Ispred puna dva i jedan polumandat uskoro će se spustiti zastori rukovođenja prve u povijesti gradonačelnice Pakraca, Anamarije Blažević, ujedno i saborske zastupnice, a koju će po aktualnim kandidatima uskoro naslijediti muška ruka. Iza nje je ostalo mnogo dovršenih projekata koji su znatno izmijenili vizure našeg grada, poboljšali uvjete života te usmjerili građane, posebice one najmlađe, u zdraviji način života kroz sportske aktivnosti te isto tako započetih koje će dovršiti njen nasljednik. Također, najaktualnije što se nudi za prisjećanje zasigurno je ovogodišnji bogati program Dana grada Pakraca povodom blagdana sv. Josipa. Što planira dalje, kakvi osjećaji trenutno plove u njenim mislima, kako rekapitulira svoje razdoblje prve žene grada koje je posvetila za vođenje i poboljšanje života Pakračana, koliko je teško uskladiti zadani proračun sa željama sugrađana, između ostalog, upitali smo našu gradonačelnicu.
Bliži se kraj Vašeg obavljanja posla čelne osobne našeg grada, opišite nam Vašim riječima koji se osjećaji javljaju u Vama i hoće li Vam nedostajati posao koji Vam je zasigurno kroz višemandatno razdoblje zašao pod kožu?
Odmah ću reći kako za mene to nije bio samo posao. To je, najjednostavnije rečeno, način života kojemu je podređeno sve ostalo. Na svečanoj sjednici sam zahvalila svojoj obitelji na razumijevanju, jer moj posao i način života koji on donosi utječe i na obitelj. Na primjer, nema planova za vikend jer imam neku skupštinu, ne mogu prijateljici na rođendan jer sam na putu i slično. Ali svi meni bliski ljudi su me podržavali i na tome im zahvaljujem od srca. Ono što me veseli je činjenica da s istim žarom kao i prvog dana i danas, nešto manje od dva mjeseca do završetka, to radim s voljom i željom da Pakrac bude grad po mjeri za svakoga čovjeka - lijep, sadržajan i s kvalitetom življenja za naše sugrađane. Ponosna sam na sve što ostavljam i na sve što je napravljeno.
Što planirate nakon završetka Vašeg posljednjeg mandata na funkciji gradonačelnice Pakraca?
Naravno i dalje ću ostati u politici, ne samo kao zastupnica u Saboru, nego i na lokalnoj razini. Ja sam predsjednica gradskog odbora HDZ-a i imam obaveza. Vjerujem da ću i kroz gradsko vijeće dati svoj doprinos.
Što je po Vama obilježilo 2024. godinu?
Odradili smo puno posla. Možda je najupečatljivije ulaganje u prometnice. Teško je izdvojiti nešto, jer sve što se radi, radi se jer je potrebno. Mi smo grad koji ima 368 km2, 42 naselja i naravno da iste potrebe nisu u svakom naselju. Nekome je važno što uređujemo groblja, nekome što ulažemo u dječja igrališta, netko se veseli programu Zaželi, a netko novoj hortikulturi i arheološkim istraživanjima. Po meni je važna činjenica da smo ulagali u sve segmente, prateći potrebe i slažući prioritete, a to vjerujte, nije ni malo lako.
Možete li nam po Vašem mišljenju ukratko rekapitulirati najbitnije aktivnosti i pothvate koje ste obavili kao čelna osoba grada?
