Muzej grada Pakraca i Muzej vojne i ratne povijesti sinoć su bili mjesta gdje se povodom nacionalne manifestacije Noć muzeja okupio velik broj sugrađana kojima je pripremljen zanimljiv, edukativan i raznovrstan program.
Pakrački gradski muzej manifestaciju je otvorio prigodnom izložbom kojom je proslavio deset godina postojanja i rada. „Naš muzej kroz deset godina postojanja može pokazati određene rezultate, razne projekte, niz izložbi koje smo organizirali, edukativne akcije kojima i djeci i odraslima pokušavamo približiti što to muzej radi, manifestacije kojie smo pokrenuli u suradnji s drugim kulturnim ustanovama, te arheološka istraživanja koja su napokon započela u Pakracu i okolici. Sve su dijelovi rada koje smo vam htjeli prikazati kroz ovu izložbu“, rekla je sinoć Jelena Hihlik, ravnateljica Muzeja grada Pakraca. Uz to, izložbom su prikazane i one visoke obljetnice pakračkih udruga i institucija koje su obilježene upravo u muzeju.
Anamarija Blažević, pakračka gradonačelnica, istaknula je ponos na ustanovu kao što je pakrački gradski muzej te naglasila kako je na Gradu osigurati veći i bolji prostor kakav muzej zaslužuje, kako je posebno veseli obnova Spahijskog podruma tako da je velik posao tek pred njima.
Glazbenom uvodu u otvaranju izložbe pridonijeli su učenici Osnovne glazbene škole Pakrac Lovro Zednik, Petra Martinović, Dorian Žunić i Jakov Švajghart, dok je Andrija Runje s posjetiteljima podijelio i autorsku pjesmu o Noći muzeja koju je za tu priliku napisao.
Bila je to prilika zahvaliti svim prijateljima i volonterima Muzeja stoga su dodijeljena priznanja te zahvale svima onima koji su na neki način doprinijeli uspješnosti rada i djelovanja muzeja u njegovih prvih deset godina postojanja pa je tako ravnateljica Jelena Hihlik uručila prigodne poklon pakete Josipu Buljanu, Božidaru Saviju, Siniši Njegovanu Stareku, Hrvoju Šebiću, Stevi Nagyju, Davoru Huški, Zlatku Grčeviću, Marku Barčanu, Goranu Arbanasu, Borislavu (Bori) Černiju, Stjepanu Benkoviću, Mariu Sariću, Marijanu Pinhaku, Vlastitom pogonu Grada Pakraca, Antunu Bariću, Anamariji Blažević, Otu Kramlu, OŠ "Braće Radić", OGŠ Pakrac, Gradskoj knjižnici Pakrac, Josipi Pepici Kordić, Daneli Vujanić te udruzi "Hrvatski pleter", čije su članice i ovom prilikom prezentirale svoj rad.
Povodom pete obljetnice projekta, prezentiran je i redizajnirani portal Digi Pakrac na kojem se nalaze digitalizirani materijali vezani za povijest našeg kraja, a ove godine obilježava se 200. godišnjica rođenja grofa Julija Jankovića, rođenog upravo u Pakracu, pa je program bio posvećen i ovoj obljetnici koju su obilježili učitelji Osnovne glazbene škole Pakrac te Pivovara Slavonica, čije prvo pivo "Grof" nosi naziv upravo prema Juliju Jankoviću.
Tijekom večeri za najmlađe bile su organizirane radionice i obilasci svih muzejskih prostorija koje su inače zatvorene za javnost, a posjetitelji su mogli saznati sve o 3D printanju koje je prezentirao Goran Arbanas, ali i isprobati pravu pakračku deliciju, „Amaris“ čokolade koje proizvode Pakračani Stevo Nagy i Dijana Pijuko.
Velika prezentacija vojnog zrakoplovstva
Muzej vojne i ratne povijesti profesora Marija Tušeka i ove godine pripremio je bogat program koji se odvijao na dvije lokacije. U samom muzeju u Staroj gradskoj vijećnici do 1 sat iza po noći bio je otvoren stalni postav, a istovremeno u gradskoj vijećnici kurije Janković održana je velika prezentacija vezana za ratno zrakoplovstvo.
Zanimljiv program okupio je i velike i male. Osim izložbi fotografija, arhive vezane za zrakoplovstvo sa nekoliko stotina knjiga, časopisa, dokumenata i fotografija posjetiteljima je prezentirana i zrakoplovna oprema koju su predstavili članovi Udruge za očuvanje hrvatske zrakoplovne baštine, Klub za plastično maketarstvo MAKOS iz Osijeka predstavilo se sa svojim maketama zrakoplova i na licu mjesta prikazalo neke od tehnika sastavljanja, Marko Malnar iz Prezida predstavio se s možda najvećom kolekcijom oznaka Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj dok su pripadnici HGSS stanice Požega prikazali rad sa svojim dronovima.
Oni najmlađi najviše su okupirali simulator letenja koji su predstavili članovi Zajednice tehničke kulture grada Požege.