DSC3285 1

Antonija Jozić, HDZ-ova kandidatkinja za županicu Požeško-slavonske županije nedavno je bila u Pakracu. Tog dana Pakrac je posjetila ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak. Zajedno su sa pakračkom gradonačelnicom Anamarijom Blažević obišli grad, upoznale se s provedenim projektima, onima koji su u tijeku, ali i planiranima u budućem razdoblju. Podsjetili smo na to u kratkom razgovoru s njom.

Što ste vidjeli nedavno u Pakracu?

Prije svega želim reći da mi je Pakrac već dulje vremena grad uzor zato što je svojevremeno proglašen najboljim mjestom za investiranje, tu su veliki projekti, poduzetnička zona i centar, koji omogućuju još brži razvoj u svim područjima i stvarane kvalitetnije atmosfere za rad i život. Puno smo ovdje naučili, posebno u vrijeme kad je na čelu bio naš Davor Huška  koji je sada ravnatelj uprave u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, a njegova je nasljednica Anamarija nastavila jednakim tempom i stvarno imamo vrhunsku suradnju. Pakrac je danas veliko gradilište, a većina projekata financirana je sredstvima Europske unije. Svakako moram istaknuti energetsku obnovu zgrade Bolnice, izgradnju i uređenje središnjeg gradskog Trga bana Jelačića i aglomeraciju Pakrac-Lipik te rekonstrukciju Spahijskog podruma gdje su partneri Grad Pleternica i Požeško-slavonska županija. Ponosni smo što ima i niz socijalnih projekata, a Pakrac će uskoro imati i novoizgrađeni Katolički vrtić. Vjerujem, da će, kako je rekla i ministrica Tramišak, Grad s jednako dobrim projektima kandidirati za sredstva europskih fondova u novom programskom razdoblju 2021.-2027. Zadaće mene kao moguće županice je da u tome pomognem i sudjelujem shodno ovlastima u cilju da u Pakracu napravimo i izgradimo još više i da Pakrac postane mjesto kvalitetnog življenja, mjesto u koje ljudi dolaze, grad u koji se mladi vraćaju. Duboko sam uvjerena da će tako i biti.

 DSC3277 1

U Pakracu je sigurno da vaša kolegica Anamarija Blažević ostaje na dužnosti gradonačelnice i u sljedećem mandatu jer je jedini kandidat.

Ta činjenica prije svega govori o njenom više nego uspješnom radu i rezultatima koje je svojim upravljanjem gradom ostvarila. No, i možda razlog više da građani u Pakracu izađu na izbore, potvrde podršku njenoj politici, ali izaberu i listu kandidata za Gradsko vijeće Pakraca. Vjerujem da znate da su gradonačelniku ili gradonačelnici ruke poprilično sputane ako nema većinu u gradskom vijeću, jer se mnoge važne odluke, mjere ili programi u tom slučaju ne mogu realizirati. Da ne spominjem mogućnost rušenja prijedloga proračuna što može voditi do izvanrednih izbora nepotrebnih troškova, nestabilnosti koje ugrožavaju korištenje EU fondova… Dakle, Pakračanke i Pakračani izađite na izbore i podržite Anamariju za gradonačelnicu i HDZ-ovu listu za Gradsko vijeće.

Očekujete veću potporu i za Vašu kandidaturu u Pakracu?

Nadam joj se, kao i za listu HDZ-a za županijsku skupštinu. U mnogim slučajevima, za mnogo projekata u gradu ili općini vrlo važnom se pokazuje ista vertikala vlasti. Dakle, od vlade Republike Hrvatske, preko županije do gradova i općina. Ne smijemo zaboraviti, jer deset, dvanaest godina nije puno, da smo imali situaciju kada je upravljanje županijom bilo u SDP-ovoj nadležnosti, i da smo tada imali niz opstrukcija s njihove strane za projekte i programe u gradovima i općinama gdje je HDZ imao mandate upravljanja. I ta istina mora biti razlog da birači izađu na birališta i ne dozvole takve situacije.

 DSC3296 1

Može se zaključiti da ste motivirani za suradnju sa gradonačelnicom Pakraca?

To je malo reći. Želim sudjelovati i pomoći u svemu gradu Pakracu što će mi ovlasti dozvoliti, a zasigurno mi ne priječe da najmanje nekoliko puta mjesečno moj zamjenik ili ja budemo u gradu, Gradskoj upravi, u realizaciji županijskih i gradskih projekata. Odmah mogu reći da će isto činiti i savjetnik za branitelje u Županiji. Žrtva koju je Pakrac dao za Slavoniju i Hrvatsku, i obol konačnoj pobjedi i uspostavi slobodne i neovisne Domovine traži i više. Ne smijemo zaboraviti da je upravo u Pakracu započeo Domovinski rat 1. na 2. ožujak 1991.-

Može li cijela županija više?

Pored Pakraca nedavno sam obišla svoje kolege u svim našim gradovima i općinama. Pokazali su mi što je sve učinjeno i izgrađeno u njihovim mjestima, sve što se radi i izgrađuje te što im je u planu. Rezultati su, doista impresivni, ali i namjera i planovi svih da se učini još i više. Moja ambicija i vizija, i mojih stranačkih kolega je stati uz bok s najrazvijenijim dijelovima  Lijepe naše.

To je realan cilj. Predstavila sam svoj Program s kojim izlazimo pred žitelje naše županije. On je sveobuhvatan, baziran na realnoj slici i potencijalu trenutnog stanja i nastavak realiziranih programa. Najvažniji u našem programu su ljudi jer sve ovo što činimo, činimo zato što na prostoru naše županije želimo zadržati mlade, našim obiteljima stvoriti okruženje za odgoj njihove djece, starijim sugrađanima dostojnu zlatnu dob, a hrvatskim braniteljima pokazati i dokazati da je ovo Hrvatska za koju su se borili i koju su obranili devedesetih godina prošloga stoljeća.

 DSC3313 1