Grad Pakrac do 3. siječnja

ivana baner Medium

Prošlo je 20 od predviđenih 24 mjeseca za provođenje projekta „Revitalizacija društvenog centra Pakrac“, koji od lanjskog svibnja provodi Nogometni klub Hajduk Pakrac ukupne vrijednosti 1.378.515,42 kuna i u punom iznosu nepovratno su sredstva osigurali Republika Hrvatska (15 posto) i Europski socijalni fond (85 posto). Dio projekta sadrži dvije obimne psihološke teme: „Nenasilna komunikacija i tolerancija“ i „Zajedničke aktivnosti djece i roditelja“ na kojima su sudionici imali, ili će još imati, prilike kroz više radionica i predavanja upoznati se s različitim saznanjima i problemima s ovog područja. Njih, kao i dodatno  individualno psihološka savjetovanja,  provodi pakračka psihologinja Ivana Marin koju smo stoga zamolili da s nama podijeli iskustva ovog dosadašnjeg rada.

Kroz  temu „Nenasilna komunikacija i tolerancija“ održano je, ili će tek biti ukupno šest različitih radionica različitih naziva: identitet, predrasude i stereotipi, sukob, nenasilno rješavanje sukoba, osjećaji i potrebe, nenasilno djelovanje – doprinos nenasilju u školi i razredu. Što su one imale za cilj?

Ciklus od šest radionica osmišljen je za djecu viših razreda osnovne škole i za tinejdžere kako bi se educirali i upoznali s turbulentnim razdobljem adolescencije te kako bi im se pružila podrška u nošenju sa  svakodnevnim životom. Teme radionica bile su prilagođene razvojnim interesima djece i mladih. Nadalje, naglasak je bio i na važnosti bavljenja sportom i kako rekreacija djeluje na mentalno zdravlje.

Tko su njihovi sudionici i kakav je bio odaziv?

Odaziv sudionika je bio dobar, zahvaljujući njihovim trenerima i dobroj komunikaciji voditelja projekta i kluba.

Što je sudionike najviše interesiralo?

Najviše su bili zainteresirani za psihosocijalne radionice na kojima su se obrađivale teme vezane uz njihove aktualne probleme kao što je učenje, školske ocjene, odnos s prijateljima i slično.

Kroz radionicu „Zajedničke aktivnosti djece i roditelja“ koje su organizirane jednom mjesečno, odnosno 20 puta kroz projekt, družili su se djeca i roditelji. Koje su pri tom provedene  konkretne aktivnosti?

Osim djece i tinejdžera, u projektu su sudjelovali i njihovi roditelji, s obzirom da je jedan od ciljeva projekta  bio osnažiti roditelje u roditeljstvu i poboljšati komunikaciju s djecom te naći načina da kvalitetno provedu vrijeme zajedno. To se ostvarilo kroz povezujuće aktivnosti poput igranja društvenih igara, interaktivnih psihosocijalnih radionica, prakticiranja tehnika relaksacije i slično.

ivana stadion Medium

S kakvim rezultatima?

Sudeći po dobroj atmosferi tijekom radionica, i roditelji i djeca su se dobro osjećali i međusobno povezali.

Što polaznike ovih radionica očekuje još do kraja projekta?

Očekuje ih još jedna radionica iz ciklusa o nenasilnoj komunikaciji te devet susreta zajedničkih aktivnosti djece i roditelja.

Ima li prostora da se u njega uključe novi korisnici?

Uvijek postoji mogućnost naknadnog uključivanja, s obzirom da je projekt namijenjen djeci koja se bave bilo kojim oblikom sporta i njihovim roditeljima.

Treći psihološki segment ovog projekta su bila  individualna psihološka savjetovanja. Tko je koristio tu mogućnost i s kakvim problemima?

Zbog zaštite korisnika psihološkog savjetovanja ne mogu spominjati tematiku s kojom su se javljali, no uzimajući u obzir situaciju s pandemijom zadnje dvije godine i promjene koje je ona donijela, jasno je za zaključiti da su se javljali oni ljudi kojima je bilo važno očuvati svoje mentalno zdravlje.

Zbog sve veće dinamike življenja i sve prisutnijeg stresa u društvu psihologija je sve popularnija znanost koja postaje sve prisutnije u svakodnevici. Naše udruge unazad dvije-tri godine provode puno projekata sličnih ovom, sufinanciranih od Europske unije, konkretno Europskog socijalnog fonda. Ima li prostora i potrebe da se u nekom njihovom dijelu uključuju psihološke teme i psiholog na način sličan ovom?  

Vjerujem da potreba za besplatnim psihološkim savjetovanjem ima sve više, posebice s aspekta poskupljenja troškova svakodnevnog života koje je prisutan u svim segmentima života, od vrtićke do odrasle dobi te se nadam da će projekata u kojima je psiholog uključen na našem području biti sve više.

lenta lampsi

nk hajduk logo

Sadržaj ovog dokumenta isključiva je odgovornost „NK Hajduka“ Pakrac.

 

Grad Pakrac do 3. siječnja