To je skoro desetogodišnje razdoblje, ali pokušat ću: provedeni su svi programi Zaželi, prošireni su kapaciteti vrtića, kupili smo cijelo područje bivšeg Papuka i proširili Zonu male privrede, raste poduzetnička zona Pakrac V, puno novih, ali i obnovljenih dječjih igrališta, novih sportskih terena, obnovljene i izgrađene prometnice i nogostupi, obnovljene višestambene zgrade, spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima, arheologija, katastarske izmjere, Spahijski podrum, vodoopskrba 11 naselja sjeverozapadno od Pakraca, aglomeracija, zaštita Grada Pakraca od bujičnih voda, novi Trg. To su projekti, ali isto tako moram spomenuti i programe koje smo uveli, a to su: program 3+ za obitelji s troje i više djece, besplatne radne bilježnice za osnovnoškolce i djelomično srednjoškolce, povećane stipendije i naknade za novorođenu djecu, program potpora poduzetnicima, program potpora liječnicima, program pomoći stambenog zbrinjavanja mladim obiteljima. Od prošle godine, Pakrac više nije u statusu nerazvijenih jedinica lokalne samouprave, nego smo novom indeksacijom sada u 5. skupini razvijenosti, odnosno u zadnjoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave, uz Grad Požegu jedini takav u našoj Županiji. Ovo je najkraće moguće, ali to je samo jedan mali dio.
Najveći projekt koji ste obavili bila je aglomeracija, jesu li sve prometnice i zelene površine vraćene u prvobitno stanje i jeste li u periodu nakon završetka imali prijava o nedostacima i problemima u vezi s istima?
Da, aglomeracija je bila veliki i zahtjevan projekt pa odmah želim reći veliko hvala svima koji su sudjelovali na tom projektu. Često smo bili isticani kao dobar primjer projekta aglomeracije iako je bilo i kod nas poteškoća jer nemojmo zaboraviti da je rađena u vrijeme pandemije Covida i u vrijeme kada su cijene u građevini izraženo rasle. Naravno da je bilo prijava, pa mogu reći da i danas stižu, ali se i otklanjaju. Iako je izvođač radova otišao s gradilišta, postoji garancija i svi nedostaci koji se utvrde i u narednih pet godina moraju se otkloniti. Prometnice i zelene površine nakon aglomeracije, ne samo da su vraćene u prvobitno stanje nego su pojedine trase u potpunosti rekonstruirane i nove, a ona nam je i omogućila završiti neke davno započete radove i projekte.
Koji su Vam bili prioriteti pri javljanjima na natječaje?
Potrebe, prioriteti, iznosi sufinanciranja. Naime, kada provodite dva velika i financijski zahtjevna projekta, a to su bili u našem slučaju aglomeracija i Spahijski podrum, te prije toga uređenje Trga, morate biti pažljivi i racionalni. Nisam htjela dovesti gradski proračun u probleme, treba platiti dobavljačima, isplatiti plaće odgojiteljima u vrtiću i ostalim proračunskim korisnicima te poštivati potpisane ugovore.
Spahijski podrum obogatio Pakrac
Nedavno je zaživio još jedan u nizu velikih projekata u Vašem periodu rukovođenja našim gradom, obnova Spahijskog podruma, koliki će značaj imati za građane?
Veliki projekt koji može donijeti dodatnu korist svima nama, od poduzetnika kroz turizam do posjetitelja, ali i našim sugrađanima koji će u tom povijesnom zdanju koristiti usluge primarno gradske knjižnice, ali i muzeja. Jako sam se veselila otvorenju te sam i par dana nakon još uvijek bila pod dojmom.
Pakrac je vrlo dobro pokriven kvalitetnim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, bliži se i završetak obnove prostorija DVD-a Pakrac, kako komentirate njihovu ulogu u našim životima i koliko ih Grad podupire u radu?
