Grad Pakrac do 3. siječnja

bučje naslovna

U organizaciji Udruge logoraša srpskog koncentracijskog logora „Bučje“ i Grada Pakraca te pod pokroviteljstvom Ministarstva branitelja, komemorativnim skupom pored kapele sv. Antuna na Bučju, 16. siječnja obilježena je 32. godišnjica razmjene zatočenika zloglasnog logora Bučje. U nazočnosti preživjelih stradalnika i obitelji nestalih zatočenika kao i gradskih i županijskih uzvanika te predstavnika braniteljskih udruga, polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona od zaborava se čuva okrutan zločin protiv čovječnosti nad više od tristo zarobljenika, od kojih je sudbina njih 24 i dalje nepoznata. Dio zatočenika razmijenjen je u kolovozu i listopadu, a kada su u prosincu započele akcije oslobađanja zapadne Slavonije logoraši su premješteni u Staru Gradišku. Napokon, razmjena je obavljena 16. siječnja 1992. godine.

Komemorativnom skupu na Bučju danas su nazočili brojni gradski, županijski i državni uglednici, članovi udruga proizišlih iz Domovinskog rata, predstavnici policije i vojske. Među prisutnima bili su i učenici osnovnih škola iz Pakraca, Lipika, Daruvara i Sirača.

bučje maratonci

Udruga maratonaca Virovitičko-podravske županije Glasnici istine istrčala je 11. memorijalnu utrku Logor Bučje 2024., a po njihovom dolasku na Bučje, članovi KUD-a Bektež otpjevali su hrvatsku himnu. Uslijedilo je polaganje vijenaca i paljenje lampiona ispred spomen-obilježja, gdje su nakon minute šutnje svoju počast stradalim, poginulim i nestalim logorašima odali  izaslanik predsjednika RH i posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković, zatim Anamarija Blažević, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica i gradonačelnica Pakraca, kao i Ivona Paltrinieri, izaslanica predsjednika Vlade RH i Ministarstva hrvatskih branitelja te ravnateljica Uprave za zatočene i nestale. Počast su odali i umirovljeni general-bojnik Željko Živanović, izaslanik Ministarstva obrane Republike Hrvatske, kao i Ferdinand Troha, zamjenik županice Požeško-slavonske županije te Željko Glavić, gradonačelnik Požege, Vinko Kasana, gradonačelnik Lipika i Ivo Đaić, izaslanik Grada Daruvara.

bučje anamarija

Osim navedenih, okupljanje su uveličali i Igor Crnomarić, predstojnik odbora za hrvatske branitelje i njihove obitelji Grada Bjelovara, Ivan Turudić, predsjednik Hrvatskog društva logoraša Hrvatske. Prisutni su bili i predstavnici Udruge civilnih invalida i stradalnika Domovinskog rata Požeško-slavonske županije, Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata, Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora Sisačko-moslavačke županije.

Voditelj programa Mario Barać pozdravio je i umirovljenog generala Hrvatske vojske Rudija Stipčića, zapovjednika Operativne grupe Posavina i zapovjednika operacije Orkan '91, zatim Stjepana Adanića, glavnog pregovarača za razmjene zarobljenika hrvatskih branitelja i civila, kao i brigadira Milu Valentića, zapovjednika vojarne 123. brigade Požega. Među uzvanicima bili su i načelnik policijske uprave Požeško-slavonske Željko Grgić, zamjenik načelnika policijske uprave Virovitičko-podravske Nenad Križić, izaslanik načelnika policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske Goran Tanjić te zapovjednik policijske postaje Pakrac Robert Hrastić.

bučje izaslanstvo

Prisutni su bili i predstavnici braniteljskih udruga Crne Mambe, Vidra Dugo Selo, Hrvatski vitezovi Dugo Selo, zatim Udruge ratnih veterana 63. samostalne gardijske bojne ZNG Požega, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije i Grada Novske, Udruge hrvatskih dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Požega, Voćin, Kutjevo i Nova Gradiška. Komemoraciji su nazočili i branitelji Sirača, Udruge hrvatske policije i branitelja '91., Udruge hrvatskih maratonaca Glasnici istine, Udruge Put, istina i život, Žene u Domovinskom ratu Bjelovarsko-bilogorske županije, kao i pripadnici Požeške gradske straže.

bučje policija

Obraćanja uzvanika

Nakon polaganja vijenaca i paljenja lampiona, prisutnima se obratila Ivana Richter, predsjednica Udruge Bučje. Dotakla se neljudskih uvjeta i strahota koje su logoraši morali proživjeti te napomenula kako ih je u tim trenucima na životu održavala samo vjera. Zahvalila je svima prisutnima na dolasku, a posebice je apostrofirala prisutne učenike, čije je poslanje prenositi istinu o ratnim događajima i u budućnosti.

bučje richter zlata

Nakon nje, za mikrofon je izašla Zlata Kranjčić, jedna od preživjelih logorašica iz Lipika, koja se podsjetila neljudskih uvjeta koje su preživjeli te skrenula pažnju na besmisao patnje kojoj su bili izloženi nedužni ljudi. Josip Širić, pripadnik 1. bojne 123. brigade Hrvatske vojske, nije se libio prozvati Veljka Džakulu kao jednog od najistaknutijih političkih lidera hrvatskih Srba iz ratnog vremena koji zacijelo raspolaže informacijama koje bi mogle rasvijetliti sudbine barem dijela logoraša koji se i danas vode kao nestali.

bučje širić

Zamjenik županice Požeško-slavonske Ferdinand Troha također je istaknuo zadovoljstvo prisutnošću školske djece, koja će u konačnici biti pronositelji svjedočanstava i čuvari temeljnih vrijednosti proisteklih iz Domovinskog rata, dodavši kako i danas postoje neki koji te vrijednosti nastoje zatrti.

bučje troha

Komemorativni skup na Bučju zaključen je molitvom koju je predvodio pakrački župnik Jozo Zorić.

bučje jozo

Grad Pakrac do 3. siječnja