piše: Marijan Lukić - Luky
... konačno divan dan, vabi Sunce, zove motor. Gdje poći, jer izbora je puna "bilježnica". Nakon buđenja i jutarnje kave odlučujem iskoristiti podarenu subotnju toplinu i izbjeći skore gužve prema južnim destinacijama. Odluka je pala na Baraćeve špilje i Speleon. Lički centar ledeneog doba. Kao fol - Lici nedostaje hladnoće i snijega. Još uvijek ne i u ovim poremećenim klimatskim godinama. Cesta nije ravna, duga i da joj ne vidiš kraja kao u Azrinoj pjesmi, no ja dragu pjesmu pjevušim sam sebi u kacigu.
... tankanje Šokca, popunjavanje novčanika eurićima iz metalnog aparata pa autoputom (što mi je rijedak običaj) lovim smjer Karlovca. Promet blago pojačan što uključuje i idiota koji nakon naplatnih na Lučkom cilja benzinsku iz zadnje kučice lijevo dijagonalno kao da ima zadnje tri kapi goriva. Ne gleda i ne opaža ni mene ni ostale sudionike u prometu, zaustavlja se gotovo u izlogu benzinske pa zaključujem da se možda skoro ukenjao kao i ja kad sam ga kočeći izbjegao. Idemo dalje, što da mu još opsujem izvan repertoara najbliže obitelji? Majke štujem te ih ne spominjem u grubim riječima, kao ni svetinje. Sad na autoputu odgovara i Azrina pjesma o ravnoj i dugoj cesti.Vožnja nakon Karlovca ugodna, isprekidana povremenim radovima koji malo uspore promet no na dva kotača uvijek se "uglavnom poštujući pravila" probijem na početak kolone ispred privremenih semafora. Ne zastajem ni u Slunju, pičim dalje, jer me nakon dugo vremena obuzela pozitivna groznica stizanja na željeni cilj. Ma u ovako ugodnoj vožnji nepunih sat i pol od Zagreba gotovo i ne osjetiš potrebu za stankom. Stižem u Rakovicu. Malo nakon parkića iz koga ponosno na promet pazi vođa Rakovičke bune Eugen Kvaternik, u samom centru mjesta skrećem lijevo sa glavne prometnice D1. Postoji i neveliki putokaz. Ne biste trebali promašiti smjer za ovaj moderni centar ledenog doba udaljen od Rakovice 15-ak km. Miris svježe uzorane zemlje poziva na malu foto stanku. Aparat škljoca, ptice iz grmlja pjevaju, leptiri vrludaju. Gas do Speleona - vremeplova koji nas vodi podzemljem od pleistocena do srednjeg vijeka.
... preciznosti radi, Speleon je dio Centra podzemne baštine i projekt je Javne ustanove Baraćeve špilje. Dođoh, parkirah, uđoh. Prostrano, novo, moderno. Ljubaznost domaćina (djelatnika) odmah oduševljava. Dozvoljavaju mi "parkirati" jaknu i kacigu na njihovoj vješalici. Ulaznica je u promotivnom razdoblju do 22. svibnja "teška" 10EUR-a. Nije to puno za posjetu i doživljaj ovakvom vremeplovu. Potrošim ih na nekoliko piva s društvom. Uz ljubazne domaćine dobrodošlicu na špiljsko-lavljem jeziku zaželi Vam špiljski lav. U malom atriju susrećete repliku i velikog biljoždera medu, hijenu koja je negdje ponijela antilopinu nogicu za večeru i prijeteće zubatog onovjekog vuka. Vodič interpretator, g. Filip Špehar, izuzetno prilagodljiva osoba slušateljima, verbalno jasan, na sva pitanja ima potpune i precizne odgovore. Krećemo u obilazak i u tom trenutku shvaćam kako sam došao s praznom baterijom u fotiću. No ipak imam malog Canona koji spašava priču. Prvo u maloj dvorani gledamo kratki film kao uvod u ledena razdoblja.
Krećem u slijedeću dvoranu. Treba istaknuti kako ovaj Multimedijalni centar posjeduje prvu hrvatsku speleoteku, knjižnicu sa zbirkom od oko 6500 većinom doniranih knjiga. Knjige su sa više od 30 govornih područja. Ispod polica s knjigama kriju se tematske ladice s različitim artefaktima. Knjige možete i ovdje proučavati, čitati te učiti iz njih. U daljnjem obilasku vodič vas vodi kroz tajne podzemlja. Lcd ekrani i postav doprinose edukaciji kroz svoje prikaze i popratne vodičeve riječi. Skoro sam zaboravio spomenuti kako osim špiljskog lava, u postavu srećemo i vunastog nosoroga. Izradila ga je specijalizirana tvrtka Quagga iz Španjolske u realnoj veličini. Možete se tijekom kružnog obilaska približiti staroj speleološkoj opremi. Uočiti ćete nalaze iz iskopina koje su naporom pronašli i obradili speleolozi, arheolozi i paleontolozi. Najzanimljiviji pronalazak osim životinjskih ostataka i endemičnih vrsta čini misterijansko oruđe. Pronalazak malog strugala (možda nožića) donijelo je veliku povijesnu i znanstvenu vrijednost ovom nalazištu. "Švicarski nožić" iz ledenog doba! Ovo musterijensko oruđe iz doba neolitika predstavlja dokaz života praljudi u ovom dijelu Hrvatske, odnosno u Gornjoj Baraćevoj špilji.
... moram pohvaliti što su u centru izgradili i dječje kutke i dječju igraonicu. Izuzetno je dojmljivo što su mnogi plakati opremljeni "Brailicom (Brajicom)"! Superohvalno! U Speleonu možemo puno naučiti o građi Zemlje te porijeklu i vrstama stijena te reljefa. O svemu se više može naučiti posjetivši njihove stranice na: https://baraceve-spilje.hr/
U špilji živi čak 56 životinjskih vrsta, od čega je ponešto i endema!
... još malo o centru: Speleon je kružnog oblika. Prostire se na čak 1200m², od toga je 850m² namijenjeno za stalni postav. Šetnja njime vodi nas kroz četiri teme – speleologiju, geologiju, arheologiju i paleontologiju. Centar je vrijedan gotovo 20 milijuna kuna, a izgrađen je uz pomoć europskih nepovratnih sredstava. Ulaz u Speleon projektiran je u obliku velike staklene stijene i imitira ulaz u špilju. Posjetiteljski centar pored stalnog postava sadrži i multifunkcionalnu dvoranu, dječju igraonicu, speleo – dokumentacijsku knjižnicu, ugostiteljski sadržaj, suvenirnicu, depo te parkiralište. Posjetite ovaj centar, žmigavac se uključuje u Rakovici, bez obzira pošli na naš plavi Jadran ili se vraćali s njega. Svakako ostavite vremena i uđite u Baraćeve špilje. Odmah su blizu Speleona. O Baraćevim špiljama u sljedećem listu. Pozdrav iz podzemlja!