Vatrogasci su važan dio žurnih službi, ali za nas, na lokalnoj razini i najvažniji. Sjetimo se 2014. godine kada su po prvi puta na našem području zabilježene velike količine padalina. Prvi na terenu su bili vatrogasci, zatim olujna nevremena, opet vatrogasci koji su tada bili i krovopokrivači, velike suše i nestašice vode, opet vatrogasci, pa požari, potresi, prometne nesreće i ostale nesreće, kao i cijeli niz situacija. Sredstva iz proračuna im redovito podižemo i premašujemo iznos koji je zakonski propisan. Meni je bilo važno da budu dobro opremljeni, ne samo tehnički nego i zaštitnom opremom pa smo im zadnjih godina osiguravali sredstva i za tu namjenu. Jako su skromni i nedavno su mi rekli: „Gradonačelnice, hvala na tome, ali sada smo dobro opremljeni i ta sredstva nam nisu više potrebna.“ Mislim da im sada trebamo pomoći u nabavci vozila. Stožernom društvu je neophodno navalno vozilo, ali i ostala društva imaju potrebe. Kada govorimo o obnovi zgrade DVD-a Pakrac, to je poslijeratna najveća obnova. Dom je nakon Domovinskog rata stavljen u funkciju, ali bez velike obnove. Drago mi je vidjeti da je i taj projekt pri samom završetku. Možda je činjenica što sam i sama vatrogasna časnica, doprinijela mom razumijevanju potreba vatrogasnih društava.
Sportsko-rekreacijski centar sve je bogatiji sadržajima, nedavno su službeno otvorena i dva nova teniska terena, padel se već naveliko igra, što još možemo očekivati u skorije vrijeme?
Moj zadatak je bio pripremiti projektnu dokumentaciju za buduće terene i sportske objekte koje će nastaviti provoditi moj nasljednik. Građevinska dozvola za mini golf je pred izdavanjem, a projektna dokumentacija za kuglanu je u izradi. Očekujem da će biti gotova tijekom ljeta, a ja ću se sa svoje pozicije zalagati da se u sport i dalje ulaže i da se idejni projekt uređenja Sportsko-rekreacijskog centra realizira. Zaslužilo je to 800 registriranih sportaša na našem području, a i rekreativci kojih je sve više. Zaslužili su to svi sportski djelatnici i volonteri, zaslužila su to naša djeca i mladi koji pokazuju veliki interes prema sportu. U današnje vrijeme sport je izuzetno važan ne samo za zdravlje, već djeci pomaže i kroz socijalizaciju i provođenje slobodnog vremena na kvalitetan način.
Sportska zajednica sve je brojnija učlanjenjem novih članica, uspijeva li gradska uprava iznaći dodatna financijska sredstva u skladu s povećanjem sportskih udruga?
U mom mandatu kao zamjenice gradonačelnika smo krenuli s osnivanjem Sportske zajednice. Ona danas broji 23 sportske udruge. Naravno, i potrebe su velike, ali pokušavamo pratiti sve te potrebe. Ponekad je tih potreba više nego što su naše proračunske mogućnosti, ali trudimo se pronaći način i za dodatno sufinanciranje kroz EU natječaje, natječaje na državnoj razini, ali i županijskoj. Naime, i naša Županija sve više ulaže u sport i to pomaže i sportskim udrugama s područja Pakraca.
Dok smo kod sportskih pitanja, koliko Vas je razveselilo osnivanje Ženskog kuglačkog kluba Pakrac u kojemu i sami nastupate? Onima koji prate, bilo je vidljivo kako su rezultati iz kola u kolo bili sve bolji, kakva je atmosfera u ekipi i kako ste prihvaćene od ostalih sudionica lige?
Jako me razveselila inicijativa cura koje su bile rekreativke i volim biti dio tog kluba. Ideja za osnivanje je došla kada smo vidjele naše mlade cure kako prave zavidne rezultate, naša Lorena Zubalj, državna prvakinja, zatim Franka De Zan i moja Slavica koje su s Lorenom ekipne državne prvakinje, a tu su još i mlađe naše nade: Tonka, Leona i Lea. Mi smo zadovoljne ovom sezonom. Imamo svega dvije pobjede, ali cure prave sve bolje rezultate. Svi su nas dobro prihvatili, a atmosfera u klubu je odlična i jedva čekamo novu sezonu najesen!
