Grad Pakrac do 3. siječnja

nasilje

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, prilika je da se naglasi ozbiljnost i raširenost rodno uvjetovanog nasilja te važnost dostupne podrške ženama koje ga doživljavaju.

U Hrvatskoj, ključnu ulogu u pružanju takve podrške ima besplatna i anonimna 116 006 linija Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja koja je dostupna 24 sata dnevno svim danima, uključujući vikendom, blagdanima i praznicima.

Zašto je važan svaki poziv?

Statistika prikupljena kroz rad linije odražava iskustva i potrebe žrtava koje traže pomoć. Prikupljeni podaci pomažu u boljem razumijevanju rodno uvjetovanog nasilja te usmjeravaju razvoj preventivnih i interventnih mjera.

  • Od 2013. godine linija je zaprimila više od 18 500 poziva.
  • 60 % poziva godišnje odnosi se na rodno uvjetovano nasilje, tj. nasilje gdje su najčešći počinitelji bivši ili sadašnji partneri te članovi obitelji, a najčešće žrtve su žene.
  • 70 % pozivatelja čine žene, najčešće žrtve nasilja u obitelji, prijetnji, silovanja i nametljivog ponašanja.
  • Linija prima pozive iz svih dijelova Hrvatske, čime je prepoznata kao sigurno i pouzdano mjesto podrške.

Svaki poziv na 116 006 liniju korak je prema oporavku i promjeni. Ovog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama podsjetimo sve da nitko ne mora prolaziti kroz teške trenutke sam – podrška postoji. Za NASILJE NEMA OPRAVDANJA!

Zajednica žena HDZ-a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

U sjećanje na tri sestre Mirabal koje je 1960. u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo, današnji dan – 25. studenoga – obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

„Od prvog mandata Vlada Republike Hrvatske na čelu s predsjednikom Andrejem Plenkovićem pokazala je istinsku političku volju za promjene kojima je cilj spriječiti nasilje nad ženama i podići svijest o važnosti borbe protiv svakog nasilja, a posebno nasilja nad ženama i u obitelji. Vlada je tako poduzela niz zakonodavnih, ali i ostalih aktivnosti, radi sprječavanja nasilja nad ženama te sankcioniranja počinitelja i unaprjeđenja zaštite žrtava. Poruka je jasna – za nasilje nema opravdanja”, poručuju iz Zajednice žena HDZ-a Katarina Zrinski.

Izmjenama Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji pooštreno je kažnjavanje te omogućeno brže i učinkovitije procesuiranje počinitelja kaznenih djela nasilja nad ženama, djecom i u obitelji. Prije dvije godine usvojen je Nacionalni plan za suzbijanje seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja za razdoblje do 2027. godine, a na snazi su i novi Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja, Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji te Protokol o integraciji/reintegraciji žrtava trgovanja ljudima. U tijeku je izrada Nacionalnog plana zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji za razdoblje do 2028. godine. Plan će sadržavati preventivne mjere, kao i one za unaprjeđenje usluga pomoći i potpore žrtvama nasilja te učinkovitosti sustava intervencija nad počiniteljima nasilja nad ženama. Prihvaćajući najviše europske standarde, Hrvatska je ratifikacijom Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji pokazala snažnu posvećenost zaštiti žrtava.

Diljem Hrvatske djeluje 25 skloništa za žene žrtve nasilja, a Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike financijski podupire i rad savjetovališta za žrtve nasilja te žrtve seksualnog nasilja. Prije četiri godine s radom je počeo Nacionalni pozivni centar na broju 116 006 koji 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu (uključujući vikende, praznike i blagdane), stoji na raspolaganju žrtvama nasilja za što je osigurano gotovo 240 tisuća eura, od kojih je 85 % sufinancirano iz EU fonda. Tijekom godina više od 1100 stručnjaka sudjelovalo je u raznim edukacijama u području zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji kako bi se ojačalo preventivno djelovanje.

Zajednica žena HDZ-a Katarina Zrinski nastavit će podržavati aktivnosti Vlade Republike Hrvatske usmjerene na prevenciju i zaštitu žrtava nasilja kako bi se hrvatsko društvo senzibiliziralo na neprihvatljivost nasilničkih ponašanja u bilo kojem obliku, a posebno prema osjetljivim skupinama poput žena i djece. Stoga današnji dan, ali i svaki drugi, treba bi prilika da se glasno kaže kako je nasilje neprihvatljivo!

Poziv na obilježavanje u Pakracu

U sklopu akcije, Županijski tim za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Požeško-slavonske županije poziva vas da se pridružite obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kampanje 16 dana aktivizma 28. studenoga u Pakracu, na pješačkoj zoni, ispred Turističke zajednice grada Pakraca u vremenu od 10 do 11 sati.

Istovremeno možete iskoristiti mogućnost besplatnog mjerenja krvnog tlaka i glukoze u krvi u organizaciji Doma zdravlja Požeško-slavonske županije.

poziv nasilje

Grad Pakrac do 3. siječnja