Osnovnu glazbenu školu Pakrac ove godine su obilježile dvije istaknute pojedinosti, sjajan je podatak da se u pakračku glazbenu školu ove godine upisalo rekordnih 30 učenika, a godinu je obilježila smjena na najvišoj kadrovskoj poziciji gdje je bivšu ravnateljicu škole Alfredu Petani Grafina zamijenila Martina Golub, 33-godišnja Pakračanka i bivša učenica upravo škole kojom rukovodi nepunih pet mjeseci. Martina je srednju glazbenu školu završila u Daruvaru, akademiju u Splitu, čime je postala magistra flaute. Po završetku studija vratila se u Pakrac i odmah se zaposlila na mjestu učiteljice flaute gdje je narednih godina s učenicima ostvarivala zapažene rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima. Kako se snašla, s kojim sve instrumentima škola raspolaže, s kojim sve ustanovama i udrugama škola surađuje, upitali smo između ostalog novu ravnateljicu.
Koliko dugo ste ravnateljica Glazbene škole i kako ste se snašli, privikli?
Ravnateljica sam od 1. srpnja ove godine, iako sam bila v.d. od 1. travnja. Još uvijek se u potpunosti nisam privikla na novo radno mjesto. U početku je bilo dosta teško jer je bilo puno nepoznanica za mene i posao sam po sebi je potpuno drukčiji, ali sam odmah počela učiti i otkrivati nove stvari vezane uz ravnateljstvo. Kao bivšoj učenici škole, ponosna sam i iznimna mi je čast biti na poziciji na kojoj sam danas. Ova škola je od samih početaka nositelj kulturnih događanja na našem području, samostalno i kao suorganizator s Ministarstvom kulture, Gradom te ostalim kulturnim ustanovama i udrugama. Učenici redovito sudjeluju na smotrama i natjecanjima te vrlo uspješno pronose ime Grada.
Je li ovo prva promjena na poziciji ravnatelja/ice?
Da, od 1996. godine otkada je naša škola osnovana te kada smo krenuli s 29 učenika, a bila je prva glazbena škola osnovana odlukom Ministarstva prosvjete i športa nakon završetka Domovinskog rata, ovo je prva promjena ravnateljice.
Držite li još uvijek nastavu flaute?
Otkad sam postala v.d. ne držim nastavu, ali moram priznati da mi nastava jako nedostaje jer je rad s djecom i podučavanje oduvijek bio moj prvotni san.
Koliko je zahtjevna funkcija ravnateljice?
Kao i u svakom poslu, tako i u ovom ima različitih trenutaka, i lijepih, ali i onih neugodnih. Funkcija sama po sebi nosi veliku odgovornost. Neke stvari su već uhodane i tu nema brige, a s novim situacijama se treba uhvatiti u koštac.
Uvedene promjene već vidljive
Jeste li uveli nekakve promjene otkako ste preuzeli mjesto ravnateljice?
Mislim da s promjenom rukovoditelja dolaze promjene koje svatko donese, namjerno ili slučajno. Neke promjene su već vidljive, poput uređenja unutrašnjosti škole, način održavanja nastave, u vezi suradnje i koncerata, a kroz naredno vrijeme bit će ih još.
S koliko učenika, a koliko profesorica i profesora škola raspolaže? Je li to dovoljno u usporedbi s brojem učenika?
Učenika imamo 112, a učitelja 12 (3 učiteljice i 9 učitelja), što je dostatna količina na broj učenika, a nadam se da će se ti brojevi i povećati.
Vodite li učenike u koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog?
Nekad idemo u Lisinski, nekad u Hrvatsko narodno kazalište. Uvijek gledamo da učenici budu bogatiji za različita iskustva i da tijekom školovanja dobiju maksimalni dojam velikih koncertnih dvorana, orkestara i izvedbi. Isto tako, svake godine imamo jedinstvenu nagradu „Marko Turčan“ po našem, prerano preminulom, učeniku harmonike, kojemu u čast, uz pokrovitelja nagrade Grada Pakraca, dodjeljujemo učeniku koji se najviše istaknuo te godine. Tu je i Dan škole 1. travnja u spomen na održavanje prvog koncerta pjevačkog društva „Domoljub“ u Pakracu 1. travnja 1894. godine. Također, od 2003. godine se nalazimo u kuriji Janković, a uspomenu na grofove njegujemo kroz projekt „Tragom Jankovića“.