Kandidati za gradonačelnike Pakraca
Aktualne najavljene kandidature za gradonačelnika Pakraca dosad su pristigle od učitelja i gradskog vijećnika Tomislava Novinca (HDZ) te vozača hitne pomoći i također gradskog vijećnika (SDP) Zorana Krejčija. Na prošlim izborima niste imali protukandidata te je nezaobilazno upitati kako komentirate dosadašnji predizborni tijek iako smo svjesni subjektivne prirode ovog pitanja?
Da, pitanje je subjektivno pa neću komentirati oba kandidata jer to nije politički korektno, a u svojoj političkoj karijeri se nisam nikada vodila populizmom i pokušavala sam biti korektna prema svima. Prije 4 godine nisam imala protukandidata i to mi baš nije bilo drago, ali su me onda utješili da nitko nije imao prigovor na moj rad pa zato nisu imali ni potrebu za isticanje kandidature. Tomu Novinca ću istaknuti kao osobu koja je i meni dala podršku u mom radu i dolazila s novim svježim idejama kod mene. On je prilika za kontinuitet razvoja. To nam treba u gradu, nove ideje obrazovanih mladih ljudi koji prepoznaju trenutak u kojem se nalazimo i imaju viziju budućnosti i razvoja svog grada, ali isto tako, Tomo je osoba koja cijeni pakračku prošlost, koja voli Pakrac i koja je dugo društveno aktivna, empatičan je prema ljudima u potrebi, ima tri mala sina i zbog toga sam uvjerena da će ulagati u budućnost svog grada i naših naselja. Ja sam često dok sam razmišljala o novim projektima stavljala svoju djecu u taj kontekst jer želim da moja djeca odrastaju u Pakracu, školuju se u Pakracu i osnuju svoje obitelji ovdje.
Možete li nam u kratkim crtama opisati proračun Grada Pakraca za 2025. godinu i koliko se povećavao kroz godine?
Prihodi su planirani oko 11 milijuna, a rashodi oko 10.7 milijuna eura. Proračunski izvorni prihodi rastu iz godine u godinu. Sve više nam je prigoda od poreza na dohodak, ali i od prometa nekretnina. Neusporedivo je stanje i iznos proračuna danas i proračuna od prije 10 godina. Tada su izvorni prihodi bili oko 1 milijun eura, a danas su skoro tri puta veći. Izvršenje proračuna za 2016. godinu je bilo oko 3 milijuna ukupno, dok je za 2023. godinu bilo oko 8 milijuna eura. U tome nam je uvelike pomogla Vlada RH kada je 2017. godine uvela fiskalna izravnanja kako bi mogli sufinancirati EU projekte. Od prošle godine dobivamo i sredstva iz državnog proračuna za pokrivanje dijela troškova predškolskog obrazovanja. To do sada nikada nije bio slučaj. Zbog toga, unatoč rastu ekonomske cijene vrtića, nije došlo do povećanja participacije roditelja.
Grad Pakrac raznim mjerama potiče razvoj gospodarstva i poduzetništva, daje potpore i mladim obiteljima. Koliko se izdvaja za takva ulaganja i je li planirano i ubuduće nastaviti s takvim mjerama?
Za poduzetnike oko 100 ugovora i 115 tisuća eura u jednoj godini. Tijekom posljednjih šest godina Grad Pakrac je izdvojio više od 230 tisuća eura za mjeru stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, pomažući 149 mladih obitelji. Program 3+, tim programom su obuhvaćene 101 obitelj i 332 djece. Unutar ukupnog broja obitelji njih 81 su obitelji s troje djece, 14 sa četvero, 3 obitelji s petero i 3 obitelji sa šestero djece. Kada smo uvodili sve mjere, želja nam je bila vratiti našim sugrađanima kroz razne mjere dio njihovog uplaćenog poreza na dohodak. U proračunskom planu za 2025. godinu su sve mjere koje provodimo od 2018. godine. Vjerujem da će moj nasljednik proanalizirati sve mjere koje se provode i donijeti najbolje odluke. Ono što mogu najaviti je i skorašnje potpisivanje ugovora s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine o izgradnji jedne višestambene zgrade za stambeno zbrinjavanje. Ministarstvo će u potpunosti preuzeti financiranje izgradnje, a Grad će dati vlasništvo građevinske čestice za tu namjenu.
