Povodom 28. godišnjice razmjene zatočenika zloglasnog srbočetničkog logora Bučje, koja se dogodila na današnji dan 1992. godine, danas je pored kapele sv. Antuna na Bučju održan komemorativni skup kojemu je uz članove obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, nazočilo više od dvjesto uzvanika, ali i onih koji od zaborava žele sačuvati okrutan četnički zločin počinjen nad više od tristo zarobljenika od kojih je danas, 28 godina kasnije, sudbina dvadeset i dvoje još uvijek nepoznata.
Obraćajući se prisutnima, sporost institucija u ovom slučaju naglasio je i Ivan Turudić, dopredsjednik Hrvatskog društva logoraša, koji je u oštrom istupu rekao da žrtve gotovo tri desetljeća vape za pravdom i očekuju istinu te naglasio pritom da žrtve nisu samo ubijeni i stradali već i njihove obitelji. Ti ljudi, rekao je, nemaju mjesto gdje bi zapalili svijeću i dan danas pogled nemoćno okreću prema državnim institucijama koje nedovoljno dobro rade svoj posao. Turudić je najavio daljnje promicanje istine o logorima iz Domovinskog rata najavivši dva projekta – izradu spomen soba na mjestima logora kao i izradu prigodnog dokumentarno-igranog filma.

Bez čiste povijesti nema zdrave budućnosti

„Gotovo tri desetljeća tragamo za dvadeset i dvije osobe, a sigurna sam da među našim sugrađanima postoje oni koji znaju i mogu pomoći da pronađemo put kako bi konačno spoznali sudbinu nestalih. Bez čiste povijesti nema niti zdrave budućnosti i to moraju znati oni koji nas prozivaju da previše pričamo o povijesti, jer kako da učimo našu djecu budućnosti, ako im ne objasnimo što se događalo u povijesti...“, kazala je gradonačelnica Anamarija Blažević i poručila obiteljima nestalih da nikada neće odustati jer je njihova bol dio svih nas.


Komemorativni skup je, već tradicionalno, uveličao i izaslanik predsjednice Republike te ministarstva hrvatskih branitelja, a ove je godine to bio državni tajnik Ivan Vukić. Prenijevši pozdrave s državnog vrha Vukić je u kratkom obraćanju između ostalog poručio da je dužnost svih stvarati i voditi državu onako kako bi to željeli oni koji su za nju položili život.
Vrlo emotivan istup imao je i bivši logoraš Josip Cah koji je na rubu suza opisao vlastito traumatično iskustvo s početka devedesetih i tako barem djelomično približio torturu koju su hrvatski logoraši proživljavali u zatočeništvu.

Obilježavanje 28. godišnjice nisu propustili niti redovni sudionici ovog skupa članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije „Glasnici istine“, Udruge maratonaca Sisačko-moslavačke županije „Heroji ne umiru“ te naš maratonac Duško Štrbac. Njih četrnaest istrčalo je memorijalni maraton Pakrac-Bučje pod nazivom ”Stazom mučeništva”.


Molitvu i blagoslov na kraju obilježavanja predvodili su velečasni Jozo Zorić te vojni kapelan don Željko Volarić.
Osim spomenutih vijence i svijeće su položili: Zajednica Udruga Hrvatskih i civilnih stradalnika Domovinskog rata, Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih, Hrvatsko društvo logoraša, delegacija Požeško-slavonske županije i Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata PS Županije, delegacije Grada Daruvara i HVIDR-e, 117. Križevačka brigada i PP Križevci, pripadnici HV i MUP-a, Udruga antifašista Pakrac-Lipik, te gradske delegacije Pakraca i Lipika kao i Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakrac-Lipik.
Svečani ton obilježavanju 28. obljetnici dale su članice i članovi Gradskog pjevačkog zbora Lipik.