Raspon instrumenata sve širi
Koje sve instrumente učenici sviraju?
U školi se podučava sviranje klavira, violine, viole, violončela, harmonike, gitare, trube, flaute i tambure te imamo nastavu predškolskog solfeggia i glazbeni vrtić.
Smatrate li da je škola dovoljno opremljena instrumentima?
Škola je trenutno dovoljno opremljena instrumentima. Po potrebi se stari i dotrajali instrumenti i oprema zamijene novima, ali uvijek ima želja koje je malo teže ispuniti, poput recimo eventualnog interesa za klarinet pri čemu nam problem ne bi stvarala financijska sredstva, nego nedostatak učitelja za klarinet, dok su upravo „penezi“ problem kod konkretnog prijedloga od strane učitelja, nabavke koncertnog klavira, što je trenutno u našim financijskim okvirima nemoguće izvesti.
Jeste li još u kontaktu s bivšom ravnateljicom Alfredom i bivšim profesorima Igorom i Gordanom Cecić?
S obitelji Cecić sam povremeno u kontaktu, a prilikom njihove posjete Pakracu smo se i vidjeli. Kako je i Igor ravnatelj glazbene škole u Zadru, ponudio je pomoć i moguću suradnju, jer je ovo ipak jedno vrijeme bila i njihova škola u kojoj su godinama radili. S bivšom ravnateljicom Alfredom nemam kontakta, iako je i ona ponudila svoju pomoć rekavši da je uvijek na raspolaganju.
S kojim sve ustanovama i udrugama surađujete?
Suradnji je puno i teško je sve nabrojati, a da se nekoga ne izostavi. U suradnji s Muzejom grada Pakraca i Gradskom knjižnicom Pakrac organiziramo manifestaciju Tragom Jankovića, Festival domoljubne pjesme s Udrugom hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika i Tamburaškim orkestrom Pakrac, s gradovima Pakracom i Lipikom surađujemo u obilježavanju raznih gradskih manifestacija (Slavonski banovac, Poklon mome gradu, Dječji dan na ergeli) kao i događanja u knjižnici, muzeju, multikulturalnom centru, crkvi, bolnicama, školama, vrtićima te glazbenim školama u okolici. Istaknula bih suradnju s glazbenom školom u Csepregu, koji je grad prijatelj grada Pakraca, u kojoj nam uvijek rado pomogne Društvo Mađara Pakrac.
Kako ocjenjujete suradnju između učenika, profesora, roditelja i ostalih zaposlenika škole?
Trudim se da komunikacija bude dobra i da se maksimalno poboljša, a slobodno mogu reći da se puno na tom polju već pokrenulo.
Rekordan broj upisanih učenika
Koliko je učenika upisano ove godine?
Dok se mnogo drugih škola žali na veliko smanjenje broja učenika, mi se možemo pohvaliti da je ove školske godine upisano više djece nego ikad. Čak 30 prvašića sjelo je u naše klupe i to čak u tri prva razreda, što se nije dogodilo nikad u povijesti škole i jako mi je drago da se to dogodilo za moga mandata. Vjerujem da je to odraz dobrih animacija i rezultata koje je škola postizala.
Posjeti li vas poznati kantautor Zlatan Stipišić Gibonni, kum škole?
Gibonni nas nije posjetio od preseljenja u novu zgradu 2003. godine, kad je i kumovao školi, ali nadam se da ćemo ga uz pomoć Grada, Turističke zajednice ili nekog trećeg uspjeti dobiti da obnovi kumstvo i održi željno iščekivani koncert u našem gradu.
Kako ste nadomjestili tužni odlazak dobrog duha Pakraca, Zoke Milakovića?
Zoka se svojom osobnošću savršeno uklapao u školu, izvan svog radnog mjesta je i sam radio s djecom, svirao gitaru i bio osoba na koju se kolektiv mogao osloniti. Kako ste i sami naveli u pitanju, iako nije fizički prisutan, svojim duhom će uvijek biti s nama. Isto tako, uvelike bih pohvalila našeg novog domara Božidara Petrovečkog Božu, savjestan je, vrijedan, uvijek vedar i nasmijan i osoba je koja svojom pozitivnošću jača školu.
Sudjelujete li u projektima financiranim fondovima Europske unije?
Dosad nismo sudjelovali, ali kao i na mnogim drugima, postoje planovi i u tom području, poput Erasmus plus projekata u čije smo planiranje već krenuli.