Grad Pakrac do 3. siječnja

glavna izreži Medium

Upravni odjel za društvene djelatnosti i gospodarstvo jedan je od zaposlenijih odjela u pakračkoj gradskoj upravi jer su pod njegovom nadležnošću poslovi koji se odnose na predškolski odgoj, školstvo, sport, kulturu, socijalnu skrb, udruge, ali i projekti kojima se omogućuje građanima Pakraca da kvalitetnije žive, školuju se i rade ovdje. O najznačajnijim projektima i mjerama koje Grad provodi po tom pitanju upitali smo dipl. oec. Marijana Širca, pročelnika ovog odjela.

U Gradu postoji širok spektar kulturnih i sportskih udruga. Jesu li građani dovoljno uključeni u njihov rad odnosno jesu li uopće zainteresirani za Udruge?

Grad Pakrac ima oko 70-ak registriranih udruga od kulturnih, proisteklih iz Domovinskog rata, tehničke kulture do sportskih i svaka od njih važan je i značajan doprinos lokalnoj zajednici. Neke od njih kroz višegodišnje djelovanje postale su nositelji društvenih događanja u gradu, prepoznatljive su i u široj regiji, neke su tek u nastanku i prolaze one „porođajne“ muke oko papirologije. Ima sugrađana koji su aktivni u više udruga i svoje slobodno vrijeme potroše upravo na aktivnosti u udruzi, a ima i onih vrijednih, koji odrađuju socijalne usluge za one najranjivije, a koji su neprepoznati i nevidljivi široj zajednici. Bez svih njih grad bi bio siromašan, najviše u onom nematerijalnom smislu, a mi smo tu da ih uvijek podržimo najbolje što možemo. Rad udruga je posebno pogodila pandemija kada im je bio onemogućen rad, ali to vrijeme je iza nas i udruge su opet aktivne kao prije pandemije, što posebice veseli jer nije bilo lako pokrenuti aktivnosti nakon toga. Uvijek je u udrugama bilo pojedinaca koji su više „vukli“ od drugih, koji su bili pokretači svih aktivnosti i to je jednostavno tako. Trebamo biti zadovoljni i ponosni što takvih ljudi ima u Pakracu, a da ne govorim da su svi dobrodošli da se uključe u rad udruga i tako, ne samo pomognu drugima, nego i sebi.

Na koji način se Udrugama raspodjeljuju sredstva iz gradskog proračuna i jesu li one zadovoljne iznosima?

Grad raspisuje javni poziv za sufinanciranje rada udruga, osim za sportske udruge, nakon čega povjerenstvo za ocjenjivanje boduje kvalitetu prijavljenih projekata i sukladno navedenom dodjeljuje financijska sredstva. Sportske udruge se sufinanciraju putem Sportske zajednice Grada Pakraca koja također raspisuje javni poziv za sufinanciranje sportskih udruga i sukladno pravilniku o uvjetima i kriterijima za financiranje programa javnih potreba u sportu Grada Pakraca dodjeljuje financijska sredstva sportskim udrugama čiju Odluku donosi Skupština Sportske zajednice Grada Pakraca, na temelju čega Grad Pakrac iz proračunskih sredstava uplaćuje sredstva Sportskoj zajednici Grada Pakraca za sufinanciranje rada sportskih udruga. Smatram da je većina udruga zadovoljna raspoređenim sredstvima, no uvijek postoje iznimke. Naravno da bi svaka udruga htjela i dodatnih sredstava mimo predloženih u prijavljenom projektu, no Grad mora voditi računa o proračunskom kapacitetu jer zahtjeva ima i na drugim stranama.

Kakvo je stanje po pitanju mladih? Ima li Grad nekakav klupski prostor za mlade i koji su najveći problemi s kojim se susreću?

Prepoznali smo potrebu i već duži niz godina značajna sredstva ulažemo u poboljšanje kvalitete života mladih i povećanje sadržaja namijenjenih upravo mladima i djeci, renovaciju i  izgradnju dječjih igrališta, sportskih igrališta i poticanje rada udruga koje rade s mladima. Primjerice, u zgradi Turističke zajednice Grada Pakraca na prvom katu je aktivan opremljeni prostor za mlade gdje mogu slobodno provoditi vrijeme i družiti se, svi mladi su dobrodošli i ovim putem ih pozivam da se uključe i u rad Savjeta mladih Grada Pakraca. Mladi su u Pakracu uključeni kroz rad, ponajviše sportskih i kulturnih udruga koje su raznovrsne i mladi u Pakracu zaista mogu birati izvanškolske aktivnosti prema svojim interesima. Najveći posao odrađuju predsjednici udruga, treneri i svi oni koji okupljaju i rade s mladima i djecom izvan obveznog školskog sustava. Po meni je možda najteže animirati studentsku populaciju da se zadržava u Pakracu, takvu populaciju koja već zrelije razmišlja i može puno toga organizirati i dati raznih inicijativa za njihov uzrast, no teško ih je okupiti u formalnu grupu koja će se redovito okupljati. To je sve opet razumljivo zbog studentskih obveza.  

