svečanost

Humanist, mirotvorac, hrvatski domoljub, veliki čovjek i vjernik… riječi su to kojima su brojni uzvanici, s govornice postavljene ispred zgrade gradske uprave na Trgu bana Josipa Jelačića, opisivali doktora Ivana Šretera na jučerašnjem obilježavanju 30. godišnjice njegove otmice, ujedno i prisjećajući se veličanstvenog govora kojeg je održao na istom mjestu u svibnju 1991. godine.

„U stvaranju samostalne i suverene Hrvatske, kao i u obrani u Domovinskom ratu, svoj doprinos su dali mnogi hrvatski branitelji, cijeli hrvatski narod ali i pojedinci. Mi Pakračani i Lipičani smo izuzetno ponosni na svog mirotvorca, doktora Šretera, i svake godine se na današnji dan prisjetimo njegove žrtve i njegovog doprinosa za našu domovinu“, rekla je gradonačelnica Anamarija Blažević i podsjetila da se 18. kolovoza obilježava Nacionalni dan mirotvorstva koji je proglašen prije tri godine upravo u spomen na dr. Šretera.

Blažević

Neizbrisiv trag

Požeško-slavonska županica i izaslanica predsjednika Vlade Antonija Jozić je naglasila kako je dr. Šreter bio osnivač HDZ-a u Pakracu, predsjednik Kriznog štaba zapadne Slavonije, najviši vladin dužnosnik koji je nestao u Domovinskom ratu, ali je ujedno i jedna od 1858 osoba za koje još uvijek ne znamo gdje se nalaze njihovi posmrtni ostaci. „Imali smo čovjeka koji je ovdje živio i ostavio neizbrisiv trag, ali još uvijek imamo njegovu dušu koja nas može naučiti što je to čovjekoljublje, domoljublje, nacionalni ponos, što znači ostati čovjekom u vrijeme zla, nedaća, u ono vrijeme kada se vihor zla nadvio nad našom domovinom. Izgovarati onakve riječi kakve je izgovarao dr. Šreter obilježje su jednog velikog čovjeka i neka nam ta njegova žrtva i njegove riječi koje je govorio, način na koji je živio, trag koji je ostavio, budu na neki način put kojim ćemo mi ostali, koji danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj, nastaviti stvarati ovu državu upravo onakvom kakvu su je dr. Šreter i hrvatski branitelji sanjali.“

Jozić

Ispred zgrade gradske uprave okupili su se branitelji, predstavnici braniteljskih udruga i koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, civila i mirotvoraca, među kojima su bile i sestre dr. Šretera Verica Bosanac i Ankica Havlena, njegov posinak Vitomir Šreter, kao i brojni štovatelja lika i djela dr. Šretera koji su se gledajući snimku njegovog govora iz 1991. godine prisjetili čovjeka, „hrvatskog Ghandija“, koji je imao vjeru u mir i zajednički život svih naroda koji žive na teritoriju općine Pakrac: Hrvata, Srba, Talijana, Čeha, Mađara…

IMG 0066

Mučenik za slobodu nezavisne Hrvatske

Na to se osvrnuo i saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora dr.sc. Ivan Ćelić rekavši da danas slavimo žrtvu mučenika za slobodu nezavisne Hrvatske države. Dr. Šreter je bio osoba koja je promicala mir, zajedništvo, suživot i toleranciju, ali druga strana nije imala sluha za njegove riječi. Uz vjeru da njegova ideja živi i danas, Ćelić je naglasio da dr. Šretera ne možemo i nećemo zaboraviti te podsjetio na njegove riječi „ovo je Hrvatska, bila je i ostaje“.

Ćelić

Antun Lujanac iz Badljevine prisjetio se 1991. godine i dr. Šretera koji je na sve, kad su ga upoznali, ostavio snažan dojam. „Bilo nam je jasno da smo dobili čovjeka koji je spreman stati na čelo te naše, hrvatske kolone i povesti narod, Hrvate s ovog područja, u bitku, u koju nismo možda vjerovali, ali krenuli smo s njim. Možemo svi skupa biti ponosni što smo bili njegovi suvremenici i što nismo izdali ideale koje je on ovdje posijao među nas.“

Lujanac

Spomen ploča u Kukunjevcu

Svečanom obilježavanju prethodilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima na središnjem gradskom trgu od strane izaslanika Sabora, Vlade, delegacija općina i gradova Požeško-slavonske županije te Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Isto je učinjeno i u Kukunjevcu kod spomen ploče na mjestu otmice dr. Šretera koja je za ovu obljetnicu postavljena na inicijativu kluba osnivača Hrvatske demokratske zajednice i njegovih članova Antuna Fričera i Rinalda Hrastića. Lipički gradonačelnik Vinko Kasana istaknuo je kako je spomenik postavljen uz nadu da se „nikada više ne pomuti razum i ne čine zlodjela koja smo mislili da ljudski um ne može smisliti i da ljudska ruka ne može napraviti. A dok god se budemo okupljali na ovom mjestu, živjet će i dr. Ivan Šreter i svi branitelji koji su dali živote za Republiku Hrvatsku.“

Kasana

Vijenci su položeni i kod biste dr. Šretera na platou pored pakračke crkve gdje se okupljenima obratio dopredsjednik Hrvatskog katoličkog liječničkog društva dr. sc. Petar Bilić rekavši da je dr. Šreter bio član njihova društva od trenutka osnivanja u veljači 1991. godine, što s ponosom ističu, jer je u svemu što je radio dr. Šretera vodila istinska vjera u Boga i želja za mirom kao najvećim Božjim darom. „Katolička vjera pomogla mu je da izraste u stabilnu i čvrstu osobu koja je znala svoje korijenje, koja je imala svoje ja i koja se klanjala samo Bogu i nikome drugome.“

Bilić

Svetu misu zadušnicu za dr. Šretera i sve poginule i nestale hrvatske branitelje u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije predvodio je obriješki župnik vlč. Ivan Rončević uz asistenciju vlč. Žarka Turuka.

vlč Rončević

Jučerašnju svečanost uveličao je Simfonijski puhački orkestar Oružanih snaga Republike Hrvatske pod ravnanjem satnika Ivana Kšeneka, koji je izveo nekoliko djela stranih i domaćih suvremenih skladatelja, a za kraj su odsvirali pjesmu koju je dr. Šreter posebno volio; „Zdravo Djevo Kraljice Hrvata“.

orkestar

IMG0009
IMG0012
IMG0024
IMG0029
IMG0041
IMG0047
IMG0053
IMG0060
IMG0058
IMG0061
IMG0059