U organizaciji Udruge slijepih Pakrac – Lipik i Centra za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN jučer je u prostoru kurije Janković održana edukacija na temu zaštite prava osoba s invaliditetom.
Program se provodi uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a usmjeren je na podizanje standarda kvalitete pružanja stručne pomoći, podrške, psihosocijalnog i pravnog savjetovanja. Namijenjen je jačanju samopouzdanja žena žrtava nasilja te podizanju razine znanja i kapaciteta dionika koji aktivno rade na unapređenju sustava podrške i pomoći.
Na edukaciji su sudjelovali predstavnici Udruge slijepih Šestička iz Pleternice, zatim Udruge Latica iz Pakraca, Udruge Inkluzija Pakrac-Lipik, predstavnici policije iz Pakraca i Garešnice, Srednje škole Pakrac, Grada Pakraca, Centra Rudolf Steiner iz Daruvara, Udruge slijepih iz Požege i Udruge Invalida rada iz Pakraca. Voditeljica edukacije Mirsada Madžarević iz pakračke Udruge slijepih primijetila je kako nije prisutan nitko iz pakračkog Centra za socijalnu skrb te je njihovu nezainteresiranost za ovu temu ocijenila žalosnom.
Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji osobe s invaliditetom definira kao posebno ranjivu skupinu i propisuje mjere zaštite od nasilja u obitelji, uključujući skloništa i podršku za žrtve. „Smatramo kako su osobe s invaliditetom izložene raznim oblicima nasilja, međutim nemamo podataka o prijavljivanju takve vrste nasilja“, rekla je Madžarević, pojasnivši kako je nasilje svako ponašanje koje uzrokuje fizičku, psihičku, seksualnu, ekonomsku ili socijalnu štetu ili ugrozu osobe s invaliditetom, uključujući kršenje ljudskih prava i diskriminaciju. Dodala je kako je o ovoj temi važno govoriti jer se radi o izuzetno ranjivoj skupini, a do neprijavljivanja nasilja nerijetko dolazi zbog ovisnosti o počinitelju ili straha.
Madžarević se pozvala na članak 3 Ustava RH koji ističe jednakost i ravnopravnost kao temeljne vrijednosti, dok se članak 14 dotiče zabrane diskriminacije, uključujući diskriminaciju osoba s invaliditetom. „Unatoč tome, velik broj osoba s invaliditetom uputio je žalbe i prigovore pravobranitelju za osobe s invaliditetom, smatrajući da su bili diskriminirani prilikom razgovora za posao“, istaknula je kao još jedan primjer sustavne diskriminacije pripadnika ove ranjive skupine.