U ovogodišnjem Mjesecu hrvatske knjige usredotočeni smo na pričanje priča i slušanje priča, a naša knjižnica i muzej priključuju se temi i sljedećim događanjem - predavanjem naše istaknute povjesničarke dr. sc. Vijolete Herman Kaurić, koja će vam ispričati priču o jednoj zaboravljenoj, lokalnoj temi.
Naime, u četvrtak, 7. studenoga s početkom u 18 sati u prostoru Gradske knjižnice Pakrac održat će predavanje pod nazivom REALNOST NESTAJANJA - bolničko groblje u Pakracu. U predavanju dr. sc. Herman Kaurić govorit će o tome kako je gradnja velike Kraljevske zemaljske bolnice u Pakracu utjecala na formiranje bolničkoga groblja. Uz to, analizirat će smještaj bolnice i groblja u odnosu na naselje, kao i pokušati odgovoriti na pitanja tko se u pojedinom razdoblju obvezao brinuti za groblje i u kojem se stanju danas nalazi.
Pozivamo sve povjesničare, učenike, učitelje, profesore kao i sve zaljubljenike i istraživače lokalne povijesti i zavičajnih tema da nam se pridruže i poslušaju predavanje naše pakračke povjesničarke, poručuju iz Gradske knjižnice.
O predavačici:
Rođena je 25. veljače 1973. u Pakracu. Osnovnu školu završila je u Lipiku, a srednju u Pakracu 1991. godine. Iste je godine upisala studij jednopredmetne povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kojega je završila 17. srpnja 1997. obranom diplomske radnje o trgovištu Pakrac za vrijeme vlastelinstva Jankovića. Dana 11. siječnja 1998. primljena je na mjesto znanstvenoga novaka u Hrvatskom institutu za povijest – Podružnici za povijest Slavonije, Srijema i Baranje u Slavonskom Brodu. Iste je godine upisala poslijediplomski studij povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te je20. studenoga 1998. stekla zvanje mlađi asistent. Poslijediplomski studij završila je 28. ožujka 2002. obranom magistarske radnje pod naslovom Funkcioniranje zdravstvene službe u Požeškoj županiji tijekom prvog svjetskog rata (153 str.), izrađene pod mentorstvom prof. dr. Nikše Stančića. Doktorirala je 19. studenoga 2007. s temom “Za naše junake… Rad dobrotvornih humanitarnih društava u gradu Zagrebu 1914.-1918.” (425 str.) pod mentorstvom dr. sc. Ive Goldsteina, nakon čega je 30. studenoga 2007. stekla zvanje višega asistenta. Dana 28. listopada 2009. izabrana je u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika. Primarno područje istraživanja – društvena povijest Prvoga svjetskoga rata na području Hrvatske i Slavonije, a posebice povijest zdravstva, istaknutih medicinskih djelatnika i djelovanje dobrotvornih društava. Sekundarno područje istraživanja – lokalna povijest, gdje središnje mjesto zauzima povijest Pakraca o čemu jenapisala knjigu Krhotine povijesti Pakraca – povijest naselja od prapovijesti do 1918., te jedno poglavlje u knjizi o gradovima RH. Trenutno je zaposlena na Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu, kao viša znanstvena suradnica.