spahijski pozivnica

Projekt Spahijskog podruma sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz operativni program Konkurentnost i Kohezija 2014. – 2020. u sklopu poziva ”KK.06.1.1.13 Priprema i provedba integriranih razvojnih  programa temeljenih na obnovi kulturne baštine na području Slavonije, Baranje i Srijema”.

Ukupna vrijednost projekta je više od 9 milijuna eura.

Svečano otvorenje bit će upriličeno 6. svibnja u 11.00 sati.

Spahijski podrum posjetiteljska je infrastruktura projekta „Svijet graševine“ kao dio tog projekta, čije poslanje je brižno čuvanje i dostojno predstavljanje različitog materijalnog, kulturnog i duhovnog blaga Svijeta graševine – upravo zato je nazvan „Riznica Svijeta graševine“.

Nositelj projekta je Grad Pakrac.

Spahijski podrum će dijelom biti knjižnica, dijelom muzej, dijelom mjesto za istraživanje gastronomske i enološke ponude. Ovaj jedinstveni spoj čini inovativnu cjelinu koja omogućuje zanimljiv i cjelovit uvid u kulturni život kraja.

Prva kovnica novca u Hrvatskoj nalazila se upravo u Pakracu pa će ovaj važan dio baštine biti predstavljen u izložbenim cjelinama. Interpretacijski izložak “Slavonski banovac” predstavit će ovaj povijesni novac za koji se može reći da je preteča naše kune, koja je nedavno i sama postala dio povijesti, ali se ipak nalazi i na euro kovanici.

Najstarije tumačenje povjesničara govori nam da je Spahijski podrum izgrađen u 13. stoljeću te da je u njemu bila smještena kovnica novca ili samostan crkvenog viteškog reda Ivanovaca. Danas je ta teorija uglavnom napuštena, ali ne i u potpunosti odbačena. Legenda o  tajnom prolazu ili velikom podzemnom tunelu  koji vodi do crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije  ili u nekim pričama sve do Čaklovačke utvrde daje dodatnu dozu tajnovitosti ovom objektu, a stari Pakračani i danas tvrde kako se ovdje nalazila srednjovjekovna kovnica novca. Drugo, prihvaćeno, tumačenje govori kako je Spahijski podrum građevina iz 18. stoljeća koja je u povijesti imala različite funkcije i koja pruža neiscrpan izvor inspiracija za pričanje zanimljivih priča o tome kako se živjelo u ovim krajevima.

Vrijednost Spahijskog  podruma prepoznalo je i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske koje ga je zaštitilo kao nepokretno kulturno dobro. Zahvaljujući projektu „Svijet graševine“ napokon se cjelovito obnovio i postat će društveni, multimedijalni, kulturni, turistički i obrazovni centar grada Pakraca.

Jedinstvenost Spahijskog podruma bit će hibrid muzeja i knjižnice, koji je relativno nov u svijetu, a u Hrvatskoj čak prvi takav primjer te predvodnik ovakvog inovativnog i kreativnog pristupa.