Županijski tim za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u suradnji s Centrom za podršku i razvoj civilnog društva „Delfin“ 28. studenoga na pješačkoj zoni u Pakracu održao je najavljenu javnu akciju povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
Ove godine, Ujedinjeni narodi provode kampanju u sklopu 16 dana aktivizma pod nazivom „Svakih 10 minuta jedna žena je ubijena“. #BezIzgovora. UNiTE za okončanje nasilja nad ženama (engl. Every 10 Minutes, a woman is killed. #NoExcuse. UNiTE to End Violence against Women), kojom se želi skrenuti pozornost na zabrinjavajući porast brutalnog nasilja nad ženama, istaknuti nužnost posvećenost borbi protiv nasilja te pozvati donositelje odluka na odgovornost i djelovanje.
„Ovom javnom akcijom u Pakracu željeli smo postići upravo to, naglasiti nužnost sustavnog i kontinuiranog rada na pružanju sveobuhvatne pomoć i podrške ženama, zaštiti od svih oblika nasilja nad ženama kao jednog od najraširenijih oblika kršenja ljudskih prava. Osvještavanjem pojavnosti, edukacijom i senzibilizacijom kako stručnjaka tako i javnost da je svako nasilno ponašanje neprihvatljivo i da nema opravdanja želimo pomoći ženama koje doživljavaju nasilje da ga prepoznaju i odluče prekinuti krug nasilja te im omogućiti korištenje usluga koje će im pomoći u oporavku.
Ono o čemu danas trebamo puno više govoriti jest prepoznavanje prisilne kontrole kao oblika dugotrajnog psihičkog, emocionalnog, ekonomskog zlostavljanja koji obuhvaća čitav spektar zlostavljačkih taktika: manipulaciju, gaslighting, izolaciju, prijetnje, zastrašivanje, praćenje, uhođenje, a često prethodni tjelesnim napadima ili ubojstvu.
Kako bi se buduće nasilje preveniralo svakako moramo naglasiti nužnost rada s počiniteljem jer je zapravo recidiv i ponavljanje nasilničkog ponašanja vrlo često. U tom smislu želim naglasiti usluge koje pruža Obiteljski centar, Područna služba Požeško-slavonska, a to je pomoć i podrška žrtvama kroz savjetovanje, psihosocijalno savjetovanje i grupnu podršku, odnosno psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja kao uslugu koja je usmjerena na zaustavljanje i sprječavanje nasilničkog ponašanja u obitelji, uključivanjem korisnika u strukturirani tretman“, izjavila je Mirjana Jugović, upraviteljica Obiteljskog centra, Područne službe Požeško-slavonske i voditeljica županijskog tima.