Na proljeće nastavak projekta „Zaželi“

Zadnjih godina provedeno je mnoštvo projekata socijalnog karaktera. Koje biste izdvojili kao najvažnije?

Mnogo je projekata socijalnog karaktera koje provode udruge, ustanove i sam Grad Pakrac koji su nam važni, no možda bih izdvojio projekt „Zaželi“ – sve tri faze i veseli me što će uskoro biti i potpisivanje novog ugovora koji će najvjerojatnije započeti na proljeće i ovaj put trajati tri godine. Taj projekt je u Pakrac donio više koristi, od brige za stare i nemoćne koji nemaju nikakav vid skrbi do masovnijeg zapošljavanja žena. Sada kada će taj projekt ipak duže trajati, to nosi i određenu sigurnost kako korisnicima, tako i zaposlenicama. Istaknuo bih i projekt „Sretno djetinjstvo u Maslačku“ kroz koji smo dobili sredstva za održavanje i razvoj predškolske djelatnosti. No, opet ponavljam, i oni projekti koji su se provodili, a financijski nisu „teški“ kao ova dva spomenuta, važni su za Pakrac. Svaki projekt koji je namijenjen za poboljšanje uvjeta najranjivijim skupinama je po meni najvažniji.

druga Medium

Već godinama slušamo o ideji stvaranja Sportsko-rekreacijskog centra u Pakracu. Do kud ste s tim stigli i ima li nade da će uskoro Pakrac postati bogatiji barem za neki novi sportski sadržaj, poput recimo najavljenog terena za padel?

U proteklih nekoliko godina Grad Pakrac je puno uložio u sportsku infrastrukturu i razvoj sporta, od izgradnje teniskih terena, što uključuje i postavljanje samonosivog balonskog platna nad jednim teniskim terenom, izgradnje malonogometnog igrališta s umjetnom travom, skejt parka, do ishođenja idejnog projekta urbanističko-arhitektonskog rješenja „Sportsko-rekreacijskog centra Pakrac“. Prije desetak dana smo prijavili na natječaj Ministarstva turizma i sport izgradnju još dva teniska terena s rasvjetom za što imamo građevinsku dozvolu i nadam se kako ćemo proći na natječaju i iduće ljeto izgraditi još dva teniska terena, jer će time Teniski centar Pakrac dobiti formalne uvjete za igranje službene teniske lige koju provodi Hrvatski teniski savez. Za padel igralište imamo svu projektno - tehničku dokumentaciju, uskoro će u provedbu jednostavna nabava za izgradnju nakon čega se na proljeće očekuje i sama izgradnja. U planu je i dalje širiti sportske sadržaje, jer  kako sam već spomenuo, veliki broj djece, mladih, pa i odraslih koristi sportske sadržaje i terene.

Izmjene mjera potpore poduzetnicima

Grad već neko vrijeme provodi gradsku mjeru potpore poduzetnicima kojoj je cilj poticanje zapošljavanja i razvoj poduzetništva. Koliko ste zadovoljni odazivom i planirate li možda povećati taj iznos potpore?

Do sada je odaziv naših poduzetnika i obrtnika na javne pozive za poticanja zapošljavanja i razvoja poduzetništva na području Grada Pakraca bio dobar, svake godine su potrošena sredstva u proračunu s te stavke, pa tako i ove. Mislim da ćemo u idućem programu za poticanje zapošljavanja i razvoja poduzetništva na području Grada Pakraca za 2024. godinu ići u određene izmjene mjera, jer to nam je i zapravo cilj; osluškivati potrebe naših poduzetnika i obrtnika i dobivenim sredstvima kroz natječaje jačati njihove poslovne sposobnosti i konkurentnost na tržištu. To će rezultirati većim potporama, ali i manjem broju dobivenih potpora.

