Od 30. travnja Grad Pakrac je dio područja za koje će se izraditi poseban intervencijski plan čime su nam dostupnija sredstva državnih i EU fondova. O tome je Odluku u Okučanima, prilikom obilježavanja „Bljeska“ gradonačelnici Anamariji Blažević uručila ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac. Uz Pakrac isti status su tom prilikom dobili Grad Lipik te općine Dragalić, Gornji Bogićevci, Okučani i Stara Gradiška.
Upravo je Blažević dobila priliku da u ime ovih jedinica lokalne samouprave zahvali naglasivši pri tom da je za ovo područje Odluka od iznimnog značaja, a time je i djelomično ispravljena nepravda koja nam je nanesena 2014. godine kada smo izbačeni iz prvog, odnosno pilot projekta za ratom stradale male gradove.
Istom prigodom premijer Andrej Plenković je rekao da je to četvrto područje za koje se rade ti instrumenti. „Time će se poticati socijalnu, gospodarsku i komunalnu infrastrukturu i poduzetništvo u godinama koje dolaze. Uz ono što smo učinili sa Zakonom o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave, dakle uz jednu fiskalnu decentralizaciju, to će, nadam se, omogućiti ovom dijelu Slavonije da se brže i kvalitetnije razvija, i da uloga lokalnih jedinica bude snažnija u pripremi razvojnih projekata“.
Godine 2014. kada je kao pilot projekt započela Vlada SDP-a odabrani su Beli Manastir, Darda, Benkovac, Knin, Petrinja i Vukovar kojima je u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020. te Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020. osigurano korištenje ukupno 120 milijuna eura namijenjenih za provedbu aktivnosti namijenjenih fizičkoj, gospodarskoj i socijalnoj regeneraciji tih gradova. Izostavljanje Pakraca iz projekta je jako naljutilo tadašnjeg gradonačelnika Davora Hušku, radi čega je Blažević 30. travnja istaknula to ispravljanje nepravde. Proljetos je taj status dobila Imotska krajina, a sada i ovaj dio zapadne Slavonije.
Prema razvoju događaja u gradovima iz pilot projekta prvi korak će biti, uz podršku Ministarstva regionalnoga razvoja, izraditi za svaku jedinicu lokalne samouprave Intervencijski plan u kojem su definirani projekti koje one planiraju provesti u narednom i investicijskom razdoblju (poslije 2020. godine) što je vrlo veliki posao s obzirom da takav plan kod spomenutih gradova ima između 160 i 180 stranica i u većini dijelova je sličan dokumentu strategiji razvoja, ali s naglašenijom provedbenom ulogom.
„Riječ je o izrazito važnom i specifičnom Programu, nastalom u suradnji s lokalnim partnerima na terenu, koji najbolje prepoznaju što je bitno za razvoj njihovih područja. Najbrži put ka ravnomjernom razvoju svih dijelova Hrvatske je upravo decentralizirani pristup koji omogućuje kvalitetniju apsorpciju novaca iz EU fondova. Kontinuirano radimo na proširenju Programa integrirane regeneracije jer upravo mali gradovi imaju potencijal postati generatori razvoja“, istaknula je u Okučanima ministrica Žalac.
Pakrac je tako u ovoj godini dobio već drugi status povlaštenog područja u RH koji bi mu trebao olakšati pristup državnom i europskom novcu. Podsjećamo da od siječnja imamo i status brdsko-planinskog područja i jedina smo jedinica lokalne samouprave u županiji koja ima oba ta statusa. Za vjerovati je da ćemo time lakše do spomenutog novca. No ostaje problem što je prohodnost planinskih dokumenata kroz vertikalu državne uprave i složenost zakonske procedure i dalje izuzetno spora pa će se na te novce čekati još godinama.