IMG 4507 Large

Prema onom što sam danas ovdje čula i vidjela, nemam što drugo reći nego pohvala projektima bez obzira u kojoj se fazi realizacije nalazili i iz kojih izvora financiranja dolazili. Oni su pokazatelji razvoja Pakraca. Ujedno je i primjetljiva dobra suradnja u Gradu i prema nacionalnoj razni. Na svemu tome vam čestitam i želim da tako nastavite, izgovorila je s pozornice kino sale Hrvatskog doma saborska zastupnica Ankica Zmajić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora na današnjoj svečanoj sjednici Gradskog vijeća Pakrac upriličenoj u povodu predstojećeg 19. ožujka, Dana Grada Pakraca.

IMG 4594 Large

U sličnom tonu su govorili i druga dva gostujuća govornika: državni tajnik u Ministarstvu rada Dragan Jelić i u ime svih predstavnika jedinica lokalne samouprave županije Antonija Jozić, gradonačelnica Pleternice. Osim što je čestitala blagdan svim građanima, a naročito dobitnicima gradskih priznanja, čestitke je uputila gradonačelnici i gradskim vijećnicima na onome što je učinjeno, podsjećajući da je Pakrac bio primjer svim jedinicama lokalne samouprave u županiji u pokretanju poduzetničkog centra i zone, kao i ulaganja iz EU fondova. 

Izaslanik premijera Dragan Jelić je naglasio da je uočio danas u Pakracu, ali i prilikom ranijih dolazaka, vrlo dobru iskorištenost sredstava iz različitih proračunskih i fondovskih izvora. Naglasio je da je Pakracu u vrijeme epidemioloških mjera u cilju očuvanja radnih mjesta Vlada RH pomogla s 10 milijuna kuna i tako spasila oko 2500 radnih mjesta. Ujedno je najavio da će jedan za gradove od najvažnijih projekata njegovog Ministarstva „Zaželi“ ići dalje i nagovijestio natječaj za novu fazu krajem godine.

Svi projekti i programi rađeni su za građane

Obraćajući se na sjednici, gradonačelnica Anamarija Blažević je kratko podsjetila na povijest grada naglasivši u tom kontekstu važnost aktualnih arheoloških istraživanja. Kao najvažniji događaj u prošloj godini je istaknula „revitalizaciju zemljišta bivše tvornice „Papuk“ i proširenje naše Zone male privrede za dodatnih 150.000 četvornih metara s ciljem razvoja malog i srednjeg poduzetništva, a svoje mjesto u novom dijelu je već pronašlo devet poduzetnika kojima želim puno uspjeha.“

IMG 4570 Large

Govoreći o drugim važnim lanjskim projektima u čemu joj je pomogao video film u trajanju od pet minuta je naglasila obavljenih radova i usluga u vrijednosti većoj od 120 milijuna kuna, ugovoreno je preko 338 milijuna, te je pripremljeno projekata u vrijednosti skoro 190 milijuna kuna. Pored toga „i dalje subvencioniramo rad vrtića koji ima pet lokacija, pomažemo studentima koji primaju stipendije, a stipendije su namijenjene svim redovnim i redovitim studentima s područja Grada Pakraca, dodjeljujemo naknade za novorođenu djecu te brinemo i o socijalno ugroženim obiteljima. Pratimo i pomažemo rad naših udruga te ustanova: glazbenoj školi, knjižnici i muzeju kojima smo osnivač, ali i osnovnoj i srednjoj školi u Pakracu. Uveli smo programe potpore poduzetnicima, obiteljima s troje i više djece te program poticanja liječnika, ali uspješno provodimo i Program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, kojim želimo potaknuti mlade ljude da na lakši način riješe svoje stambeno pitanje i ostanu živjeti u svom gradu.

U svemu nabrojanom želim istaknuti da grad čine ljudi i svi projekti i programi rađeni su zbog nas, sadašnjih i budućih stanovnika Pakraca i naših naselja“, rekla je gradonačelnica zahvalivši svima koji rade na dobrobiti Grada. 

Otvarajući sjednicu, predsjednik Vijeća Miroslav Ivančić, osim što je pozdravio goste, pored spomenutih govornika i Marka Širca, počasnog građanina Pakraca, Davora Hušku, po prvi put na novoj dužnosti ravnatelja Uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, Alojza Tomaševića, župana Požeško-slavonske županije te načelnike i gradonačelnike skoro svih jedinica lokalne samouprave iz naše županije, je Pakrac okarakterizirao kao grad heroja, povijesti i pobjednika, a kao naš ponos naglasio povijest koju u ovim vremenima kroz arheološka istraživanja otkrivamo ponovo. Za Pakračane je rekao da su vrijedni i dobrodušni ljudi koji su sada, nakon Domovinskog rata „okrenuti drugoj borbi u kojoj također pobjeđujemo i nakon koje ćemo biti ponosni kako će nam izgledati grad“. S obzirom na skori završetak mandata ovog saziva Vijeća, iskazao je ponos što je prošle četiri godine imao čast biti na njegovom čelu.    

Uručena lanjska i ovogodišnja priznanja

Gradonačelnica i predsjednik Vijeća Miroslav Ivančić uručili su javna priznanja Grada Pakraca za lanjsku i ovu godinu.

20210317 124723 Large

Javno priznanje „Pečat Grada Pakraca“ za 2019. dobili su za osobiti doprinos u duhovnom i materijalnom razvoju Grada: Božidar Savi iz Pakraca, obitelj Brus iz Pakraca, Društvo Mađara Pakrac, Udruga maratonaca Sisačko-moslavačke županije „Heroji ne umiru“ i posmrtno Elvira Ančić, a Javno priznanje Zlatna plaketa „Grb Grada Pakraca“ dodijeljena je Zvonku Martinoviću iz Prekopakre za područje gospodarstva i Udruzi HVIDR-a Pakrac za područje drugih društvenih djelatnosti.

Ovogodišnji dobitnici su: Zlatne plakete „Grb Grada Pakraca“ Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana, za područje zdravstva i socijalne skrbi; Dubravka Špančić za područje kulture; Marijan Prohaska za područje fizičke kulture i Silvija Svjetličić za područje drugih društvenih djelatnosti, dok je „Pečat Grada Pakraca“ dodijeljen Gradskoj straži Požega.

U ime nagrađenih se zahvalila Marina Major, ravnateljica Bolnice pri tom istaknuvši da je ovo priznanje Bolnici rezultat rada svih njenih zaposlenika u godini koja je bila izuzetna i teška, ali u kojoj je iz raznih izvora Bolnica uložila oko 22 milijuna kuna investicija u građevine i opremu.   

Uz klavirsku pratnju profesorice Tee Silađi himnu i još dvije pjesme izvela je Natea Perinović.

Prije sjednice gosti i gradski dužnosnici su obišli Ulicu hrvatskih velikana i Trg bana Josipa Jelačića uvjerivši se da su radovi na modernizaciji ovih prometnica pri završetku.

IMG 4469

...VIŠE FOTOGRAFIJA U NASTAVKU...

IMG4589-Large
IMG4552-Large
IMG4544-Large
IMG4541-Large
IMG4539-Large
IMG4537-Large
IMG4534-Large
IMG4529-Large
IMG4518-Large
IMG4505-Large