Ne moramo više ni spominjati kako su posljednjih godina cijene u Hrvatskoj drastično porasle, osobito od uvođenja eura i zbog inflacije. Većina proizvoda danas ima višu cijenu nego primjerice prije dvije godine, a dalje u prošlost bolje da se i ne vraćamo. S obzirom da gotovo svake godine u ljetnim mjesecima pišemo o cijenama na pakračkoj tržnici, tako smo i ove odlučili ispitati ima li kupaca, što se sve nudi i kakve su cijene sezonskih proizvoda koje trenutno možemo naći na štandovima.
Na zelenoj tržnici uglavnom prevladavaju crvena i žuta boja od rajčica i paprika koje se trenutno najbolje prodaju. Cijena rajčice je od 1 euro za onu namijenjenu preradi, pa do 2,5 eura. Paprika i cikla se prodaju za 1,5-2 eura, patlidžan 1-2 eura, po 1 euro za kilogram mogu se kupiti kupus, krumpir, krastavci, crveni luk i mrkva. Peršin je 6 eura, tikve po 1 euro, bijeli luk od 7 do 12 eura po kilogramu, dok je kukuruz 0,5 eura za komad. Usporedimo li s lanjskim cijenama, možemo reći da su one približno jednake, a tako su nam rekli i neki od trgovaca s kojima smo razgovarali.
Jasenka Valičević iz Popovače prodaje svoje domaće proizvode koje uzgaja u pet plastenika i dijelom na otvorenom. Kaže da nije podizala cijene ove godine, a dosta toga joj je uništeno što od suše, što od svibanjske tuče koja je ostavila traga na voću, osobito breskvama.
„Prošla su zlatna vremena“
Matija Ruf iz Hrvatske Dubice također navodi da je većina cijena ista onim lanjskim. Njih su zaobišle vremenske nepogode iako kaže da strahuju zbog sve češćih nevremena, pogotovo nakon velikih vrućina, jer osim rajčica i krastavaca koje uzgajaju u plastenicima, sve ostalo im je na otvorenom. Na upit kako kupci reagiraju na cijene, Matija kaže da ima onih kojima je skupo, ali i drugih koji ne pitaju za cijenu, s tim da je manji postotak kupaca kojima je najvažnije da kupuju domaće, dok je nešto više onih koji traže da je proizvod jeftin. „Ako ćemo iskreno, sve je skupo. Svi se sjećaju onih zlatnih vremena kad je krumpir bio 2 kune po kilogramu, ali tada je i vreća gnojiva bila 50 kuna, a ne 150 kao danas“, zaključuje mladi poljoprivrednik.
Što se tiče cijene voća, koje je na tržnici nešto manje zastupljeno, spomenimo da su dinje po 1,5 euro, lubenice od 0,8-1 euro, šljive 1,5-3 eura, breskve 1,5, dok se grožđe može kupiti za cijenu od 2,5 do 3 eura, sve također slično prijašnjim godinama.
Na bijeloj tržnici se mogu kupiti jaja po 2-2,4 eura za 10 komada, ovisno o veličini. Cijena litre svježeg mlijeka je 1 euro, dok su sir i vrhnje po 5 eura za kilogram. Kako nam je rekla Adela Jareš, vlasnica OPG-a sirane, cijene su posljednji put podigli krajem siječnja i to nakon što su se dvije godine opirali povišenju.
Poprilična gužva svakog četvrtka vlada u pečenjarnici kod Ivice Mihaljinca Švabe, gdje se pečeni odojak prodaje za 20 eura, janjetina za 30 eura po kilogramu, dok su veliki ćevapi 6 eura, a mali 3,5.
Možemo zaključiti da je ponuda dobra, kupaca ima, a cijene će uvijek biti nekome previsoke, drugome prihvatljive. No, kako god, treba cijeniti domaći proizvod i proizvođače koji vrijedno rade kako bi svojim kupcima pružili ono najkvalitetnije, unatoč vremenskim nepogodama i poskupljenjima repromaterijala s kojim se i sami suočavaju.