljeno oko 20 brojeva ovog tjednika. U muzeju je do sada sakupljeno 15 brojeva ovog tjednika, s tim da je zadnji dobiveni broj iz travnja 1992. godine ( broj 23 ). Naslovnica ovog 5. broja „Branimira“ snimljena je u Pakracu, na mostu iza bolnice te se na fotografiji nalaze Pakračani Josip Huška „Gonzo“ i Dalibor Marošević „Vilenjak“ (u trku). Fotografija je nastala za vrijeme akcije prenošenja („spašavanja“ ) aparata iz pakračke bolnice, za potrebe bolnice u Bjelovaru.
Vrlo vrijedan podsjetnik na ratne dane Osijeka i tog dijela Slavonije i Baranje kroz novine Glas Slavonije koje nam je za muzejsku knjižnicu poklonio gospodin Dalibor Bencarić iz Osijeka.
Ratne novine 55. samostalnog bataljuna Bjelovar koje su u vlastitoj nakladi izlazile na osam stranica. U fundusu muzeja nalazi se samo jedan broj ovih novina; broj 7 iz lipnja 1992. godine.
Prvi broj časopisa „Kako si?“ kojeg su u travnju 1994. godine objavili međunarodni volonteri koji su boravili u Pakracu. Osim što su pomagali u raščišćavanju ruševina, radili su na društvenom životu mladih, a neki od njih čak i vodili nastavu engleskog jezika u Srednjoj školi Pakrac. Na žalost, da sve ne bude pozitivno, desila se je pogibija jednog od volontera, 24. godišnjeg Švicarca Ursa Webera koji je prilikom obnove đačkog doma, a danas Muzeja grada Pakrac propao kroz strop i poginuo. Danas se na zgradi Gradskog muzeja, njemu u spomen nalazi spomen ploča. Časopis je dobiven od Sare Grbac, kćeri Davora Grbca iz Pakraca, preminulog hrvatskog branitelja, natporučnika Hrvatske vojske, a od 1993. godine i zapovjednika 2. pješačke bojne ( pakračke ) 52. domobranske pukovnije Daruvar. Davor je napisao i tekst koji se nalazi na naslovnici, a uz tekst je fotografija Saše Tišlera „Kekca“ iz Pakraca koji je bio omiljena osoba svih volontera, te je upravo njegova poznata rečenica „Kako si?“ uzeta za ime ovih novina.