Poduzetnici su velika žila kucavica našeg grada, kakav Grad ima odnos s njima, kako ste zadovoljni suradnjom s pakračkim poduzetničkim centrom i koliko se razvio tijekom posljednjih godina?
Rekla bih najvažnija žila. Imali smo, kao tim gradske uprave, odličan odnos s poduzetnicima i obrtnicima, s novim investitorima, a pogotovo s lokalnim Udruženjem obrtnika koji su na neki način i sukreatori moje politike o poticanju poduzetništva. Poduzetnički centar Pakrac je u svojim počecima savršeno odigrao svoju ulogu, kroz razvoj poduzetništva, poduzetničke zone i inkubatora, te kroz prijave na predpristupne fondove, ali fondove EU. Hvala svakoj rukovodećoj osobi u PCP-u. Danas je Poduzetnički centar nešto drugo od one začetne ideje. Za njega se ne čuje puno, jer više ne piše i ne provodi projekte, ali i dalje vrijedno upravlja Zonom i inkubatorima koji su u potpunosti popunjeni. Isto tako, trenutno radi na pripremama za program razvoja humanoidne robotike na području Pakraca. Često ih se stavlja u negativan kontekst, ali nepravedno. PCP se rekonstruirao u skladu sa zahtjevima sadašnjice i vodi brigu o stanarima Zone te ima u svojoj nadležnosti nove zadatke koji će biti uskoro vidljiviji.
Vrtić na Pilani
U kojoj je fazi izgradnja novog vrtića na Pilani, jeste li pronašli natječaj na koji biste mogli prijaviti taj projekt?
Projekt ima građevinsku dozvolu te očekuje raspisivanje natječaja za tu namjenu, ali isto tako izrađuje se projektna dokumentacija proširenja i nadogradnje matičnog vrtića za tri jasličke skupine. S ta dva projekta dolazimo do pet novih skupina koje će imati dovoljno kapaciteta. Moram reći, prema podacima uprave dječjeg vrtića, da su i ove pedagoške godine sva djeca koja su zadovoljila zakonske uvjete upisana u program predškolskog odgoja. Ti uvjeti su sljedeći: djeca koja su do 1. travnja navršila četiri godine života, djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima koja imaju nalaz i mišljenje nadležnog tijela iz sustava socijalne skrbi ili potvrdu izabranog pedijatra ili obiteljskog liječnika da je razmjer teškoća u razvoju ili kronične bolesti okvirno u skladu s listom oštećenja funkcionalnih sposobnosti sukladno propisu kojim se uređuje metodologija vještačenja, djeca jednoroditeljskih obitelji, djeca osoba s invaliditetom upisanih u Hrvatski registar osoba s invaliditetom, djeca koja imaju prebivalište ili boravište na području dječjeg vrtića, djeca roditelja invalida Domovinskog rata, djeca iz obitelji s troje ili više djece, djeca obaju zaposlenih roditelja, djeca samohranih roditelja, djeca koja su ostvarila pravo na socijalnu uslugu smještaja u udomiteljskim obiteljima, djeca roditelja koji primaju doplatak za djecu ili roditelja korisnika zajamčene minimalne naknade.
Kada možemo očekivati otvorenje Centra za branitelje koji će biti namijenjen za trajni boravak onih hrvatskih branitelja koji su u potrebi, a koji će ujedno biti i prvi takav u Hrvatskoj?
