Uslijed brojnih važnijih događanja u medijima je posve nezapaženo prošla činjenica da je 4. listopad još 1931. godine na konvenciji ekologa u Firenci proglašen kao Svjetski dan životinja čime se htio naglasiti nepovoljan položaj ugroženih vrsta. Za Svjetski dan životinja je odabran 4. listopada jer se toga dana slavi svetkovina sv. Franje Asiškog, sveca zaštitnika životinja. Na to su nas dopisom upozorili administratori internetske stranice World Dog Finder osnovane lani u ožujku, zamišljene kao platforma koja okuplja isključivo licencirane i odgovorne uzgajivače pasa iz cijeloga svijeta. Konkretno, oni nas podsjećaju da u Skloništu za životinje na Bučju je posljednjeg dana rujna 24 psa čekalo da postanu dio nečije obitelji pri čemu Grad Pakrac udomljavanje potiče novčanom nagradom od tisuću kuna po psu. Ističu više razloga za udomljavanje pasa: spašavate jedan život, psi pozitivno utječu na vaše zdravlje, psi odlično utječu na razvoj djece…

U ponudi 24 psa

Tihomir Čop, voditelj Skloništa za životinje Bučje nam je potvrdio informaciju da su trenutno u ponudi 24 psa, mada se ta brojka mijenja. Svi psi su u sklonište dospjeli unazad tri mjeseca i svi su mješanci u starosti od pet mjeseci do dvije godine, težine između 6 i 25 kilograma.

U ovoj godini je udomljeno iz skloništa 103 psa, od čega 67 posredstvom udruga za skrb o životinjama u Njemačkoj, a 36 u Hrvatskoj što je veliko povećanje u odnosu na ranije godine kada je u Hrvatskoj udomljavano samo desetak, ili tek po koji više.

Interesantno je zapažanje voditelja Čopa da su ljudi u vrijeme intenzivnih epidemioloških mjera se više odlučivali za udomljavanje, vjerojatno nastojeći svakodnevicu opustošenu epidemiološkim mjerama učiniti zabavnijom i raznovrsnijom.

Druga dobra pojava za pseći svijet koju ističe Čop je u činjenici da je na području koje po pitanju pasa ima ugovoreno Sklonište na Bučju, a to je cijela županija osim Grada Kutjeva te jedinice lokalne samouprave Daruvara, Đulovca, Cernika, Stare i Nove Gradiške, Jasenovca i Novske je prijavljeno sve manje pasa lutalica što može biti posljedica njihovog intenzivnog višegodišnjeg zbrinjavanja posredstvom Bučja, ali i pojačane svijesti stanovništva o dobrobiti životinja ili bar pasa. Zbog toga je u ovom trenutku u skloništu samo 24 psa. Kada smo prijašnjih godina pisali o tome bilo ih je uglavnom dvostruko više. Nakon nadogradnje 2017. kapacitet na Bučju je narastao na 64, koliko u isto vrijeme može primiti sklonište.

Izgled i najosnovniji podaci o psima mogu se vidjeti na mrežnoj stranici skloništa  http://skloniste-pakrac.com/. Potencijalni udomitelji pasa, na Bučju mogu vidjeti pse svakog radnog dana od 11 do 15 sati i subotom od 7 do 9, ali je radi mogućeg odlaska zaposlenika na teren poželjno da se najave na mobitel 099 44 11 019.

Samo 4 gradska poticaja za udomitelje

Od lanjskog ožujka Grad Pakrac potiče udomitelja pasa iz skloništa na Bučju s tisuću kuna. Lani je tu poticajnu mjeru koristilo 15 udomitelja, ali ove godine samo četiri. Djelomični krivci za (ne)primjene te mjere smo i mi u medijima jer ove godine nismo niti jednom pisali o njoj pa možda mnogi udomitelji ili potencijalni udomitelji niti ne znaju za nju.

Gradu Pakracu je u interesu udomljavanje jer svaka jedinica lokalne samouprave Skloništu plaća dan boravka psa 37,5 kuna. U 2018. godini za skrb pasa (hvatanje, hranjenje, čipiranje i zdravstvena skrb) je gradski proračun potrošio 186.300, a lani 169.600 kuna. U ovom trenutku od 24 spomenuta psa u skloništu, „pakračkih“ je šest.

Udomitelji ugovorom s Gradom preuzimaju obveze da će u skladu sa Zakonom o dobrobiti životinja skrbiti za psa, da ga neće držati na lancu niti u neprimjernom prostoru, omogućiti im šetnje i ostale socijalne kontakte s ljudima. O svakoj promjeni (seljenje, smrt) dužni su izvijestiti Grad čiji službenici uvijek imaju pravo kontrole.

Zainteresirani sve detalje oko ugovora i postupka udomljavanja mogu saznati svakog radnog dana u gradskoj upravi.