Vladinom Uredbom o uslužnim područjima objavljenom predzadnjeg dana prošle godine Požeško-slavonska županija je postala jedno uslužno područje za pružanje vodnih usluga potrošačima, a za društvo preuzimatelj na tom području određena je Tekija društvo s ograničenom odgovornošću za obavljanje vodnih usluga Požega. U praksi to znači da će se tvrtka Vode Lipik, kao pružatelj vodnih usluga na području Pakraca i Lipika, pripojiti požeškoj tvrtki, potvrdio nam je Marijan Pierobon, direktor Voda Lipik. Uredbom je predviđeno da se spajanje obavi u narednih šest mjeseci, a nositelj svih aktivnosti je požeška tvrtka.
Ova reorganizacija sustava vodnih usluga u Hrvatskoj poznavatelje prilika nije iznenadila. Organizacija th usluga po vodnim područjima nastala je Zakonom o vodnim uslugama usvojenim još u srpnju 2019. godine. Od onda među stručnim krugovima traje rasprava kome koga pripojiti od brojnih malih tvrtki koje su se na području Hrvatske bavile tim djelatnostima. Tako je jedno vrijeme, kada su u pitanju naše Vode Lipik bila opcija spajanja s Daruvarom, Garešnicom i još nekim općinama Bjelovarsko-bilogorske županije. No na kraju je ipak odlučeno za spajanje na županijskoj razini što nije uvijek slučaj u Hrvatskoj jer 21 županija na kraju prema toj odluci Vlade ima 48 uslužnih područja. Pierobon kaže da je zadovoljan takvom opcijom jer ćemo biti pripojeni jednoj od boljih tvrtki vodnih usluga u Hrvatskoj.
Marijan Pierobon, direktor Voda Lipik
Za spajanje je odgovorna Tekija, a tijekom siječnja nitko iz nje po tom pitanju još nije kontaktirao Vode Lipik pa o sljedećem koraku nam Pierobon nije mogao ništa reći niti po dinamici spajanja niti po sadržaju. Pokušali smo u cilju prikupljanja bar osnovnih informacija o njihovim namjerama vezano uz spajanje stupiti u kontakt s direktorom Antom Bekićem, ali je bio na službenom putu. No tajnica nam je obećala kontakt čim to bude moguće.
Najveći vlasnik Grad Požega
Tekija je tvrtka u vlasništvu svih jedinica lokalne samouprave s područja Požeštine pri čemu je u vlasničkoj strukturi apsolutno dominantan Grad Požega s udjelom u vlasništvu od 73 posto. Grad Kutjevo ima 7 posto vlasništva, a Grad Pleternica oko 6,5 posto. Ostale općine su suvlasnici s udjelima 2 do 3 posto. Logika je da će se izračunati vrijednosti tvrtke prilikom spajanja te nova suvlasnička struktura proporcionalno podijeliti na način da će u strukturu njenog vlasništva ući i gradovi Pakrac i Lipik, sadašnji vlasnici tvrtke Vode Lipik.
Teoretski prilikom spajanja postoje različiti modeli po kojima bi Vode Lipik mogli kao podružnica sačuvati različite razine samostalnosti o čemu Pierobon nije mogao sada ništa reći. No zasigurno je da će doći do određenih funkcionalnih spajanja u cilju racionalizacije i podizanja kvalitete vodnih usluga što je i cilj okrupnjavanja.
Cijene usluga gotovo identične
Za potrošače je vjerojatno jedna od najinteresantniji stavki, osim kvalitete i sigurnosti opskrbe, cijena usluga vodoopskrbe i odvodnje. Uspoređujući cjenik usluga dviju tvrtki objavljenih na njihovim službenim web stranicama lako je moguće utvrditi da su one gotovo identične. Fiksni mjesečni dio osnovne cijene po kućanstvu je u Požegi 23 kune, u Pakracu 24 (uvijek bez PDV-a 13 posto). Cijena kubika vode je u Požegi 4,22 kune, u Pakracu 4,16. Kubik odvodnje u Požegi naplaćuju 1,98 kuna, u Pakracu 1,50. Cijena pročišćavanja po kubiku je u Požegi 1,35 , a u Pakracu 1,50 kuna. Zbrojimo li to na bazi mjesečne potrošnje od 16 kubika uz obračun PDV-a, bez vodnih naknada koje pripadaju Hrvatskim vodama koja je jednaka za sve opskrbljivače, račun u Požegi će iznositi 162,49 kuna, a u Pakracu 156,57.
Koliko je to održivo, kao i ostale pojedinosti spajanja saznat ćemo u narednih pola godine.