1

... ponekad subotnja dosada, izležavanje i bezidejnost proizvedu žal za potrošenim danom. No dosada i zamaranje očiju na internetu i „fejsari” donesu nešto dobra. Na toj sad već sve više demode "fejsari" naletjeh na nečiju objavu o ovoj dječjoj planinarskoj stazi. Odmah mi se učinila zanimljivom destinacijom za nedjeljnu pokoru. Odlučih provesti nedjeljni užitak u prirodi, na Bilogori. Krenuh zamalo bez unuka Dantea, a onda se stvorio pored mene i auta te je bilo samo potrebno upitati ga želi li sa mnom "u planine". Evo nas, šaljemo Vam tako foto pozdrav s Bilogore, najniže naše planine. Sasvim je blizu Pakraca i Lipika. Za unuka je ovo Himalaja! Ogromna planina s još većom šumom! Kalendarski je zima, ali svaki lijepi dan ukrašen sa desetak temperaturnih stupnjeva odmah me u ovo zimsko doba izvlači izvan kuće! Krenusmo oko deset nakon podužeg spavanja i doručka. Napunili smo ruksak tekućinom i nekim grickalicama te voćem radi "sporta za zube". Iz svog ZG doma na Kustošiji krenusmo prema istočnom izlazu iz grada, obilaznicom u smjeru Varaždina, pa brzom cestom pored Vrbovca i niza sela prema Bjelovaru. Nakon nekoliko kružnih tokova na BJ obilaznici pametni telefon i njegova aplikacija povedoše nas vijugavom cestom prema selu Maglenča i planinarskom domu Kamenitovac. Lovim(o) nekoliko uvodnih foto kadrova na rubu šume Mačjak. Šteta što prostor ne dopušta puno fotografija, no tko kasnije poželi moći će iskoristiti poveznice s kraja članka za pregled viđenoga.

2

... info ploče, "zelene" poruke o prirodi, uredni putokazi i markacije odmah postaju jasno uočljivima. Uputismo se prema samom domu, pedesetak metara udaljenom od parkinga koji je u vrijeme našeg dolaska bio gotovo prazan. Pozdravljamo rijetke planinare i ostale posjetitelje te zastajemo prije doma uz prve edukativne zanimljivosti. Putokazi za svugdje. Nije prvi puta viđeno, ali zanimljiv su ukras uz interaktivne "kocke". Okreni, složi sliku ili odi pobrati dodatno znanje sa malih kockica. Skulpture drvenih planinara i planinarke u minici čuvaju bunar. Došapnuti će Vam kako se ovdje mogu naručiti i organizirane ture koje uključuju vodiča u planinarskoj opremi radi edukacije djece (i odraslih) o pravilima orijentiranja i uživanja u prirodi. Možete čak po narudžbi i dogovoru iznenaditi mališane sa kostimiranim edukatorima u liku šumske vile ili Ježurke. Napitke te slane i slatke zalogaje potražiti ćete u domu Kamenitovac.

3

Krenusmo na spust ne zahtjevnom, oko četiri kilometara dugom kružnom stazom. Vode nas markacije u likovima ježića i ježevih šapica. Za prohodati stazu od početka do kraja (ulaza pred dom) treba cca pola sata do četrdeset i pet minuta. Ovisi o dobi malih šetača. Doduše na nekim nizbrdicama stazica je pozivala na oprezne korake uslijed blata i skliska tla. Staza je otvorena u rujnu 2021. Mogao se nekada u domu kupiti i dječji planinarski dnevnik za otisnuti planinarske žigove. Postojala su tri komada, no konobar reče kako su žigovi skinuti, pokradeni. Plod idiotizma i ovdje gdje većinom hode kulturni ljudi. Ljubitelji prirode !?!? Hodamo dalje i usput sa stupića pomoću QR kodova učimo o životinjskim vrstama Bilogore. Učimo i o flori; žiru i hrastu, bukvi, gljivama panjačama, šumskim potocima ...

5

 ... završivši sa dječjom stazom nastavljamo na priču drugu. Mami nas poučna staza Bilogora. Nakon osvježenja gaziranom tekućinom za unuka i didu, siđosmo obići i ovu malu uređenu kružnu poučnu stazu. Počinje svega dvadesetak metara od terase planinarskog doma i dugačka je 350 m. Staza je otvorena od svibnja 2020. godine. Prije obilaska staze unuk se sa ostalom djecom malo istrčao na uređenom dječjem igralištu i zajahao drvenu divlju svinju. Pune čizmice pijeska, puno srce vriske, veselja i smijeha malenih kojima su kontrirali slavljenicima krštenja unutar planinarskog doma.  Molitva šume prva je zanimljivost ponuđena na ovom prostoru između dviju naših rijeka, Drave i Save. Kažu kako je nekada Bilogora nosila naziv Međurečka gora. Najviša joj je točka Stankov vrh na 309 mnv. Od životinjskog svijeta naša najmanja planina skriva divlje svinje, fazane, jelene i srne, zečeve, ponegdje dabrove, lisice, kune, ptice pjevice i grabežljivice, razne kukce. Lovio sam kamerom i jednog žutog leptira, čudio se njegovu lepršanju u ovo doba godine, no nigdje nije našao mjesto za odmor i nisam ga „kliknuo”. Ne smijem zaboraviti na ježa, vjevericu, jelenka, žabe, bjeloušku i daždevnjake kao i mnoge druge. Edukacija sa info ploča o preko tridesetak biljnih vrsta Bilogore. Čitamo o njihovu porijeklu, rasprostranjenosti, razmnožavanju, ljekovitosti, latinskom nazivlju i zanimljivostima vezanima uz njihovu najčešću uporabu kroz povijest.

... i za kraj; kako nastaje leptir!? Povedite svoje mališane ovdje u divotnu prirodu saznati, poučiti njih i sebe. Pobijedite li lijenost, saznat ćete puno, vratiti se doma sretni i zadovoljni. A tek potom uživajte  kroz prepričavanje dječjih dojmova ostatku obitelji, prijateljima u vrtiću ili školi!? Za zadaću iz predmeta Priroda - svevremenski vrijedno!

6

Pozdravljaju Vas dida Luki i unuk Dante!

7

Izvori/poveznice:
https://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/2025/01/oci-pune-hrvatske-djecja-planinarska.html
https://lukylipik-vrijemeodluke.blogspot.com/2025/01/oci-pune-hrvatske-poucna-staza-bilogora.html