Učenici Osnovne škole braće Radića Pakrac su danas 27. ožujka obilježili Svjetski dan kazališta izvedbom kamišibaj priča koje su sami izrađivali za međunarodni natječaj. Učenici 6.a razreda odabrali su priču „Pusti me na miru“ koju je osmislio učenik Stefan Lenče dok su učenici 6.b razreda odabrali priču „Čudesno putovanje“ koju je napisao učenik Tin Černušak te su prema njima izrađivali ilustracije za kamišibaj. Višejezični kamišibaj međunarodni je projekt koji je pokrenula organizacija DULALA iz Francuske 2014. godine. Sudionici natječaja izrađuju kamišibaj priču u kojoj koriste četiri jezika ili narječja, s time da ti jezici mogu biti zastupljeni samo jednom riječju. Svoje su priče prezentirali prijateljima iz škole u Gradskoj knjižnici Pakrac pružajući im jedinstven doživljaj umjetnosti pripovijedanja uz vizualnu podršku ilustracija. Mentorice, koje su učenike vodile kroz kreativni proces, su učiteljica hrvatskoga jezika Martina Nenadović Lneniček koja je učenike prijavila na ovaj natječaj i vodila ih kroz proces izrade priče te učiteljica likovne kulture Nikolina Zanetti koja je s učenicima radila na izradi ilustracija u okviru nastave likovne kulture.
Što je kamišibaj?
Kamišibaj je tradicionalna japanska tehnika pripovijedanja koja se oslanja na ilustrirane slike umetnute u drveni okvir (butai). Dok pripovjedač priča priču, slike se izmjenjuju, čime se pojačava doživljaj publike. Ovaj način pripovijedanja potječe iz Japana i bio je osobito popularan u prvoj polovici 20. stoljeća. Danas se kamišibaj koristi u obrazovanju, umjetničkim izvedbama i promicanju višejezičnosti.
Višejezični kamišibaj – pravila natječaja
Učenici svoje priče trebaju osmislili u skladu s pravilima međunarodnog natječaja. Priče moraju sadržavati strane jezike ili narječja – bilo da se pojavljuju samo jednom riječju ili se provlače kroz cijeli tekst. Nije potrebno prevoditi priče, već jezici i narječja trebaju biti sastavni dio priče. Osim toga, priče moraju pratiti ovogodišnju temu natječaja: „Pusti me na miru“.
Prilikom ocjenjivanja priča prosudbeno povjerenstvo će posebnu pozornost posvetiti inovativnosti i originalnosti, kvaliteti teksta, korištenju stranih jezika, praćenju zakonitosti kamišibaja, ilustracijama te pripadnosti zadanoj temi. Ove godine prosudbeno povjerenstvo čine: Iva Nemec, specijalistica dramske pedagogije, Nikolina Manojlović Vračar, nagrađivana ilustratorica i slikarica te Vera Pfaff, specijalistica kulturnog menadžmenta. Sve tri članice žirija iskusne su u radu s kamišibajem te godinama sudjeluju u njegovu promicanju i podučavanju.
Dojmovi učenika
Učenici su s velikim entuzijazmom sudjelovali u kreativnom izazovu. Ovaj projekt ne samo da je potaknuo njihovu maštovitost i umjetnički izražaj, već je pridonio promicanju višejezičnosti te jačanju ljubavi prema kazalištu i pripovijedanju.
Obilježavanje Svjetskog dana kazališta u Pakracu pokazalo je kako kazališna umjetnost može povezivati zajednice, poticati kreativnost i omogućiti učenicima da istražuju svijet kroz priče i jezike. Njihov trud i predanost zasigurno će ostaviti dugotrajan dojam, a kamišibaj će i dalje živjeti kao poseban oblik pripovijedanja i umjetničkog izraza.