Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana potpisala je ugovor s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost o obnovi pakračke bolnice vrijedan 13,3 milijuna kuna. Ugovor se odnosi na energetsku obnovu - vanjsku ovojnicu što uključuje zamjenu sve vanjske stolarije, fasadu te novo krovište, ali i poboljšanja na sustavu rasvjete i grijanja. Od ukupne vrijednosti radova Fond će sufinancirati 8 milijuna kuna. Preostali iznos, kaže ravnateljica Marina Major, pokušat će riješiti preko Ministarstva regionalnog razvoja, osnivača - Županije, a ako nikako drugačije, kreditnim zaduženjem koje će vraćati iz energetske uštede jer su troškovi rasvjete i grijanja sada vrlo veliki.
U tijeku je izrada projektantskog troškovnika, nakon čega slijede savjetovanja, a potom raspisivanje natječaja za izvođača. Stoga ravnateljica još nije mogla reći kada će početi s radovima, ali se nada brzo. „Kod izvođenja radova problem će biti što bolnica cijelo vrijeme mora biti u funkciji i nije predviđeno privremeno zatvaranje niti jedne djelatnosti. Bit će teško raditi, bit će teško i osoblju i pacijentima i izvođačima“, kaže ravnateljica.
Osim ovih građevinskih radova ravnateljica priželjkuje i obnovu potkrovlja u koje bi se trebala smjestiti uprava čime bi se ispraznio dio sadašnjeg četvrtog kata i tako stvorile dodatne bolesničke sobe za potrebe odjela palijative. Za to je potrebno 1,4 milijuna kuna i obratili su se Ministarstvu regionalnog razvoja odakle čekaju odgovor.
Pakračka bolnica je lani iz redovnog poslovanja, decentraliziranih sredstava i donacija uložila tri milijuna kuna u nabavku medicinske i računalne opreme. Uz pomoć donatora, i pravnih i fizičkih osoba, uspjeli su odjel rodilišta i pedijatrije dodatno prilagoditi potrebama rodilja, beba i djece te proširiti uslugu. Donacije su primili i ostali odjeli, na čemu su ravnateljica i osoblje zahvalni.
Dobra vijest iz rodilišta je i porast broja poroda u ovom dijelu godine. Lani je u prva četiri mjeseca bilo 119 poroda od čega 35 s područja Pakraca i Lipika. U istom razdoblju u ovoj godini je bilo 149 poroda, dakle 30 više, njih 114 iz okolnih područja, a s pakračkog i lipičkog ponovljenih lanjskih 35 beba.
Bez odlazaka zdravstvenog osoblja
Što se tiče zdravstvenog osoblja od lanjskog osamostaljivanja 1. siječnja nije bilo odlazaka niti medicinskih sestara niti liječnika, osim u mirovinu. U mirovinu su otišla četvorica liječnika, ali je s njima potpisan ugovor o četverosatnom radu uz mirovinu i uglavnom rade u ambulantama. U mirovinu su mogli otići još dvoje, ali su odlučili iskoristiti mogućnost nastavka rada i nakon 65 godina. Došlo je šestero novih: urolog, kirurg, ginekolog, anesteziolog, te dvije specijalizantice, jedna za ginekologiju, a druga je u postupku za dobivanje specijalizacije za gastroenterologiju. Obje su u pakračkoj bolnici odradili i pripravnički staž. Pored toga tri liječnika su se vratila sa specijalizacije: psihijatrija, kirurgija, interna medicina, tako da nakon stanke izazvane smrću liječnika sada ponovo radi i psihijatrijska ambulanta u punom opsegu. Uskoro će se sa specijalizacije vratiti još jedan anesteziolog tako da sada bolnica ima ukupno 39 liječnika. Prosječna njihova starost po odjelima se kreće od 45 do 55 godina, mada je takvih zapravo najmanje već su uglavnom ili stariji ili mlađi od te dobi.
U tužbe zbog razlike u načinu obračuna prekovremenog rada, koje na inicijativu sindikata podižu liječnici širom Hrvatske, uključili su se i liječnici pakračke bolnice. U kojoj mjeri ravnateljica još nema podatke pa ne može govoriti niti o razmjerima toga.