Grad Pakrac provodi i mjere za mlade obitelji, kakav je odaziv i mislite li da su one dovoljne da se mlade obitelji zadrži, odnosno privuku nove u Pakrac?

Kao i sve mjere Grada Pakraca, tako i mjera za mlade obitelji za dodjelu financijskih sredstava radi rješavanja vlastitog stambenog pitanja na području Grada Pakraca nailazi na pozitivne reakcije naših sugrađana što se vidi po broju sklopljenih ugovora i po broju pristiglih prijava. Smatram kako je mjera za mlade obitelji velika pomoć, no isto tako mislim da ukoliko netko od mladih planira otići iz Pakraca zbog nekih svojih drugih interesa, ta mjera neće biti presudna da ostane u Pakracu. Za sve one koji svoj život planiraju vezati uz Pakrac, dobivena potpora će im u svakom slučaju pomoći da si riješe svoje stambeno pitanje.

Kakvo je stanje s izbjeglim osobama iz Ukrajine, koliko ih još ima u Pakracu i kakvi su im planovi?

U travnju 2022. godine u Pakrac je pristiglo 20 izbjeglih osoba iz Ukrajine u organizirani smještaj u zgradi stare osnovne škole. Danas skoro svi oni žive u Pakracu, svi su u stambenom smještaju, nekima su još pristigli i drugi članovi obitelji. Trenutno ih u Pakracu ima 32. Relativno brzo su se priviknuli na naš grad, svi koji žele raditi su zaposleni, djeca idu u vrtić i školu, naučili su dosta dobro hrvatski jezik. Ne znam kakvi su im planovi s obzirom da još uvijek traje rat u Ukrajini, ali pretpostavljam da i kad završi rat neće se svi vratiti u svoju zemlju.

Započele pripreme za idući „Slavonski banovac“

Koja su sve ulaganja ove godine izvršena u predškolski odgoj i u kojem iznosu?

Posebno veseli ulaganje sredstava i podizanje standarda našeg vrtića za dobrobit naših malih vrtićanaca, tako da smo i ove godine proveli mnogobrojne projekte kroz koje je u vrtić ukupno uloženo 106.675,00 eura. Neka od ulaganja se odnose na adaptaciju sanitarnog čvora, nabavku kuhinjskih aparata, ugradnju vrata, nabavku ormara za ležaljke, dječji stol za piknik, alat za obradu zemlje, panel ograda, povišene gredice, kosilica za travu, kućica za alat, postavljanje fiksnih modula/igračaka u vanjski prostor matičnog vrtića i drugo.

Najveća i najposjećenija manifestacija u Pakracu „Slavonski banovac“ doživjela je svoje 14. izdanje, koliko je ona važna za naš grad?

Svake godine nastojimo podići sadržaje sajma „Slavonski banovac“ na veću razinu i mislim da smo u tome uspjeli i s prošlim sajmom. Sjećam se vremena dok se sajam još održavao u Gradskoj sportskoj dvorani i definitivno je bio puno pogodak izlaska van na otvoreno i uključivanje Udruženje obrtnika Pakraca i Lipika s „Grahfestom“ u sadržaj sajma. Ovim putem se želim zahvaliti svima koji su već dugi niz godina uključeni u organizaciju sajma, puno je ljudi uključeno u organizaciju i zasigurno ne bi bilo moguće organizirati sajam u takvom obliku bez svih njih. Procjene su da je ovogodišnji sajam, koji je i međunarodnog karaktera, posjetilo više od 5000 posjetitelja, bilo je 80-ak izlagača iz cijele Hrvatske, 90-ak ekipa u natjecanju kuhanja graha, popunjeni za vikend sajma svi smještajni kapaciteti u Pakracu i okolici, te smo zasigurno postigli to da imamo najveću manifestaciju u tom obliku u ovom dijelu kontinentalne Hrvatske, što potvrđuju i dobivene nagrade, ovogodišnja nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske“ u kategoriji „Ruralno turistički projekti“ koju dodjeljuje Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo” i prošlogodišnja nagrada „Simply the best 2022“ u kategoriji festivala, a koju dodjeljuje Udruga hrvatskih putničkih agencija i magazin „Way to Croatia“. Mogu reći kako su pripreme za idući sajam koji će biti održan 12. listopada 2024. godine u punom zamahu, pripremamo i podosta novina, te sam siguran kako će 15. Sajam „Slavonski Banovac“ biti najveći i najsadržajniji do sada.

Grad Pakrac do 3. siječnja