Edukativna kampanja „Dan crvenih haljina“ održana je jučer, 6. veljače u organizaciji Palijativnog tima LiPa u Lipiku, u konferencijskoj dvorani Quella. Fokus kampanje usmjeren je na podizanje svijesti u javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena te pogubne posljedice zanemarivanja simptoma uz nužnost promjene načina života.
Edukaciju su pred dvoranom ispunjenom ženama u crvenom vodile predsjednica i dopredsjednica Palijativnog tima, Ljerka Pavković i Vesna Božić. Okupljanju su nazočile i predstavnice lipičkog gradonačelnika, odnosno pakračke gradonačelnice, Dragana Đaić i Marija Martinelli, stručne suradnice za društvene djelatnosti.
Predmetna problematika obrađena je iz perspektive čak šestoro stručnih predavača. Dr. med. Silva Butković Soldo, inače specijalistica neurologije, u svom je predavanju naglasak stavila na prevenciju neuroloških bolesti. Profesorica psihologije Nataša Major imala je predavanje o povezanosti percepcije pohranjenih iskustava i pristupa brizi o zdravlju. Silvija Marić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo iz OŽB Požega pričala je o kompleksnostima koje sa sobom nose pacijenti.
Svoja su predavanja održali još i Vesna Ljubičić, farmaceutska tehničarka i naturopatkinja, potom Ariana Penava iz Zavoda za javno zdravstvo PSŽ te Dunjica Frantal iz Toplica Lipik koja je pričala o važnosti vode. O vizualnom identitetu Dana crvenih haljina govorio je prim. Oto Kraml, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije.
Osim predavača, Dan crvenih haljina svečanim su učinili mladi glazbenici iz pakračke glazbene škole, zatim pjesnikinja Mihajla Marčetić te Nikolina Ivaštinović i Karolina Zrno, učenice Srednje škole Pakrac svojom interpretacijom iskustva Ivane Plechinger, „Zamračilo mi se, nisam znala gdje sam“.