To me istinski veseli. Taj projekt, osim što će pomoći hrvatskim braniteljima, osigurat će i nova radna mjesta, a sigurna sam i doseljenje novih stanovnika u Pakrac. Očekuje se ponovljeni javni natječaj za izvođača radova te se nadam da će sljedeće godine Centar za branitelje otvoriti svoja vrata korisnicima. Nama, Pakracu, ministar Tomo Medved je velika podrška za naše projekte, pa tako i za ovaj projekt. Naime, mi smo imali pripremljenu dokumentaciju za ovakav Centar zadnjih nekoliko godina jer smo prepoznali potrebu stalnog smještaja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Tu dokumentaciju smo predali ministru te poklonili zgradu za tu namjenu. Podsjetit ću vas samo da je u Pakracu trebao biti veteranski centar, ali neka Vlada i ministar te 2014. godine to nisu dopustili, iako smo i tada nudili i zemljište i imali sve argumente zašto baš Pakrac. Tako, da ovaj projekt za mene ima još veće značenje, prvi je u Hrvatskoj i pokazuje brigu Vlade o Gradu heroju u kojemu je započeo Domovinski rat.
Skrb za starije i nemoćne osobe trebao bi biti jedan od prioriteta svake zajednice. Koliko se kod nas radilo na tom području?
Provodili smo program Zaželi od prvoga dana. U početku nisam znala koliko je taj program ustvari važan za cijelu zajednicu. Naime, on je prvobitno zamišljen kao program kroz koji će se zaposliti teško zaposlive žene, ali se pokazao kao puno više od toga. Sada su u fokusu korisnici i to baš stari i nemoćni. Naravno, i u proračunu imamo sredstva namijenjena za tu kategoriju naših sugrađana. Isto tako, imamo najava i upita privatnih investitora koji žele uložiti sredstva i iskustvo prema starima i nemoćnima, a takvi projekti se rade u sinergiji gradske uprave i investitora.
Kakvi su bili Vaši kontakti s građanima, koji su njihovi najčešći problemi koje su vam prezentirali?
Mene se može dobiti na mobitel, e-mail, doći kod mene u ured, ali sam često i slušala probleme pred trgovinama, na parkiralištima, ispred crkve, na slavljima. Nije mi nikada bio problem saslušati, a problemi su stvarno različiti. To vam je slično onom odgovoru o prioritetima, tako i ovo - svakome su njegovi problemi najveći. Najčešće smo probleme koji su bili u gradskoj nadležnosti lako rješavali, ubacivali u proračun ako se radi o infrastrukturi, ali najčešće se ti problemi ne odnose na gradsku upravu nego na neku drugu razinu. Tada napravim sve što mogu, kako bih nadležne upoznala s problemom. Neki problemi su, na moju žalost, bili prekomplicirani ili nerješivi. Bilo je i razgovora ovoga tipa: „Gradonačelnice, znam da Vi ne možete pomoći, ali meni je lakše ako Vam se pojadam.“
Što biste još istaknuli za kraj ovog razgovora, a da već nismo spomenuli?
Puno toga je rečeno, spomenuto. Naravno, puno toga smo i izostavili, npr. naše udruge koje sam voljela gledati kako „rastu“. Svima njima hvala na suradnji. Dopustite mi samo par rečenica. Od veljače 2016. godine kada mi je pružena čast služiti svom gradu i mojim sugrađanima znala sam da je puno posla koje treba napraviti. S ponosom kažem da je veći dio posla i odrađen, ali isto tako svjesna sam da je još puno toga što naš grad i naši sugrađani zaslužuju. Hvala svima s kojima sam surađivala! Veliko hvala mom timu s kojim sam radila za pakračko bolje sutra! Hvala mojim sugrađanima što sam imala čast voditi naš grad više od 9 godina kao ponosna gradonačelnica ponosnog grada Pakraca. Za mene to nije bio samo posao, radno mjesto. Za mene je bio moj način života i trudila sam se živjeti ga dajući cijelu sebe. Ako sam učinila kakvu pogrešku, nije bila namjerna. Radujem se budućim projektima koje će naš grad učiniti najboljim i najljepšim!