U Gradskoj knjižnici Pakrac jučer, 5. studenoga, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2024. održano je školsko natjecanje u čitanju naglas. Natjecanje je namijenjeno učenicima osnovne škole, od trećeg do osmog razreda, a inicijator je Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak. Ove se godine natjecalo troje učenika u mlađoj kategoriji (od 3. do 5. razreda) i tri učenice starije kategorije (od 6. do 8. razreda) koji su prethodno pobijedili na izlučnom školskom natjecanju.
Težak i pomalo nezahvalan zadatak odabira pobjednika nakon duljeg vijećanja odradile su tri članice stručnog ocjenjivačkog povjerenstva u sastavu Tanja Španjić, profesorica hrvatskog jezika u Srednjoj školi Pakrac, Iva Širac, knjižničarka u gradskoj knjižnici i Željka Razumović-Odvorac iz Muzeja grada Pakraca.
Natjecanje je uvodno predstavila školska knjižničarka, Anita Pavlečić. Pojasnila je kako povjerenstvo pri ocjenjivanju u obzir uzima nekoliko kriterija. Kao prvo, procjenjuje se kreativnost uvodnog dijela, u kojemu natjecatelj treba usmeno obrazložiti svoj odabir na što inovativniji i kreativniji način, bez upotrebe tehničkih pomagala, a s ciljem poticanja svojih vršnjaka na čitanje odabranog djela. Način na koji natjecatelj predstavlja knjigu ne smije biti naučeni monolog, već iskreni iskaz o razlozima svog odabira i objašnjenje zašto je odabran baš taj tekst.
Sljedeći kriterij je jasnoća i razgovjetnost. Slušatelji trebaju jasno razumjeti pročitano, a riječi trebaju biti jasno artikulirane i izgovorene dovoljno glasno. Nakon toga ocjenjuje se izražajnost u nastupu. Izražajno čitanje nije gluma ni scensko izvođenje ulomka, a nije ni spikersko čitanje. Interpretativno čitanje naglas zvuči kao govorenje, kao izricanje piščevih misli koje kao da su se stopile s čitateljevim.
Dodatni kriterij je primjerenost teksta uzrastu, a na kraju se ocjenjuje sveukupan dojam. „Visok broj bodova prema ovom kriteriju može dobiti onaj natjecatelj koji posjeduje posebnu karizmu, koji zna ostaviti utisak, podijeliti s drugima svoju strast za knjigu i čitanje te prenijeti na druge želju za čitanjem“, dodala je Pavlečić, pridodajući kako nastup natjecatelja može trajati najviše pet minuta.
Pobjednici mlađe i starije kategorije plasirali su se u daljnji nivo natjecanja, na županijsko natjecanje koje će se održati u Gradskoj knjižnici Požega, dok ove godine nažalost državnog natjecanja neće biti budući da je inicijator natjecanja, sisačka knjižnica i čitaonica u procesu selidbe u novi prostor.
„Dragi natjecatelji, poštovani mentori i podrška, nije nam bilo jednostavno donijeti odluku, svi ste bili dobri. Zahvaljujemo svima koji su se uključili u ovo natjecanje, vašim mentorima i roditeljima. Nitko nije dobio maksimalan broj bodova niti u jednoj kategoriji, bili smo kritični, pridržavali se propozicija i slijedili smo naputke“, rekla je prije proglašenja pobjednika Tanja Španjić, predstavnica stručnog povjerenstva.
U mlađoj kategoriji natjecali su se Luka Pušćenik iz 4. razreda područne škole u Prekopakri, mentorice Ivane Cavalli. Ispred petih razreda nastupila je Helena Eck koju je za natjecanje pripremila nastavnica hrvatskog, Vesna Nemet. Iz trećeg razreda prekopakranske područne škole nastupila je Marta Blažević, mentorice Danijele Crnković. Pobjedu je u tijesnoj borbi odnio Luka Pušćenik koji je čitao ulomak iz knjige „Hoću i ja!“ autorice Sanje Pilić, drugo mjesto osvojila je Marta Blažević, a treće Helena Eck.
U starijoj kategoriji nastupile su tri natjecateljice, Ivana Katarina Pavičić iz 6.c, Iva Matičić iz 8.b te Gita Arambašić iz 8.c razreda, a svima je mentorica bila nastavnica hrvatskog jezika, Maja Farkaš. Pobjedu i nastup na županijskom natjecanju u konačnici je svojim čitanjem zaslužila Gita Arambašić od koje smo mogli čuti ulomak iz knjige „Trči! Ne čekaj me…“ autorice Bojane Meandžije, drugo mjesto osvojila je Ivana Katarina Pavičić, a treće Iva Matičić.
„Još jednom pohvale svim natjecateljima, svaka čast na hrabrosti i trudu te što ste čitanje doveli u fokus naših svakodnevica. Nadam se kako ćemo se na ovom natjecanju družiti i sljedeće godine“, poručila je za kraj ravnateljica Gradske knjižnice, Monika Lucić Fider.