rodiliste pakrac

Pakračko rodilište upisalo je novu stranicu u svojoj povijesti - po prvi put primijenjena je epiduralna analgezija pri porodu. Time se uz sve ostalo, pakračko rodilište svrstava uz bok suvremenim rodilištima u Hrvatskoj, nudeći majkama izbor i veću kontrolu nad vlastitim porođajnim iskustvom.

„Kao nekadašnja glavna primalja istog rodilišta, osjećam duboko osobno zadovoljstvo što rodilište ide u korak s vremenom i uvodi praksu koja ženama pruža veću sigurnost i olakšanje pri porodu. U želji da pružimo što potpuniju uslugu rodiljama, a jedna od njih je i smanjenje bolova, u suradnji timova anesteziologa i ginekologa, uvedena je mogućnost poroda u epiduralnoj analgeziji. Dana 15. srpnja 2025. godine u pakračkom rodilištu obavljen je prvi porod uz epiduralnu analgeziju na zadovoljstvo rodilje, njezine obitelji i cijelog medicinskog tima koji je prisustvovao navedenom događaju. Narednih dana još dvjema rodiljama je omogućen porod uz epiduralnu analgeziju. Zahvaljujući anesteziološkom timu – dr. Puljić i sr. Matijašević, te mladom i predanom timu ginekologa – specijalisticama ginekologije i opstetricije dr. Stričević i dr. Pagon i specijalizantici dr. Vujanić te primaljama sr. Grganić i sr. Čičković, na čelu s iskusnim voditeljem Odjela dr. Šketom, rodilji je omogućen siguran i manje bolan porod. Pakračko rodilište je mjesto gdje ste Vi u središtu brige, gdje dolazite s povjerenjem, a odlazite s najljepšim darom života“, izjavila je Đurđica Stokić, glavna sestra Opće županijske bolnice Pakrac i bolnice hrvatskih veterana.

Ovo je značajan iskorak za pakračko rodilište koje kontinuirano ulaže u edukaciju, timski rad i dostupnost suvremenih i sigurnih metoda olakšavanja poroda.

Što je epiduralna analgezija?

Epiduralna analgezija je metoda ublažavanja bolova tijekom poroda primjenom lokalnih anestetika u predjelu kralježnice čime se blokira prijenos bolnih signala iz maternice i donjeg dijela trbuha što omogućuje ženi da lakše podnese trudove i porod.

Što je sve dostupno u Rodilištu Pakrac? 

- Bogato opremljena rađaonica - najmoderniji krevet za porođaj, stolčić za porod, strunjača, uže i pilates lopta. Sve navedeno omogućuje rodilji da zauzme položaj koji joj najviše odgovara
- Metode smanjenja boli - „rajski plin“ (dušikov (I) oksid, N2O) i epiduralna analgezija (dostupnost ovisi o anesteziološkom timu)
- Pratnja na porodu – nužno je imati završen trudnički tečaj
- Apartman uz nadoplatu – osiguran potpuni mir, privatnost i osjećaj doma u prvim trenucima majčinstva
- Stručno i ljubazno osoblje

Rodilište nosi titulu „Rodilište - prijatelj djece“ što podrazumijeva stalni boravak novorođenčeta uz majku i dojenje na zahtjev. Pakračko rodilište je rodilište gdje se profesionalnost i sigurnost spajaju s toplinom doma, kako biste dočekali najveće čudo života.

Ravnateljstvo bolnice ističe kako je ovo tek početak pružanja epiduralne analgezije u OŽB Pakrac i BHV. Daljnje unapređenje usluga i očuvanje statusa rodilišta ostaje njihov cilj.
U najavi su „Dani otvorenih vrata Rodilišta Pakrac“ gdje će biti moguće razgledavanje Odjela, predrađaonice, rađaonice i trudničke ambulante te postavljanje pitanja osoblju.

Svoje iskustvo prenijela je i Željka Nikić na kojoj je primijenjena prva epiduralna analgezija pri porodu.

"Sada kad su se malo slegnuli dojmovi, željela bih podijeliti svoje iskustvo poroda u Općoj županijskoj bolnici Pakrac. Rodila sam svoju drugu djevojčicu prije 2 tjedna, točnije 15. srpnja. Na preglede u trudničku ambulantu krenula sam nakon 36. tjedna (CTG, tlak, urin, vaginalni pregled, UZV) gdje mi je na svakom pregledu bila mlada dr. Nikolina Stričević. Sestre u trudničkoj ambulanti su sve nasmijane, ljubazne i pristupačne, a na pregled nisam nikad dugo čekala i sve je išlo jako brzo, iako je nas trudnica bilo dosta. Dr. Stričević je jako nježna, pažljiva i ugodna na pregledu te uvijek nasmijana što ulijeva povjerenje.

Imala sam urednu trudnoću te sam na zadnjim pregledima raspravljala s dr. o mogućnosti primanja epiduralne analgezije tijekom poroda. Na pregledu u 39+6 odlučila sam se na inducirani porod sljedeći dan uz epiduralnu a. Na odjel sam zaprimljena taj isti dan, gdje su mi izvadili krv i spojili CTG popodne i navečer. Ujutro je krenula priprema (klistir, tuširanje), a zatim sam u 6 sati išla u rađaonu gdje su me spojili na CTG i priključili na drip. Uz mene je cijelo vrijeme također bio i suprug, što svima preporučam, jer je velika podrška. Bila sam tad otvorena 2 prsta. Ubrzo su krenuli lagani trudovi, još uvijek podnošljivi, a u 7.30 sati mi je mlada anesteziologinja Sanja dala i epiduralnu analgeziju. Nakon nekoliko minuta više nisam osjećala ni jedan trud, a nisam osjetila niti davanje same epiduralne. Jako stručno je sve odrađeno i uz njezin ugodan pristup nije me bilo strah. Kad je epiduralna počela djelovati probušili su mi i vodenjak.

Bile su potrebne dvije doze epiduralne (cca 2 sata) i već sam bila skroz otvorena. Beba se jako brzo spustila u porođajni kanal i uz profesionalnost i stručnost dr. Sandre Pagon i dr. Stričević, te divne mlade primalje i sestre, moja se djevojčica rodila u 11.08 sati (bez epiziotomije i pucanja).

Želim im svima zahvaliti na pozitivnom iskustvu i navijanju u onim najtežim bolnim trenucima. Svi su bili uz mene i uz njihov pozitivni pristup sve je odrađeno iznenađujuće brzo. Dali su nam dva sata s našom djevojčicom u rađaoni, nakon toga je odvedena na kupanje, a ja u sobu na odjel. Iduća tri dana na odjelu sve sestre su bile ljubazne i raspoložene, dostupne za sva pitanja i nedoumice. Hrana je odlična, obroci su dostatni, tete čistačice također divne (sve je čisto, uredno, ništa ne fali). Jako ugodno okruženje za boravak u rodilištu i bolnica u Pakracu ima sve moje preporuke.

Samo da napomenem da sam u siječnju 2023. godine u Pakracu rodila svoju prvu djevojčicu, prirodno, bez epiduralne. Od prvih trudova do samog poroda prošlo je 11 sati i ogromna je razlika tada i sada uz epiduralnu. Moji su trudovi tada bili od prvog do zadnjeg izrazito jaki i bolni, a ovoga puta sam mogla odmoriti i čuvati snagu za sam kraj. Posljedice od epiduralne analgezije nemam i moj oporavak je puno brži sad nego prije 2 i pol godine. Zahvaljujem još jednom svima na odjelu", izjavila je Željka Nikić.

Tekst i foto: Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana